واکنش مجمع تشخیص به اظهارات 'منتسب به رفسنجانی'

هاشمی رفسنجانی و آیت الله خامنه ای
Image caption روابط اکبر هاشمی رفسنجانی و آیت الله خامنه ای بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم دستخوش فراز و نشیب هایی بوده است

اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، خبر منتشر شده در مورد اظهارات اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس این مجمع در جمع تعدادی از طلاب حوزه علمیه قم را تکذیب کرد.

واکنش مجمع تشخیص مصلحت نظام، پس از چاپ خبری در سایت جرس متعلق به جمعی از مخالفان دولت صورت می گیرد که حکایت دارد آقای رفسنجانی در این دیدار از برنامه ریزی آیت الله خامنه ای برای جانشینی پسر خود مجتبی خامنه ای به عنوان رهبر آینده حکومت سخن گفته است.

مجمع تشخیص مصلحت، در اطلاعیه امروز اول دی (۲۲ دسامبر)، هدف از انتشار این گونه اخبار را "القای اختلافات در بین مسئولان عالی‌رتبه و ایجاد تفرقه بین مردم" دانسته است.

سایت جرس در بخشی از خبر خود نوشته است که اکبر هاشمی رفسنجانی در اظهاراتش "قبل از ماه محرم"، همچنین قانون اساسی جمهوری اسلامی را دارای "اشکالات جدی" دانست که "می باید در زمان مقتضی اصلاح شود" و از جمله گفت: "اختیارات متعدد و فراوان نمی تواند در دست یک نفر متمرکز باشد، چنین تمرکزی غالبا به فساد منجر می شود." به نوشته جرس، آقای هاشمی رفسنجانی در ادامه اظهار عقیده کرده است: "با این شیوه غیرمدبرانه و ضد کارشناسی که کشور اداره می شود، نتیجه ای جز سقوط در طالع آن متصور نیست".

روابط میان رهبر جمهوری اسلامی و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، که ریاست مجلس خبرگان رهبری را هم بر عهده دارد، بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم موضوع گمانه زنی های متفاوت رسانه های داخل و خارج کشور بوده است.

برخی از مدافعان دولت، یکی از مخاطبان انتقادات آیت الله خامنه ای را از "خواص بی بصیرت"، اکبر هاشمی رفسنجانی دانسته اند.

با این حال رئیس مجلس خبرگان، همواره رابطه خود را با رهبر جمهوری اسلامی "دوستانه" توصیف کرده است.