چهار عضو شاخه جوانان جبهه مشارکت بازداشت شدند

Image caption بالا از راست: فاطمه عرب سرخی، علیرضا طاهری. پائین از راست: محمد شفیعی و هادی حیدری

فاطمه عرب سرخی، هادی حیدری، علیرضا طاهری و محمد شفیعی که صبح امروز ( یکشنبه ۲۸ آذرماه) برای ارائه پاره ای توضیحات به دادسرای اوین احضار شده بودند، بازداشت شدند.

تمامی این بازداشت شدگان از اعضای شاخه جوانان جبهه مشارکت اسلامی ایران هستند.

مریم قدس، مادر فاطمه عرب سرخی با ابراز نگرانی از وضعیت فرزند بازداشت شده اش با اشاره به تفتیش منزل فاطمه عرب سرخی در نهم آذرماه و احضاریه ای که برای پاره ای توضیحات در همان زمان به او داده بودند، به بی بی سی فارسی گفت: "این احضاریه مدام به تاخیر می افتاد تا تاریخ امروز(۲۸ آذرماه) که به ما اطمینان دادند تنها برای پاره ای توضیحات او را فرا خوانده اند."

خانم قدس اضافه کرد که در مقابل دادسرای اوین هادی حیدری، علیرضا طاهری و محمد شفیعی به همراه خانواده هایشان حضور داشتند و ساعت ۱۰ صبح این چهار نفر برای پاره ای توضیحات داخل دادسرا شدند.

مادر فاطمه عرب سرخی با اشاره به اینکه مدت زیادی در انتظار دخترش در بیرون اوین ایستاده بود، گفت: "تا بعد از ظهر خبری از آنها نشد و وقتی دامادم با سرتیمی که خانه را بازرسی کرده بود تماس گرفت، او هم در جریان کامل نبود و گفت ظاهرا 'بلبل زبانی' کرده و کارشناس هم تصمیم گرفته نگهش دارد. اما بعد گفتند اقدام علیه امنیت ملی دلیل بازداشت فرزندم است." خانم قدس که نگران سلامت فرزندش است گفت: "دخترم در این مدت بیشتر بیمارستان بوده است و حدس می زنم، دلیل این بازداشت تحت فشار قرار دادن پدر فاطمه برای پس گرفتن شکایت از آقای مشوق است."

Image caption فیض الله عرب سرخی، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 1388 بازداشت شد

فیض الله عرب سرخی، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 1388 بازداشت شد. او نخستین بار پس از بیش از نه ماه در فروردین 1389 به قید وثیقه 700 میلیون تومانی به مرخصی رفت.

در دادگاهی که برای او برگزار شد، به جرم "اقدام علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام" به شش سال حبس محکوم شد.

آقای عرب سرخی یکی از هفت تن از فعال سیاسی اصلاح طلب بود که از فردی به نام سردار مشفق شکایت کردند، که به گفته آنها یکی از مسئولان ارشد اطلاعاتی قرارگاه ثارالله است.

این هفت نفر با استناد به سخنانی منسوب به سردار مشفق که ماه ها قبل از انتخابات پخش شده بود، به دخالت سازمان یافته گروهی از نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته اشاره و خود را "تعدادی از قربانیان پرونده سازی ها و خلاف کاری های گروهی استبدادطلب" معرفی کردند.

همسر آقای عرب سرخی ضمن تاکید بر شرایط نامناسب جسمی دخترش گفت فاطمه پس از بازداشت پدرش مدتی در بیمارستان بود و پس از آن برای کار به هر جایی که مراجعه می کرد به دلیل پدرش و فشارهایی که وجود دارد عذرش را می خواستند.

خانم قدس با اشاره به شرایط دیگر افراد بازداشت شده نیز به بی بی سی فارسی چنین گفت: "در این مدت هیچ فعالیتی صورت نمی گرفت، کسی ابزاری برای کاری در دست ندارد. اگر تولد یا مراسمی بود این بچه ها دور هم جمع می شدند و هیچ فعالیت سیاسی نداشتند . "

از میان چهار عضو شاخه جوانان حزب مشارکت که روز یکشنبه بازداشت شدند، هادی حیدری، کاریکاتوریست پیشتر نیز در تاریخ ۳۰ مهر ۸۸ بازداشت شده بود که پس از کمتر از یک ماه آزاد شد.

دو نفر دیگر، محمد شفیعی عضو شورای شاخه جوانان مشارکت مرکز و علیرضا طاهری نیز کارگردان و عضو شاخه جوانان این حزب است.

مطالب مرتبط