احمدی نژاد: پاکستان "تروریستها را تحویل ایران بدهد"

احمدی نژاد و زرداری
Image caption احمدی نژاد در گفتگو با زرداری تلویحا بر حضور "تروریستها" در پاکستان تاکید کرده است

ایران بار دیگر از پاکستان خواسته است مخالفان مسلح جمهوری اسلامی در آن کشور را دستگیر کند و تحویل دهد و یک مقام قضایی از محاکمه و مجازات عاملان بمب گذاری انتحاری در چابهار خبر داده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در گفتگوی تلفنی با آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، در اشاره به عملیات خشونت آمیز در سیستان و بلوچستان، از او خواست تا دستگاه های امنیتی آن کشور را برای "بازداشت تروریست های شناخته شده مامور کند و آنان را هرچه سریعتر دستگیر نماید و تحویل جمهوری اسلامی ایران دهد."

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، موضوع گفتگو در این تماس تلفنی، حملات انتحاری هفته گذشته در شهر چابهار بود و آقای احمدی نژاد تاکید کرد که "ریشه کنی تروریسم خواست دو ملت است."

در این تماس تلفنی، که شامگاه گذشته صورت گرفت، رئیس جمهوری ایران آمادگی دستگاه های امنیتی این کشور را برای همکاری و تبادل اطلاعات با طرف پاکستانی اعلام داشت و گفت: "این همکاری و اقدام قاطع دو کشور به یقین موجب ریشه کنی تروریسم در منطقه خواهد شد."

براساس این گزارش، آقای زرداری وعده داد که دولت وی از هیچگونه کمکی در این زمینه دریغ نخواهد کرد و مراتب همدردی خود را به خاطر تلفات انفجار هفته گذشته در چابهار ابراز داشت.

Image caption جندالله با انتشار تصاویر عاملان انفجارهای چابهار این عملیات را شهادت طلبانه توصیف کرد

آقای احمدی نژاد با یادآوری اینکه این انفجار انتحاری در جریان یک مراسم مذهبی شیعیان به وقوع پیوست، گفت که "مرتکبین این عمل نه تنها مسلمان نیستند بلکه به هیچ دینی هم اعتقاد ندارند."

روز چهارشنبه هفته گذشته، دو انفجار انتحاری در جریان عزاداری روز تاسوعا در شهر چابهار، واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان، روی داد که در اثر آن، بیش از سی نفر کشته و تعدادی زخمی شدند.

در پی این واقعه، گروه موسوم به جنبش مقاومت مردمی ایران - جندالله - که هدف خود را احقاق حقوق مسلمانان اهل سنت در سیستان و بلوچستان اعلام می کند، مسئولیت این "عملیات استشهادی" را برعهده گرفت و آن را اقدامی تلافی جویانه در برابر برخورد خشونت آمیز دولت عنوان کرد.

اتهام به پاکستان

پس از وقوع انفجار، مقامات و منابع خبری دولتی جمهوری اسلامی بلافاصله دولت ها و سازمان های اطلاعاتی برخی کشورهای غربی را مسئول اینگونه عملیات دانستند اما بعدا، برخی مقامات رسمی، صراحتا پاکستان را به ارتباط با عوامل این انفجار متهم کردند.

از جمله، هفته گذشته، وزیر کشور گفت که "گروهی تروریست که متاسفانه آن طرف مرزهای شرقی در پاکستان در حال آموزش هستند و حضور دارند، این اقدام تروریستی را انجام دادند" و معاون امنیتی این وزارتخانه هم "برخی مقامات پاکستانی" را به ارتباط با اینگونه عملیات متهم ساخت.

Image caption رئیس دادگستری استان از سرعت در رسیدگی به پرونده عوامل بمبگذاری انتحاری خبر داده است

همچنین، روز گذشته، رئیس ستاد فرماندهی کل قوا در تهران، با متهم ساختن پاکستان به کوتاهی در جلوگیری از فعالیت گروه های مسلح مخالف جمهوری اسلامی در آن کشور، هشدار داد که در صورت ادامه چنین وضعی "ما از حق مشروع خود استفاده خواهیم کرد."

این مقام نظامی در این مورد توضیح بیشتری نداد اما به گزارش برخی خبرگزاری ها، معاون وی تهدید کرد که تنها راه مقابله با این گروه ها، تعقیب و سرکوب آنها در داخل خاک پاکستان است و اظهار داشت که نیروی زمینی سپاه پاسداران توانایی انجام چنین عملیات برون مرزی را دارد.

از واکنش احتمالی مقامات پاکستانی به این هشدار و اقداماتی که ممکن است در صورت ورود نیروهای نظامی ایران به خاک آن کشور از خود بروز دهند گزارشی در دست نیست و گزارش کوتاه رسانه های داخلی از تماس تلفنی رئیسان جمهوری پاکستان و ایران نیز به طرح احتمالی این موضوع در گفتگوی دو طرف اشاره ای ندارد.

روز گذشته و ساعاتی پیش از گفتگوی تلفنی آقایان زرداری و احمدی نژاد، مقامات قضایی استان سیستان و بلوچستان از اعدام یازده نفر به اتهام عملیات خشونت آمیز و وابستگی به گروه جندالله خبر داده بودند.

پیش از آن، جندالله، با انتشار اطلاعیه ای در سایت اینترنتی این گروه، ضمن پیش بینی امکان اعدام تعدادی از "جوانان بیگناه بلوچ" هشدار داده بود که در چنین صورتی، با اجرای عملیات "استشهادی"، نسبت به آن واکنش شدید نشان خواهد داد.

برخی ناظران این روند تحولات را باعث نگرانی در مورد تشدید خشونت در سیستان و بلوچستان دانسته اند.

در خبری دیگر در همین زمینه، روز سه شنبه، 30 آذر (21 دسامبر)، ابراهیم حمیدی، رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان، گفت: "به دنبال دستگیری تعدادی از عوامل تروریستی تاسوعای حسینی در چابهار، پرونده این افراد با سرعت و دقت توسط گروهی مجرب در مجتمع ویژه جرائم امنیتی استان در دست رسیدگی است."

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای حمیدی افزود: "به طور قطع با صدور احکام و تایید توسط مراجع عالی قضایی، مردم شاهد اجرای حکم الهی برای مسببان جنایت در چابهار خواهند بود."

کوتاه مدتی پس از انفجار انتحاری در چابهار، مقامات امنیتی از بازداشت نه نفر در ارتباط با این بمب گذاری خبر دادند.

مطالب مرتبط