برکناری پر حاشیه معاون رئیس جمهوری ایران

مهرداد بذرپاش
Image caption مهرداد بذرپاش از جمله حامیان سرسخت محمود احمدی نژاد بود که گفته می شد با اسفندیار رحیم مشائی اختلاف داشت

در پی برکناری مهرداد بذرپاش، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان ملی جوانان ایران، در مورد فرد جایگزین او، اخبار متناقضی منتشر شده است.

یک روز بعد از انتشار خبر برکناری مهرداد بذرپاش در رسانه های ایران، خبرگزاری دولتی ایرنا امروز ۲۹ آذر (۲۰ دسامبر) گزارش کرد که محمود احمدی نژاد در حکمی فرحناز ترکستانی را به سمت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان ملی جوانان منصوب کرده است.

این در حالی است که در پی انتشار حکم رئیس جمهوری، تعدادی از خبرگزاری های ایران از عدم تمایل خانم ترکستانی به پذیرفتن این سمت خبر دادند و سپس، خبرگزاری دولتی ایرنا در خبری متفاوت، از آمادگی وی برای همکاری با رئیس جمهوری خبر داد.

روایت های مختلف خبرگزاری ها

صبح امروز، باشگاه خبری خبرگزاری فارس، توانا، مصاحبه ای از خانم ترکستانی را به چاپ رساند که طی آن گفته بود: "حکم جدیدم را به‌عنوان رئیس سازمان ملی جوانان نمی‌پذیرم؛ چرا که هم‌ اکنون توان کارهای اجرایی را ندارم."

به نوشته توانا، فرحناز ترکستانی که پیش از انتصاب به سمت جدید خود، معاون دانشجویی وزارت بهداشت بوده است، با اشاره به دریافت حکم معاونت رئیس جمهوری تاکید کرد: "در خصوص این سمت از قبل با بنده صحبت شده بود اما آن را نپذیرفتم؛ با این حال این حکم برایم صادر شده است که باز همان نظر قبلی را دارم".

یک ساعت بعد، حمید حسینی، مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت: "دکتر ترکستانی به دلیل برخی مسایل و مشکلات از پذیرفتن این حکم خودداری کرده است و کماکان در معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت ارایه خدمت می‌کند."

خبرگزاری کار ایران، ایلنا نیز نیم ساعت بعد، در مصاحبه جداگانه ای با فرحناز ترکستانی از قول وی نوشت:‌ "با وجود اینکه امروز رئیس جمهوری حکم ریاست من بر سازمان ملی جوانان را ابلاغ کرده است، اما نمی توانم این سمت را بپذیرم" .

اما با گذشت حدود نیم ساعت، ایرنا مصاحبه دیگری را با خانم ترکستانی منتشر کرد که در آن از وی نقل شده بود: "خود را سرباز خدمتگزار دولت آقای دکتر احمدی‌نژاد می‌دانم و در مسئولیت جدید انجام وظیفه خواهم کرد."

به گزارش ایرنا وی تاکید کرد:"به‌دلیل بیماری از رییس‌جمهور درخواست کرده بودم که این مسئولیت را به فرد دیگری بسپارند اما پس از صدور حکم رسمی، خود را موظف به انجام این وظیفه مهم می‌دانم."

مسئولیت جدید بذرپاش

امروز، ایرنا همچنین خبر داده که محمود احمدی نژاد در حکمی مهرداد بذرپاش، رئیس برکنار شده سازمان ملی جوانان را به عنوان مشاور رئیس جمهوری در امور اجتماعی منصوب کرده است.

در عین حال، سایت محافظه کار عصر ایران نوشته است که دیروز آقای بذرپاش "بدون دریافت این حکم از ریاست جمهوری خارج شده و به خانه رفته" و به همین دلیل "خبر حکم جدید بذرپاش رسانه ای نشده تا زمانی که وی این حکم را تحویل بگیرد".

در یک خبر غیر رسمی دیگر، سایت محافظه کار تابناک دیروز نوشت که برکناری مهرداد بذرپاش، در پی انتقاد وی از "دخالت های اسفندیار رحیم مشایی در امور سازمان ملی جوانان" در جلسه هیات دولت صورت گرفته است.

هنوز منبع خبری دیگری اخبار تابناک و عصر ایران را در مورد دلیل برکناری آقای بذرپاش و واکنش او به دریافت حکم مشاورت محمود احمدی نژاد تایید نکرده است.

با این وجود اسفندیار رحیم مشائی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، در مصاحبه با ایرنا با رد "برخی اخبار" در خصوص برکناری مهرداد بذرپاش از معاونت رییس جمهوری و ریاست سازمان ملی جوانان، گفته است که آقای بذرپاش از یک سال پیش خواستار کناره گیری از این سمت بوده و خود وی خواسته که "به عنوان مشاور رئیس جمهور به همکاری با مجموعه دولت ادامه دهد".

مهرداد بذرپاش از زمان شهرداری محمود احمدی نژاد در تهران، از جمله افراد بسیار نزدیک به او بود و پس از انتخابات ریاست جمهوری، رئیس گروه مشاوران جوان رئیس جمهوری شد. وی سپس امتیاز روزنامه "وطن امروز" را دریافت کرد که از حامیان سرسخت محمود احمدی نژاد محسوب می شود.

این در حالی است که پس از انتخابات، اخبار جسته و گریخته ای از بروز اختلاف میان آقای بذرپاش و اسفندیار رحیم مشائی منتشر شده است.

روزنامه وطن امروز نیز، در ماه های گذشته انتقاداتی را علیه آقای مشائی مطرح کرده است.

این روزنامه دو ماه پیش مدعی تحت فشار قرار گرفتن از سوی کسانی شد که آنها را نیروهای امنیتی نزدیک به آقای مشائی می دانست و نوشت: "دستگاهی که اطلاعات خود را از رئیس دفتر می گیرد و ماموریت دارد تا منابع مالی روزنامه را کشف کند، شریک قافله است یا رفیق دزد؟ چه لزومی دارد پرونده سازی برای بچه حزب اللهی های متعهد؟"

وطن امروز با ذکر اینکه این روزنامه "چه منابع مالی خاص و عجیب غریبی می تواند داشته باشد که این چنین چشم اسفندیار را گرفته است"، بدون توضیح بیشتر افزود: "چرا باید آن آگهی دهنده مومن و اهل درد به وطن امروز که از مواضع روزنامه در ایام فتنه خوشش آمده، یک هفته تمام در زندان شکنجه جسمی و روحی شود؟"

مطالب مرتبط