کمیسیون امنیت ملی مجلس به قطع روابط با بریتانیا رای داد

احمدی نژاد و سایمون گس
Image caption سایمون گس از شهریور ماه سال گذشته سفیر بریتانیا در ایران بوده است

کمیسیون امنیت ملی مجلس در واکنش به اظهارات اخیر سفیر بریتانیا در تهران درباره وضع حقوق بشر در این کشور طرح قطع کامل روابط با بریتانیا را تصویب کرده است.

محمد کرمی راد عضو این کمیسیون این خبر را روز یکشنبه در گفتگو با خبرگزاری های ایران تایید کرد و از جمله در گفتگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، اظهارات اخیر سایمون گس را "سخیف و زشت" خواند.

آقای گس در مطلبی به تاریخ 9 دسامبر در وبسایت سفارت بریتانیا با عنوان "جرم نسرین ستوده دفاع شجاعانه است" به انتقاد از برخورد دولت ایران با وکلا و اعضای سازمان های غیردولتی پرداخته بود.

اما این اظهارات خشم مقام های جمهوری اسلامی را برانگیخت به طوری که سفیر بریتانیا چهار روز بعد از انتشار مطلب به وزارت خارجه احضار شد.

آقای کرمی راد درباره جلسه سه ساعته روز یکشنبه به خبرگزاری فارس گفت: ".... اعضای کمیسیون اظهارات اخیر سفیر انگلیس در تهران را محکوم و دیگر اعمال خصومت انگیز دولت انگلیس در طول تاریخ علیه کشورمان را مورد بحث و بررسی قرار دادند."

آقای کرمی راد اما گفت که هرچند در نهایت رای به قطع روابط با بریتانیا داده شده اما تعدادی از اعضای کمیسیون خواستار کاهش روابط بودند.

او گفت که این طرح اکنون تسلیم هیات رئیسه مجلس خواهد شد تا "هرچه سریعتر در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد."

آقای گس در یادداشت خود به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، با اشاره به این که وکلا و اعضای سازمان های غیردولتی در هیچ جای دنیا به اندازه ایران در خطر نیستند، به عنوان نمونه به نسرین ستوده اشاره کرده بود.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر روز شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ بازداشت شده بود. رضا خندان، همسر نسرین ستوده، هشت روز پیش به بی بی سی گفت که همسرش بار دیگر دست به اعتصاب غذا زده که در اثر آن بسیار ضعیف شده است.

نسرین ستوده پیشتر هم در اعتراض به بلاتکلیف ماندن در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود، اما در پی قول قاضی پرونده مبنی بر ادامه نیافتن دوران بازداشت، به اعتصابش پایان داده بود.

به گفته سفیر بریتانیا در ایران، خانم ستوده، وکیلی است که سال ها در ایران کار کرده و با استفاده از شیوه های قانونی به دفاع از هموطنان خود پرداخته، اما اکنون بازداشت شده و در انتظار محاکمه به سر می برد.

آقای گس گفته بود که "دادستان های ایران اتهام مبهم اقدام علیه امنیت ملی را علیه خانم ستوده مطرح کرده اند، اما اتهام اصلی او در واقع دفاع شجاعانه و آشکار کردن بی عدالتی هایی است که حکومت ایران ترجیح می دهد، پنهان بماند."

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به اظهارات آقای گس اظهار داشته بود که "او باید ادب سفیر بودن را بیاموزد".

چند روز پس از اظهارات آقای گس همچنین گروهی موسوم به "بسیج دانشجویی"، با تجمع در مقابل سفارت بریتانیا در تهران، پرچم های آمریکا و بریتانیا را به آتش کشیدند.

الستر برت مسئول امور خاور میانه در وزارت خارجه بریتانیا درخواست های مطرح شده در رسانه های دولتی ایران برای جایگزین کردن سایمون گس را رد کرده و گفته است که فرستاده بریتانیا از "حمایت کامل" دولت بریتانیا برخوردار است.

روابط ایران و بریتانیا که در دهه های اخیر همواره دچار تنش بوده پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال گذشته و طرح این اتهام علیه بریتانیا که از مخالفان حمایت می کند بدتر شده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست