نسرین ستوده به اعتصاب غذای خود پایان داد

نسرین ستوده
Image caption این برای چندمین بار است که نسرین ستوده در اعتراض به شرایط دست به اعتصاب غذا زده بود

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر به اعتصاب غذای خود پایان داده است.

رضا خندان، همسر خانم ستوده در تماس با بی بی سی فارسی در روز سه شنبه ۳۰ آذر (۲۱ دسامبر) گفت:"او روز گذشته در تماس تلفنی گفت که به خاطر مسئولیت مادرانه در قبال فرزندانش اعتصاب غذای خود را بطور موقت شکسته است."

به گفته آقای خندان پس از وخیم شدن حال خانم ستوده در روز چهارشنبه و منتقل شدنش به بهداری زندان اوین، او از روز پنج شنبه هفته گذشته اعتصاب خود را شکسته است.

نسرین ستوده از سوم مهر ماه در اعتصاب غذا بود که پس از ۲۸ روز اعتصاب غذایش را برای مدتی شکست اما بار دیگر در اعتراض به شرایط زندان به مدت ۹ روز دست به اعتصاب خشک زد و تا روز برگزاری دادگاهش در تاریخ ۲۴ آبان، به رغم شکستن اعتصاب غذای خشک، کماکان در اعتصاب غذا بود.

این وکیل دادگستری، روز شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ بر اساس احضاریه ای که یک هفته پیش از آن دریافت کرده بود، به دادسرای زندان اوین مراجعه کرد و بازداشت شد.

خانم ستوده وکالت تعدادی از پرونده های سیاسی و حقوق بشری از جمله وکالت شیرین عبادی، عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی، محمدصدیق کبودوند، عاطفه نبوی، خدیجه مقدم، احمد نجاتی کارگر، از کشته شدگان پس از انتخابات و آرش رحمانی پور، از اعضای انجمن پادشاهی ایران را که در سال ۸۸ اعدام شد، بر عهده داشته است.

بازداشت نسرین ستوده، واکنش ها و اعتراضات داخلی و خارجی زیادی به دنبال داشته است.

در آخرین واکنش روز دوشنبه در تجمع گروهی از معترضان به وضعیت زندانیان سیاسی در ایران در برابر مقر سازمان ملل در ژنو، شیرین عبادی خواستار آزادی او شد.

خانم عبادی از ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواسته است که برای آزادی نسرین ستوده مداخله کند.

خانم عبادی به بی بی سی فارسی گفت که طی نامه ای که تحویل کمیساریای عالی حقوق بشر شد با اشاره به وضعیت "نابسامان" زندانیان سیاسی، به این مساله اعتراض کرده است که تعدادی از زندانیان سیاسی بیمار هستند و دولت از درمان آنها خودداری می کند.

غلامحسین عرشی نیز به اعتصاب غذای خود پایان داد

به گزارش سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی، غلامحسین عرشی از معترضین به انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری نیز پس از سه هفته به اعتصاب غذای خود پایان داد.

آقای عرشی در اعتراض به انتقال خود به سلول انفرادی دست به اعتصاب غذا زده بود.

غلامحسین عرشی روز گذشته از سلول انفرادی بند ۲۴۰ به بند عمومی ۳۵۰ منتقل شد و در ملاقات با خانواده اش از پایان اعتصاب غذای خود خبر داد.

مطالب مرتبط