درخواست هند و روسیه از ایران برای اجرای قطعنامه های شورای امنیت

سینگ و مدودف
Image caption سینگ و مدودف از ایران خواسته اند به قطعنامه های شورای امنیت عمل کند

رهبران روسیه و هند از ایران دعوت کردند خواست شورای امنیت سازمان ملل را برآورده کند.

روز سه شنبه، 30 آذر (21 دسامبر)، دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، و مانموهان سینگ، نخست وزیر هند، در بیانیه مشترکی به دولت ایران توصیه کردند به قطعنامه های مصوب شورای امنیت عمل کند و همکاری لازم را با آژانس بین المللی انرژی اتمی از خود نشان دهد.

در این بیانیه مشترک، که در پایان گفتگوهای آقایان مدودف و سینگ در پایتخت هند منتشر شد، در عین حال بر حق ایران در برخورداری از فناوری صلح آمیز هسته ای این کشور تاکید شده است.

رهبران دو کشور در بیانیه مشترک خود گفته اند که باید به اقدامات لازم دست زد تا اختلاف بر سر برنامه های هسته ای ایران از راه تعامل و مذاکره حل و فصل شود.

در این بیانیه آمده است که رهبران هند و روسیه "اتفاق نظر دارند که ایران ازحق انجام تحقیقات، دستیابی به روش تولید و استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز و منطبق با تعهدات بین المللی این کشور برخوردار است."

شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه هایی از ایران خواسته است تا زمانی که جامعه بین المللی نسبت به صلح آمیز بودن برنامه های اتمی این کشور اطمینان لازم را کسب نکرده، بخشی از این برنامه ها، به خصوص غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد.

این قطعنامه ها، که با رای مثبت روسیه به عنوان یکی از اعضای دایم شورای امنیت به تصویب رسیده، یک رشته تحریم های بین المللی را نیز برای وادار کردن جمهوری اسلامی به قبول خواست شورای امنیت به اجرا گذاشته است.

دولت ایران اقدام آژانس بین المللی انرژی اتمی در ارجاع پرونده هسته ای این کشور به شورای امنیت و تصمیم شورای امنیت به صدور قطعنامه هایی علیه ایران را غیرقانونی دانسته و به غنی سازی اورانیوم ادامه داده است.

در مقایسه با کشورهای غربی عضو شورای امنیت، که ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی متهم می کنند، چین و روسیه، که روابط سیاسی و اقتصادی گسترده ای با جمهوری اسلامی دارند، به برخوردی ملایم تر با جمهوری اسلامی گرایش داشته اند.

روسیه همچنین تنها کشوری است که رسما با ایران در زمینه های هسته ای همکاری دارد و طرح نیروگاه هسته ای بوشهر، که توسط مقاطعه کاران روسی ساخته می شود، مورد تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشورهای غربی بوده است.

توافقهای روسیه و هند

سفر دو روزه دمیتری مدودف به هند روز دوشنبه آغاز شد و برنامه رسمی ملاقات های وی با مقامات ارشد هندی با صدور بیانیه مشترکی در روز سه شنبه پایان یافت.

Image caption نیروگاه بوشهر با همکاری روسیه ساخته شده و مورد تایید بین المللی بوده است

رهبران روسیه و هند بخشی از بیانیه مشترک خود را به لزوم جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای کشتار جمعی اختصاص داده و عزم خود به تلاش برای جلوگیری از دستیابی گروه های تروریستی به اینگونه تسلیحات را اعلام داشته اند.

هر دو کشور همچنین از کشورهای دارای جنگ افزارهای اتمی خواسته اند در راستای خلع سلاح اتمی جهان گام های اساسی بردارند.

در پیمان منع گسترش جنگ افزارهای اتمی - ان پی تی - روسیه به عنوان یکی از قدرت های اتمی جهان مورد شناسایی قرار گرفته در حالیکه هند، که این پیمان را امضا نکرده، دارای زرادخانه اتمی است.

در جریان سفر آقای مدودف به هند، دو کشور قراردادی به مبلغ سی میلیارد دلار برای تولید مشترک یک هواپیمای جنگنده امضا کردند.

به گفته خبرنگار بی بی سی در دهلی، هند که به طور سنتی نسبت به مقاصد جمهوری خلق چین بدبین است می کوشد با بهبود توانایی نظامی خود به خصوص از طریق نوسازی نیروی هوایی، اطمینان خاطر بیشتری به دست آورد.

هند معمولا برای تامین نیاز خود به تسلیحات پیشرفته به روسیه روی آورده که از زمان جنگ سرد، به عنوان بخشی از اتحاد شوروی سابق، متحد اصلی هند در برابر چین محسوب می شد.

در جریان سفر آقای مدودف به هند، توافقنامه هایی هم برای همکاری دو طرف در زمینه انرژی صلح آمیز هسته ای امضا شده است.

مطالب مرتبط