'آمریکا از کشورهای عربی خلیج فارس در برابر ایران حمایت می کند'

دریاسالار مایک مولن
Image caption آقای مولن گفت که آمریکا هرگز نگرانی خود را در مورد ایران پنهان نکرده است

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس اطمینان داد که کشورش از آنان در برابر خطر احتمالی ایران حمایت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای مولن که در بحرین سخن می گفت، حکومت ایران را "تهدیدی برای صلح" توصیف کرد، اما گفت که آمریکا در تعهد خود نسبت به حفظ امنیت منطقه خلیج فارس "بسیار جدی" است.

اخیرا گزارش هایی در مورد ابراز نگرانی سران کشورهای عربی منطقه از اهداف احتمالی برنامه اتمی ایران منتشر شده است.

دولت آمریکا می گوید که ایران احتمالا در پی ساخت سلاح اتمی است، اما دولت ایران این اتهام را رد می کند.

آقای مولن که در بحرین با پادشاه این کشور دیدار و گفت و گو کرده بود، گفت: "ایران از نظر من به حرکت در مسیر ساخت بمب اتمی ادامه می دهد و من معتقدم که این حرکت و رسیدن ایران به چنین هدفی می تواند به بی ثباتی شدید منطقه بینجامد".

او تأکید کرد که کشورش "کاملا آماده" است و افزود: "اینجا تهدیدی واقعی برای صلح و ثبات مطرح است و ما هرگز نگرانی خود را در مورد ایران پنهان نکرده ایم."

آقای مولن در عین حال ابراز امیدواری کرد که ایران روزی به یک کشور "مسئول" در سطح منطقه ای و بین المللی بدل شود.

در هفته های اخیر انتشار بعضی اسناد محرمانه وزارت امور خارجه آمریکا در وبسایت ویکی لیکس آشکار کرده بود که رهبران بعضی از کشورهای عربی منطقه خلیج فارس، از جمله عربستان، قطر، بحرین و امارات متحده عربی به شدت نگران دست یافتن ایران به بمب اتمی و "دخالت های" این کشور در امور داخلی خود هستند.

این اسناد حاکی از آن بود که ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، به طور محرمانه آمریکا را به بمباران تاسیسات اتمی ایران تشویق کرده و گفته است: "سر این مار را قطع کنید."

مطالب مرتبط