مشاور موسوی: تحریمها جنبش سبز را تضعیف می کند

مشاور میرحسین موسوی
Image caption 'نگرانی ما تاثیر تحریم ها بر توسعه کشور در دراز مدت است. ما معتقدیم تحریم ها باید برداشته شود.'

متن کامل مصاحبه جیمز رینولدز خبرنگار بخش انگلیسی بی بی سی با اردشیر امیر ارجمند، مشاور میر حسین موسوی. وی در ابتدا درباره وضعیت زندگی آقای موسوی در ماههای اخیر پرسید:

آقای مهندس موسوی بعنوان یکی از همراهان اصلی جنبش سبز، حرکت جنبش سبز را بصورت دقیق دنبال می کنند و آنچه را که بنظرشان می رسد عنوان می کنند و می تواننند به خوبی کمک کنند فعالان جنبش سبز را در ایران و سراسر جهان.

محدودیتهای زیادی در شرایط حاضر برای ایشان ایجاد شده و این محدودیتها رو به افزایش است. تلاش بسیار زیادی می شود که ارتباطات آقای مهندس موسوی با مردم قطع شود. کسانی که تمایل دارند با آقای مهندس موسوی دیدار کنند، معمولا مانع از این دیدارها می شوند. و برخی از افراد دستگیر می شوند. و تلاشی که صورت می گیرد اینکه افراد تمایلی به ملاقات با آقای مهندس موسوی نداشته باشند. هزینه بالایی برای آن پرداخت کنند.

البته همچنان این درخواست از جانب مردم وجود دارد و اقای مهندس موسوی خود تمایل زیادی ندارد که مردم بابت این مسئله هزینه زیادی پرداخت کنند.

وضعیت کنونی مخالفان دولت ایران چیست؟

بنظر من وضعیت جنبش سبز در شرایط کنونی وضعیت بسیار خوبی هست. به جهت اینکه جنبش سبز هم در عمق و هم در سطح توسعه پیدا کرده و در مقابل، ریزش بسیار قابل توجهی از نیروهای طرف مقابل وجود داشته است.

جنبش سبز توانسته همبستگی بین بخش عظیمی از ملت ایران را ایجاد کند و مطالبات اصلی ملت ایران که از صدر مشروطه تاکنون وجود داشته را چهارچوب بندی کند و بصورت مشخص و معین ارائه کند.

برنامه ما صبر و استقامت است. این شعار اصلی ماست. آنچه را که دنبالش هستیم آگاهی بخشی بیشتر به مردم است و همچنین توسعه شبکه های اجتماعی، استحکام شبکه های اجتماعی، همگرایی بین آنها و روشن کردن و شفاف کردن مطالبات مردم، و کمک کردن به شبکه های اجتماعی برای آنکه بتوانند راه کارهای مناسب برای تحقق اهداف خود را بدست آورند.

بعضی از ایرانیانی که من با آنها صحبت کردم می گویند دوران مخالفان دولت به سر رسیده. مخالفان مدتی در اوج بودند اما حالا حکومت ایران موضعی واقعا قوی دارد.

بنظرم می رسد که باید بین دو مسئله تفکیک کنیم: سرکوب و خاموش شدن جنبش. سرکوب از جانب اقتدارگرایان صورت گرفت، اما نتوانست موجب خاموش شدن جنبش شود. جنبش تنها با تظاهرات خیابانی معنا پیدا نمی کند.

نوع حرکت تغییر پیدا کرده است. آنچه که مهم است حفظ مطالبات، گسترش و تعمیق آنهاست. این مسئله صورت گرفته است. این است که الان افرادی که آگاهی پیدا کرده اند به شرایط کنونی کشور، وضعیتی که اقتدارگرایان ایجاد کرده اند، افزایش پیدا کرده است. و اینکه میزان درک و آگاهی تعمیق شده نشان دهنده رشد و بالندگی جنبش است.

من اصلا با این مسئله که جنبش در شرایط بدی است، موافقت ندارم. نوع عکس العملها تغییر پیدا کرده و ما نیازی نداریم که همواره در خیابان باشیم.

اما به صراحت گفته می شود اگر طرف مقابل ادعا می کند که جنبش از بین رفته و سرکوب شده، خیلی راحت است اجازه دهند با اجرای قانون اساسی یک تظاهرات مسالمت آمیز و مسئولانه صورت گیرد. آنوقت ادعای طرف مقابل قابل ارزیابی خواهد بود.

آمریکا می گوید تحریم ها بسیار موثر بوده است . شما چه فکر می کنید؟

باید در ابتدا بگویم که ما با تحریم ها کاملا مخالف هستیم. به جهت اینکه تحریم ها اثر اصلیش بر روی مردم است. مردمی که قبلا از یک دولت مستبد در رنج هستند، رنج اضافی را هم دارند تحمل می کنند.

شرایط سخت اقتصادی و قطعا تحریم ها بر روی زندگی عادی مردم بی اثر نبوده. ولی نگرانی ما تاثیر تحریم ها بر توسعه کشور در دراز مدت است. به همین جهت است که ما معتقدیم تحریم ها باید برداشته شود و ما مخالف شدید تحریم ها هستیم.

تحریم ها موقعیت جنبش سبز را هم تضعیف می کند و به این جهت ما معتقدیم که ماجراجویی های دولت آقای احمدی نژاد نباید موجب ضربات شدید بر اقتصاد کشور و سرنوشت مردم ایران شود.

هشدار می دهیم که هر عملی که موجب افزایش تنش در منطقه شود به نفع هیچ کس نخواهد بود و باید از هر گونه عملی که موجب افزایش تنش در منطقه شود، جلوگیری شود. ما قبل از اینکه به منافع جنبش سبز فکر کنیم به منافع بلند مدت کشور فکر می کنیم.

مطالب مرتبط