به روز شده:  19:44 گرينويچ - پنج شنبه 23 دسامبر 2010 - 02 دی 1389

سیاست ایران

احمدی‌نژاد: آقای متکی از موضوع برکناری خود مطلع بود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در کنفرانس خبری اجلاس سران اکو در ترکیه به خبرنگار بی بی سی فارسی گفت که منوچهر متکی، وزیر امورخارجه سابق ایران، پیش از سفر به آفریقا در جریان برکناری خود بوده است.

آقای احمدی نژاد که امروز (پنجشنبه دوم دی - ۲۳ دسامبر) به سوال خبرنگار بی بی سی فارسی پاسخ می داد، در تشریح نحوه برکناری آقای متکی گفت: "بالاخره دفتر کار وزیر امور خارجه یا در هواپیما یا در سفر یا در جاده هاست."

او همچنین تاکید کرد که با آقای متکی پیش از سفر او به سنگال، صحبت کرده بود و اظهار شگفتی کرد که آقای متکی مطلع بودن از موضوع برکناری خود را تکذیب کرده است.

منوچهر متکی، وزیر سابق امورخارجه ایران

آقای متکی نحوه برکناری خود را توهین آمیز خوانده است

آقای احمدی نژاد گفت: "به نظر من آن نقل قولی که از جانب ایشان {آقای متکی} شده، نقل قول درستی نیست."

پیش تر، آقای متکی گفته بود که در شب سفرش به چند کشور، با آقای احمدی نژاد در باره موضوع سفرها تبادل نظر کرده و "هرگز در جریان تعیین فردی به فاصله ۲۴ ساعت بعد از عزیمت به ماموریت و مضحک تر از آن تعیین روز تودیع و معارفه قرار نگرفته است."

همچنین وزیر خارجه سابق ایران، پس از بازگشت از سفر آفریقایی خود به خبرگزاری مهر نحوه برکناری خود را غیر اسلامی، خارج از عرف سیاسی و دیپلماتیک و توهین آمیز خوانده بود.

منوچهر متکی در این مصاحبه بر ضرورت رعایت صداقت در گفتار از سوی مسئولان تاکید کرده بود.

آقای متکی با روی کار آمدن آقای احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴، به عنوان وزیر خارجه ایران معرفی شد و تنها وزیر کابینه آقای احمدی نژاد بود که بیشتر از پنج سال سمتش را حفظ کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.