کلینتون: ایرانیانی که برای آزادی مبارزه می کنند تنها نیستند

مجمع عمومی سازمان ملل
Image caption این قطعنامه از جمله نسبت به موارد بالای اعدام در ایران ابراز نگرانی می کند

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا طی بیانیه ای از تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل که نسبت به نقض "مکرر" حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی می کند استقبال کرده است.

قطعنامه مجمع عمومی سه شنبه شب - 21 دسامبر - با 78 رای مثبت در مقابل 45 رای منفی و 59 رای ممتنع تصویب شد و در آن نسبت به "نقض جدی و مکرر حقوق بشر که هم اکنون در ایران اتفاق می افتد عمیقا ابراز نگرانی" شده است.

در این قطعنامه از جمله به کاربرد "شکنجه و رفتار یا مجازات های بی رحمانه، غیرانسانی یا تحقیر آمیز مانند شلاق و قطع عضو" در جمهوری اسلامی ایران اشاره شده است.

در بیانیه خانم کلینتون، که چهارشنبه منتشر شد، ضمن استقبال از این قطعنامه آمده است: "این قطعنامه همچنین موید آن است که ایران باید اجازه دهد تحقیقات معتبر و مستقلی در مورد همه ادعاهای مربوط به نقض حقوق بشر در این کشور صورت گیرد."

خانم کلینتون نوشت این قطعنامه منعکس کننده نگرانی آمریکا در مورد شمار روزافزون زندانیان سیاسی در ایران است که برای کسب حداقل حقوق خود، دست به اعتصاب غذای خطرناک می زنند.

او نوشت: "به همه ایرانیانی که با صدایی رسا خواستار آزادی های اساسی و حقوق انسانی خود می شوند می گویم که شما تنها نیستید. ایالات متحده و جامعه بین المللی در کنار شما ایستاده اند."

در قطعنامه مجمع عمومی به "شمار بالا و افزایش شدید در اجرای مجازات مرگ، شامل اعدام در ملاء عام از طریق سنگسار و چوبه دار، و نادیده گرفته شدن معیارها و ملاحظات پذیرفته شده بین المللی در این موارد" اشاره شده است.

مصوبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد همچنین به صدور و اجرای احکام اعدام علیه کسانی که هنگام ارتکاب جرم کمتر از 18 سال سن داشته اند اعتراض کرده است.

بخش دیگری از این قطعنامه به "نابرابری گسترده جنسی و خشونت علیه زنان، ادامه سرکوب مدافعان حقوق زنان، بازداشت، سرکوب خشونت آمیز و مجازات زنانی که حق تجمع آزادانه خود را دنبال می کنند" اشاره کرده است.

این مصوبه مجمع عمومی سازمان ملل، از محدودیت های جدی در زمینه آزادی فکر و آزادی مذهبی در ایران سخن می گوید و از بازداشت های خودسرانه و مجازات های طولانی مدت برای زندانیان عقیدتی انتقاد می کند.

پیش نویس قطعنامه مربوط به نقض حقوق بشر در ایران روز 18 نوامبر در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب و برای بحث و رای گیری به جلسه مجمع عمومی سازمان ارسال شده بود.

ماه گذشته ایران با اعزام محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی، به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک کوشید از تصویب این قطعنامه جلوگیری کند.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران در یک سخنرانی در سازمان ملل متحد، این قطعنامه را سندی "ضد ایرانی" توصیف کرد و تلاش کشورهای غربی برای محکوم شدن عملکرد حقوق بشر ایران در مجمع عمومی را "سوء استفاده سیاسی به منظور انحراف از تعامل و همکاری سازنده با شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد" خواند.

او از پرونده حقوق بشر و نظام قضایی جمهوری اسلامی دفاع کرد و گفت: "ما به داشتن چنین نظامی افتخار می کنیم. در این نظام قضات صرفا بر اساس قوانینی که برای ما محترم هستند حکم می دهند و کسانی که قوانین ما را نمی پسندند حق توهین به آن را ندارند."

آقای لاریجانی در نیویورک گفت که ۷۰ درصد اعدامی ها در ایران از قاچاقچیان مواد مخدر هستند و افزود که علت بالا بودن میزان اعدام ها این است که ایران، به گفته او، در خط مقدم مبارزه با قاچاق مواد مخدر قرار دارد و این مواد پس از عبور از ایران، به کشورهای غربی می رسد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران، حکومت این کشور تعداد زیادی از مخالفان و معترضان به نتیجه انتخابات را - که آنها را "اغتشاشگر" می خواند - دستگیر و محاکمه کرده است.

مطالب مرتبط