بالا گرفتن بحث بر سر اتهامات مالی معاون احمدی نژاد

محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری
Image caption محمود احمدی نژاد از محمدرضا رحیمی در مقابل اتهامات مالی دفاع کرده است

یک روز بعد از تاکید غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور بر رسیدگی به اتهامات مالی محمدرضا رحیمی معاون اول محمود احمدی نژاد، نهاد ریاست جمهوری از خبرنگاران برای حضور در نشستی خبری در دفتر آقای رحیمی دعوت کرده است.

در اطلاعیه امروز ۳۰ آذر (۲۱ دسامبر) پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران، زمان نشست خبری، فردا و عنوان آن، "تشریح علل و عوامل برخی شبهات و افترائات و دلایل اصرار برخی به تکرار اکاذیب و نقض آشکار قانون اساسی" عنوان شده است.

به نوشته سایت خبرآنلاین نزدیک به علی لاریجانی رئیس مجلس، "عبارت به کاررفته در اطلاعیه پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری نشان می دهد رحیمی در برابر اظهارات دیروز محسنی اژه ای قصد پاسخگویی دارد".

دادستان کل کشور دیروز در نشستی خبری گفت: "اتهام فساد مالی متوجه آقای رحیمی معاون اول رئیس دولت است و وی پس از بررسی های قضایی و دریافت اظهارات سایر متهمان، به دستگاه قضایی احضار خواهد شد."

اتهامات مربوط به شرکت بیمه

اتهامات مالی محمدرضا رحیمی، از فروردین ماه امسال خبرساز شد که الیاس نادران نماینده اصولگرای تهران در حاشیه جلسه علنی مجلس گفت: "محمد رضا رحیمی رئیس حلقه خیابان فاطمی است که در مورد منابع فاسد و توزیع آنها تصمیم گیری می کرد و تقریبا تمام اعضای این حلقه به جز وی دستگیر شده اند و این که کسی را به دلیل مسئولیت اجرایی مستثنی کنند، نه عادلانه است و نه اقدام درستی است."

"حلقه فاطمی" به گروهی از متهمان به فساد اقتصادی اشاره داشت که خبر شناسایی و برخورد با آنها به تازگی منتشر شده بود.

یک ماه پیش از آن، ۲۱۶ نفر از نمایندگان مجلس ایران در نامه ای سرگشاده، با اشاره به بازداشت اعضای یک "باند فساد اقتصادی" تاکید کرده بودند: "برخی افراد با مسئولیت‌های بالای اجرایی نقش موثرتری از اعضای بازداشت ‌شده در این پرونده ها داشته‌اند".

این نامه پس از آن منتشر شد که صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران با خبر دادن از شناسایی و دستگیری "یک باند بزرگ مفاسد اقتصادی" در یکی از شرکت‌های دولتی گفته بود: "افراد این باند توانسته‌اند با جعل اسناد دولتی و قضایی، میلیاردها تومان به حقوق مردم و بیت‌المال خسارت وارد کنند که فقط اختلاس یک نفر از آنان ۶ میلیارد تومان است."

در پی انتشار این خبر، سایت پارلمان نیوز، ارگان فراکسیون اصلاح طلبان مجلس، نوشت که "یک مقام ارشد دولتی" در راس این شبکه قرار دارد و مدیر یک شرکت بیمه و تعدادی از مدیران و کارکنان دولت نیز در شبکه مزبور عضویت دارند.

در واکنش به اتهاماتی که از سوی الیاس نادران نماینده تهران به محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی نژاد وارد شد، فاطمه بداغی، معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت که معاونت حقوقی از این نماینده مجلس به دادسرای کارکنان دولت شکایت کرده است.

همزمان، اسفندیار رحیم مشایی متهم کردن معاون اول آقای احمدی نژاد به فساد مالی را تلاش برای تضعیف دولت توصیف کرد و گفت که دولت برای جلوگیری از "ضایع شدن" حق خود اقدام خواهد کرد.

چند ماه بعد، آقای احمدی نژاد در جمع خبرنگاران از رئیس دستگاه قضایی خواست که "با سرعت به شکایت رحیمی درخصوص افترای چند نماینده مجلس به وی رسیدگی کند تا مردم احساس امنیت کنند".

در واکنشی دیگر، در ابتدای آذرماه، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه ۵۰ تن از متهمان پرونده اختلاس در بیمه به زودی دادگاهی می‌شوند، بدون نام بردن از کسی تاکید کرد: "پشت این پرونده افراد مهمی حضور دارند".

سه روز پیش، احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس هشتم، در یک برنامه زنده تلویزیونی بر متهم بودن معاون رئیس جمهوری در پرونده بیمه تاکید کرد و به انتقاد شدید از مسئولانی پرداخت که به گفته وی جلوی رسیدگی به این پرونده را می گیرند.

مطالب مرتبط