تقاضای ۱۵۰ نویسنده و فعال ادبی فرهنگی: احمد غلامی را آزاد کنید

روزنامه شرق
Image caption روزنامه شرق، پس از دو سال و نیم توقیف، از بهار امسال انتشار خود را از سر گرفته است

جمعی از نویسندگان، روزنامه نگاران و مترجمان سرشناس ایرانی به همراه تعدادی از فعالان نام آشنای عرصه ادبی این کشور، در نامه ای سرگشاده به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، خواستار آزادی احمد غلامی، سردبیر روزنامه شرق شدند.

در این نامه که متن آن امروز (اول دی - ۲۲ دسامبر) منتشر شده است، امضاء کنندگان با اشاره به سابقه آقای غلامی در داستان نویسی و فعالیت های ادبی، اتهامات منجر به بازداشت او را "کلی و مبهم" خوانده اند.

نویسندگان این نامه، سردبیر بازداشت شده روزنامه شرق را چنین توصیف کرده اند: "احمد غلامی، به زعم ما و نیز به اعتقاد خویش، داستان نویسی است که شغل او روزنامه نگاری است. او در مقام روزنامه‌نگار نیز همواره به اعتدال، پرهیز از تنش و سیاست پیشگی شهره بوده و در بند کردن او، در بند کردن قلم داستان نویسی است که همواره بر آن بوده تا عشق و ایمان را در مخاطبانش زنده نگه دارد."

در پایان این نامه کوتاه، امضاء کنندگان که اکثر آنها در داخل ایران به سر می برند، ضمن اظهار نگرانی از "وضع نامشخص" آقای غلامی، خواستار آزادی او از رئیس قوه قضاییه شده اند.

در میان امضاء کنندگان این نامه نام های آشنایی از نویسندگان ایرانی چون سیمین بهبهانی، منیرو روانی پور، محمد علی سپانلو، حافظ موسوی، محمد شمس لنگرودی، بابک احمدی، ، عباس معروفی و حسین سناپور مشاهده می‌شود.

همچنین نام بسیاری از مترجمان، روزنامه نگاران و فعالان فرهنگی چون لیلی گلستان، محمد رضا اصلانی، مراد ثقفی، فزرانه طاهری، عباس عبدی، احمد پورنجاتی، سعیده اسلامیه، مهدی یزدانی خرم، سیدرضا شکراللهی، شیرزاد عبداللهی و پیمان هوشمندزاده نیز در میان این اسامی به چشم می خورد.

احمد غلامی، سردبیر روزنامه شرق، روز ۱۶ آذر (روز دانشجو در ایران) به همراه دو خبرنگار و سرمایه گذار این روزنامه بازداشت شد.

مطالب مرتبط