بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه اول دی

تیترهای اول

"فهرست کالاهائی که تا پایان سال گران نمی شوند" تیتر اصلی قدس است، جام جم نوشته "اعلام نرخ های جدید نان و حمل و نقل"، دنیای اقتصاد از "تصمیمات جدید برای حمل‌ونقل" خبر داده و آفرینش نوشته "جدول افزایش کرایه حمل و نقل عمومی منتشر شد".

"گزارش تحقیق و تفحص مجلس از تخلفات معاملات مخابرات" در صدر اخبار روزنامه جمهوریاسلامی آمده، ابتکار نوشته "پرونده مخابرات در قوه‌قضائیه"، جهان صنعت خبر داده "پرونده مخابرات به قوه قضاییه رفت"، روزنامه خبر نوشته "سرنوشت معامله مخابرات در دست قوه قضاییه" و آرمان از "ارجاع تخلفات مخابرات به قوه قضاییه" خبر داده است.

" امید آمریکا برای مقابله با ایران" تیتر بزرگ کیهان است، "روابط ایران و انگلیس در مسیر تندباد" گزارش اصلی سیاست روز است، خراسان از قول علی لاریجانی نوشته "مواضع و رفتارهای دولت انگلیس نیازمند پاسخ جدی دولت و مجلس است" و حمایت "رای اعتماد پارلمان به مالکی" را با اهمیت دیده است.

"سرگیجه خبری در تغییرات دولت" تیتر اول تهران امروز است، "چتر حمایت جامعتین بر سر همه اعضای اصولگرایی" در صدر اخبار رسالت آمده و مردم سالاری در عنوان اصلی خود از قول یک نماینده مجلس نوشته "استانی شدن انتخابات سطح کیفی مجلس را بالا می برد".

گزیده مقالات

تهدید روحانیون و مراجع

مدیر کیهان در مقاله ای به انتقاد از روحانیون بزرگ و تهدید آن ها پرداخته و نوشته در زمان فتنه 88 که گروه های مخالف نظام ائتلاف کرده بودند و دولت های مخالف جمهوری اسلامی هم از مخالفان حمایت های مالی و تبلیغاتی و تدارکاتی می کردند با عرض پوزش پیشاپیش، سؤال این است كه چرا برخی از مراجع عظام و محترم- فقط برخی از آنها كه محترمند و نه برخی دیگر كه نه مرجع هستند و نه قابل احترام- وارد این بازی شده و در این بازی دشمن ساخته، چه بخواهند و چه نخواهند، آب به آسیاب دشمنان اسلام ریخته اند.

به نظر حسین شریعتمداری: ممكن است گفته شود رسیدگی به مشكلات مردم و شنیدن درد دل ها و شكوه های آنان یكی از وظایف مراجع و علماست و در خانه مراجع باید به روی همه مردم باز باشد و از آنجا كه خانواده زندانیان فتنه گر نیز بخشی از مردم هستند پذیرش آنها و گوش كردن به خواسته آنان از جمله وظایف و رسالت دینی و علمی مراجع است كه باید گفت این نگاه، حكیمانه و خداجویانه نیز هست ولی سخن این است كه پذیرش و ملاقات با خانواده فتنه گران زندانی نباید به گونه ای باشد كه تصور حمایت از فتنه را به ذهن مخاطبان بكشاند.

نکته گیری مدیر کیهان به این اشاره پایان می گیرد که سال 1357 و در هفته های پایانی رژیم آمریكایی شاه، سیدجلال الدین تهرانی كه با ترفند آمریكایی ها به عنوان «رئیس شورای نیابت سلطنت»! انتخاب شده بود برای ملاقات با حضرت امام به پاریس رفت. حضرت امام درباره این ملاقات می فرمایند؛ "به او گفتم، تا استعفا نكنی من با تو ملاقات نمی كنم و او هم استعفا كرد".

امکانات گسترده و نفوذ مداحان

مصطفی ایزدی در سرمقاله روزنامه آرمان از همایشی خبر داده برای تجلیل از نوجوانان مداح به نام«نوگلان» برگزار کرده تا به گونه‌ای مداحان آینده کشورمان را سامان‌دهی کند و در آموزش آنان برای ارتقای شیوه مداحی بکوشد.

نویسنده مقاله با اشاره به این که در سال‌های اخیر دامنه‌دار شدن شغل مداحی و مرثیه‌سرایی، انتقاداتی را در میان اهل فکر رواج داده است، تا جایی که در آغاز زمان محرم امسال یکی از مراجع تقلید نسبت به انحرافاتی که در این عرصه ایجاد شده ، هشدار داد و از مداحان و روضه‌خوان‌های سطحی خواست که به‌طور جدی در شیوه کار خود تجدید‌نظر نمایند.

مقاله آرمان با یادآوری این که حالا در اکثر مجالس عزاداری، مداحی محور قرار گرفته و شاید یک نفر روحانی، آن هم به‌طور اختصار سخنرانی نماید. به دلیل چنین شرایطی که درمجالس ، مجالس عزاداری وبزرگداشت عاشورا، با محوریت سخنرانی، به منازل کشیده شده یا در حسینیه‌ها برگزار می‌گردد. علی‌الظاهر برخی از مجموعه سخنرانی و مداحی، دومی را بیشتر می‌پسندند وگرنه مداحی در چنین وسعت زیاد پا نمی‌گرفت .

در نتیجه: امکانات گسترده‌ای که امروزه در اختیار مداحان و امر مداحی قرار می‌گیرد و حق‌الزحمه‌های کلانی که برخی صاحبان مجالس عزاداری به برخی مداحان می‌دهند بعضا به رونق تحریفات دامن زده و کار فرهنگی شایسته را تحت‌الشعاع کار تبلیغی نه چندان پرمحتوا قرار داده است.

اکو فقط برای ترکیه

آفرینش در سرمقاله خود به مناسبت برگزاری اجلاس سازمان اکو نوشته ترکیه در دو دهه گذشته همواره نگاهی جدی به سازمان اکو داشته است در این حال ایران نیز هر چند با توجه به علقه‌ای مشترک زبانی مذهبی و فرهنگی با کشورهای عضو اکو می‌توانست از این اشتراکات بیشترین استفاده را ببرد اما تجربه نشان داده است مقر سازمان اکو هر چند در تهران قرار گرفت اما این ترکیه بود که بیشترین سود سیاسی و اقتصادی را از قبل همکاری با کشورهای عضو اکو داشت.

علی رمضانی در این مقاله تاکید کرده در سال های ریاست ایران بر سازمان همکاری های اکو نیز به جز اقدامات حداقلی ایران نتوانست در رقابت با ترکیه از پتانسیل های موجود خود بهره گیرد .آنچه مشخص است اکو هم‌اكنون با 10 عضو؛ و بیش از 330 میلیون تن جمعیت وامكانات نفت؛ گاز و صنعت كه در اختیار دارد. با وجود تركیب جمعیتی جوان آن می تواند در قالب یك سازمان موفق و خوش‌آتیه منطقه‌ای توسعه یافته قرار گیرد اما به دلیل جهت‌گیری‌های سیاسی هریك از كشورها كه عمدتا براساس منافع خاص خود حركت می‌كردند؛ نتوانسته به اهداف اعلام شده دست یابد.

آفرینش در پایان نتیجه گیری کرده که نباید از یاد برد کشور ما با بهره گیری از این فرصت ها و اشتراکات برای همکاری های منطقه ای در واقع می‌تواند بیشترین سود را از قبل این سازمان دریافت کند چه اینکه پتانسیل های ترانزیتی، انرژی و اقتصادی، صتعتی ایران می‌تواند از فرصت‌های اقتصادی درون سازمان اکو بیشترین بهره وسود را دریافت کند امری که ترکیه سالهاست به آن دست یازیده است.

اکو، در عمل بی خاصیت

تهران امروز در گزارش اصلی خود نوشته سازمان همكارى اقتصادى(اكو) یك سازمان منطقه‌اى است كه به عنوان نقطه تماس سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا از پتانسیلی ممتاز و راهبردی در سطح بین‌المللی برخوردار است كه از آن بهره چندانی نمی‌برد، چرا که از اقتصاد كه بگذریم همكاری‌های امنیتی نیز در اكو موفقیت‌های چندانی نداشته است.

به اشاره این روزنامه از نشست باكو تا نشستی كه فردا در استانبول برگزار می‌شود چهار سال گذشته است و همكاری‌های منطقه‌ای در چارچوب اكو فراتر از مصوبات نشست‌های سران نرفته است و هر بار كه قرار بوده تا این همكاری‌های صورت‌هایی عملی پیدا كنند، به دلایل متعدد از جمله ناهماهنگی منافع كشورهای عضو و حضور قدرت‌های بزرگ در منطقه، صورت بندی عملی همكاری‌های منطقه‌ای ناممكن شده است.

تهران امروز در نهایت نوشته به نظر می‌رسد اجلاس سران كشورهای عضو اكو كه هر ساله برگزار می‌شود باید در پی یافتن پاسخ برای این پرسش باشند كه چگونه می‌توانند زمینه‌های همگرایی منطقه‌ای را فراهم كنند؟ چرا كه مادامی كه این اجلاس‌ها از كلیت همگرایی و رفع موانع آن فاصله گرفته و در پی تعریف همكاری‌های روبنایی به جای همگرایی زیربنایی باشند، نمی‌توان امید چندانی به ایفای نقشی موثر توسط این سازمان نه در توسعه و نه در امنیت منطقه داشت.

نمی توان دقیق گفت

علیرضا کدیور در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته هر چند نمی‌توان در حال حاضر برآورد دقیقی از تورم اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها ارائه كرد، اما اجرای طرح تحول طی سه ماه باقیمانده سال‌جاری با توجه به نرخ به نسبت پایین تورم طی 9 ماه ابتدای سال، نمی‌تواند نرخ تورم را در سال‌جاری دستخوش جهش چشمگیر كند؛ چرا كه نرخ تورم، میانگین خطی تورم‌های ماهانه است و در نتیجه تورم سال‌جاری با قدری تغییر و افزایش نسبت به آخرین نرخ‌های اعلامی مواجه خواهد شد.

نویسنده اقتصاددان تاکید کرده هرچند دولت 50 درصد وجوه حاصل از اجرای این طرح را به خانوارها بازمی‌گرداند، اما خانوارها نیز مصرف‌كننده كل یارانه‌ها نیستند؛ چراكه بخشی از یارانه‌‌ها نیز در بخش صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقابل به دلیل یكپارچگی اقتصاد و ارتباط بخش‌های مختلف با یكدیگر، احتمال اینكه این مبالغ نتواند اثرات غیرمستقیم اجرای این طرح به واسطه افزایش قیمت سایر كالاها و خدمات را پوشش دهد، وجود دارد.

سرمقاله دنیای اقتصاد در نهایت نوشته هرچند این طرح بزرگ می‌تواند در میان مدت و درازمدت آثار مثبتی بر اقتصاد ایران داشته باشد، اما باید توجه داشت تمركز صرف بر آزادسازی یارانه‌ها، به طور قطع نمی‌تواند هدف غایی مجریان طرح در خصوص هدایت اقتصاد ایران به سمت آزادسازی را تامین كند و در این میان باید علاوه بر آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی، توجه ویژه‌ای نیز به اصلاح ساختارهای بازار پول، نرخ بهره و ارز شود.

دخالت ا ضافی دولت در هدفمند کردن

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته با این شرایط که تمام اهداف یک طرح بزرگ اقتصادی برای هدفمند کردن مصرف خانواده ها و همچنین مشارکت مردم و دولت برای جبران عوارض ناشی از این قانون است باید دست اندرکاران و تصمیم گیران اقتصادی کشور نیز طوری نظام مصرفی مردم را هدایت کنند که موج جدید مصرف گرایی در این برهه از زمان متوجه مردم نشود و به قول مسوولین کشور نقدینگی حاصل از یارانه های نقدی به افزایش مصرف در خانواده ها منجر نشود.

نویسنده مقاله با تاسف یادآوری کرده متاسفانه وزارت صنایع به عنوان بسته حمایتی برای صنعتگران و تولیدکنندگان از یک طرح جدید خبر داد که ابهاماتی در این طرح مفروض است. طرح «طرح تامین» وطی آن مردم با تسهیلات در نظر گرفته شده از قبیل خرید ارزانتر، پرداخت اینترنتی اقساط، خرید قسطی بدون ضمانت های بانکی و غیره تشویق به خرید کالا های صنعتی بیشتر- اگرچه داخلی- می شوند.

سرمقاله مردم سالاری تاکید کرده مدافعان طرح مذکور صنعت، اگرچه ایجاد فرصت جذب منابع مالی در صنایع داخلی و تولیدکنندگان از موقعیت های فعلی پیش آمده را مهمترین هدف آن طرح قلمداد کرده اند و در این خصوص معتقدند که منابع مالی واریزی به66 میلیون ایرانی می تواند در صنعت جذب شود و به چرخاندن بهتر چرخ این بخش از اقتصاد کشور کمک کند اما نقص دیگر متوجه نقش دولت در این طرح خواهد بود. دخالت اضافی دولت در این طرح نوعی تضاد با اهداف کاهش دهنده ردپای دولت در امور اجرایی کشور داردو به چاق تر شدن بدنه دولت خواهد شد.

کار بزرگ دولت

رسالت در سرمقاله خود نوشته یكی از اشكالاتی كه برخی منتقدان دولت همواره مطرح می‌كردند این بود كه می‌گفتند كارهای دولت فاقد پشتوانه كار كارشناسی و تصمیم‌ها نیز فاقد تدبیر و تعقل درست است. در آزمون تازه دولت پیرامون «كار آمدی» در باب اجرای قانون هدفمند كردن یارانه‌ها،‌ مسئولان نشان دادند كه اجرای این كار بزرگ تاریخی از پشتوانه كار دقیق و كارشناسی عالمانه برخوردار است و در پشت هر تصمیم بویژه در خصوص بسته‌هایی كه برای هر مشكل پیش‌بینی شده، تدبیر و عقلانیت و شجاعت در تصمیم‌گیری دیده می‌شود.

به نظر این روزنامه هوادار دولت رفتار مردم در چند روز گذشته نشان داد كه كاملا به توانایی دولت برای این امر بزرگ اعتماد دارند همچنین مردم نتیجه كار را مثبت ارزیابی می‌كنند و از طراحی و اجرا و طراحان رضایت دارند.

و سرانجام سرمقاله رسالت این است که: قطار اقتصاد ایران با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها روی ریل جدید قرار گرفته است. مقصد این قطار رونق اقتصادی، بهبود فضای كسب و كار، صرفه‌جویی درست، رفع بیكاری، بالا بردن بهره‌وری است و عقل معاش نظام و مردم در طراحی یك زندگی شرافتمندانه فعال شده است.