به روز شده:  11:41 گرينويچ - شنبه 18 دسامبر 2010 - 27 آذر 1389

سیاست ایران

متکی در مراسم تودیع خود حاضر نشد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مراسم تودیع منوچهر متکی وزیر پیشین امور خارجه و معارفه علی اکبر صالحی سرپرست وزارت امور خارجه ایران بدون حضور آقای متکی در این وزارتخانه برگزار شد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، روز دوشنبه 22 آذر (13 دسامبر) در حالی که آقای متکی در سفر سنگال به سر می برد وی را از وزارت برکنار و علی اکبر صالحی را به عنوان سرپرست وزارت خارجه معرفی کرد.

محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور ایران، در این مراسم گفت که "آقای متکی قبل از سفر سنگال در صحبت مشروحی که با رئیس جمهور داشته اند در جریان تغییرشان قرار داشته و می دانستند که آقای صالحی در چنین روزی معارفه خواهند شد."

آقای رحیمی گفت که در مراسم دیگری با حضور آقای احمدی نژاد، از وزیر پیشین امور خارجه تقدیر خواهد شد.

در این مراسم که در وزارت خارجه برگزار شد، امیر منصور برقعی قائم مقام وزارت خارجه با اشاره به غیبت آقای متکی گفت که "اگر آقای متکی در این جلسه حضور داشت، شاید این بیت را می خواند، وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم / که در طریقت ما کافریست رنجیدن."

آقای متکی با روی کار آمدن آقای احمدی نژاد در سال 1384، به عنوان وزیر خارجه ایران معرفی شد و تنها وزیر کابینه آقای احمدی نژاد بود که بیشتر از پنج سال سمتش را حفظ کرد.

نحوه برکناری آقای متکی با انتقادهایی در داخل ایران مواجه بوده اما به نظر می رسد که نحوه اجرای سیاست خارجی یکی مهمترین اختلاف های آقای احمدی نژاد و متکی بوده است. این اختلافات بعد از آنکه آقای احمدی نژاد چند نفر را به عنوان سفیر و نماینده ویژه برای برخی از نقاط جهان معرفی کرد، بیشتر خود را نشان داد.

آقای متکی اقدام آقای احمدی نژاد را دخالت در وظایف وزارت امور خارجه و تشکیل ارگانهای موازی دانست و کار به دخالت آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران کشید که از موازی کاری در امور خارجی انتقاد کرد و بعد از آن آقای احمدی نژاد احکام نمایندگان ویژه را به مشاور تغییر داد.

برنامه سرپرست وزارت خارجه ایران

علی اکبر صالحی، منوچهر متکی

محمد رضا رحیمی گفت که آقای متکی در جریان برکناری اش بوده است

در این نشست آقای صالحی که پیش از این ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را عهده دار بود، به عنوان سرپرست معرفی شد.

آقای صالحی، در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی بود و در سال گذشته به سمت ریاست سازمان انرژی اتمی منصوب شده بود.

آقای صالحی گفت که در بین کشورهای همسایه و اسلامی توسعه روابط با دو کشور عربستان و ترکیه در اولویت قرار دارند و در ابعاد بین المللی نیز چین و روسیه مستلزم توجه خاص سیاسی هستند.

سرپرست وزارت خارجه ایران گفت که اتحادیه اروپا نیز "به رغم رفتارهای غیر منطقی، غیر اصولی و غیرمنصفانه" به دلایل مختلفی از جمله انرژی، خواستار روابطی متین با ایران است.

آقای صالحی گفت که اگر روزی ترکیه به عضویت اتحادیه اروپا در آید، ایران بزرگترین همسایه اتحادیه اروپا خواهد بود و "این موضوع تبعات فراوان سیاسی به دنبال خواهد داشت که بهتر است از هم اکنون زمینه مساعد آن اندیشیده شود."

ایران روابط گسترده ای با کشورهای اسلامی منطقه دارد و آقای صالحی گفت: "با کشورهای سوریه، لبنان و عراق روابط ویژه داریم و کشورهای پاکستان، افغانستان و جمهوری آذربایجان از جایگاه ویژه ای برای ما در عرصه سیاست خارجی برخوردار هستند".

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.