به روز شده:  23:53 گرينويچ - سه شنبه 21 دسامبر 2010 - 30 آذر 1389

جامعه ایران

زمین لرزه در ایران تلفاتی برجای گذاشت؛ اعلام آمادگی آمریکا برای کمک رسانی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

به گزارش منابع خبری ایران زلزله ای به قدرت شش و نیم درجه دوشنبه شب بخشی از جنوب ایران را لرزانده که چند کشته به جا گذاشته است.

آمریکا روز چهارشنبه گفت که آماده کمک رسانی به آسیب دیدگان است.

در مورد تلفات این زمین لرزه، آمار متفاوتی گزارش شده و در حالیکه سایت رادیو و تلویزیون دولتی ایران در بامداد روز سه شنبه، از کشته شدن چهار نفر خبر داد، به نقل از استاندار کرمان مرگ هفت نفر تایید و احتمال افزایش آمار تلفات گزارش شده است.

تلویزیون دولتی ایران گزارش داد که "زلزله در ساعت 22:12 به وقت محلی در استان کرمان روی داد... و لرزش آن در بسیاری شهرها احساس شد."

منابع خبری ایران می گویند که زلزله در شهر حسین آباد در استان کرمان در نزدیکی مرز سیستان و بلوچستان روی داد. حسین آباد در حدود 60 کیلومتری جنوب شرقی بم قرار دارد.

اسماعیل نجار استاندار کرمان به خبرگزاری مهر گفت: "هفت نفر کشته و صدها نفر زخمی شده اند. صدها نفر هم همچنان زیر آوار هستند."

به گزارش خبرگزاری ایرنا آقای نجار همچنین گفت: "براساس این گزارش ها، اهالی سه روستای چاه قنبر، تک سیف الدینی و سرزه ریگان زیر آوار مانده اند."

تلویزیون دولتی نیز از تخریب حداقل سه روستا خبر داد.

مایک همر سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز سه شنبه در بیانیه ای نوشت: "مردم کرمان به دلیل این فاجعه طبیعی متحمل ضرر زیادی شده اند. ما با قربانیان و عزیزان آنها همدردی می کنیم و اعلام آمادگی می کنیم که در این دوره سخت به نیازمندان کمک برسانیم."

یک روستای زلزله زده

زلزله در کرمان تعدادی از روستاهای منطقه را ویران کرده است

خبرگزاری ایرنا از وقوع 9 پس لرزه از جمله یکی به قدرت پنج درجه خبر داده است.

خبرگزاری فارس گزارش داد که در پی لرزش دوشنبه شب بسیاری از اهالی زاهدان از خانه های خود خارج شدند و لرزش در شهرهای بم، خاش و ایرانشهر هم احساس شد.

حسین باقری رئیس ستاد حوادث غیرمترقبه ایران گفت: "تیم های امداد و نجات به ناحیه زلزله زده اعزام شده اند."

محمد جواد کامیاب از کارمندان استانداری کرمان به خبرگزاری رویتر گفته است که 30 روستا در ناحیه زلزله زده وجود دارد اما این منطقه، دارای تراکم زاید جمعیت نیست که احتمال تلفات سنگین را کاهش می دهد.

بنابه گزارش ها صبح روز دوشنبه نیز زلزله ای به بزرگی دو و نه دهم در مقیاس ریشتر شهرستان حسین آباد را لرزانده بود.

دکتر مهدی زارع معاون پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفت: "خوشبختانه به نظر می رسد در نزدیکی کانون این زلزله شهری وجود ندارد. کانون زلزله در غربی ترین منطقه کرمان، حوالی حسین آباد فهرج کرمان واقع شده و شدت آن به حدی است که در استان های کرمان، سیستان و بلوچستان، یزد و خراسان جنوبی احساس شده است."

سازمان مطالعات زمین شناسی آمریکا بزرگی این زلزله را شش و سه دهم درجه در مقیاس تخمین زده و گفته بود که این زمین لرزه در عمق 12 کیلومتری از سطح زمین روی داده است.

استان کرمان منطقه ای زلزله خیز است و در زلزله سال 2003 در شهر بم ده ها هزار نفر جان خود را از دست دادند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.