واکنش حسن خمینی به 'توهین به مرجعیت'

حسن خمینی
Image caption حسن خمینی اهانت به مراجع تقلید را باعث "سقوط آزاد" توهین کنندگان دانسته است

حسن خمینی، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی و رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار آیت الله خمینی گفت: "توهین به مرجعیت علاوه بر معصیت و فعل حرام، یک جرم حقوقی است."

به گزارش ایلنا، حسن خمینی امروز ۲ دی (۲۳ دسامبر) در دیدار با "جمعی از روحانیون استان تهران" با ابراز انزجار از رفتار "برخی ناآگاهان" در اهانت به مراجع تقلید تاکید کرد: "جسارت به مراجع و رعایت نکردن ادبیات مناسب در مواجهه با فقهای بزرگ، تنها ارزش گوینده این سخنان را از بین می‌برد."

این اظهار نظر یک روز بعد از آن صورت می گیرد که روزنامه کیهان، در سرمقاله ای به قلم حسین شریعتمداری مدیرمسئول این روزنامه، از مراجع تقلیدی که خانواده های زندانیان سیاسی را در منازل خود می پذیرند به شدت انتقاد کرده بود.

کیهان با انتقاد از چنین روحانیانی نوشت: "چرا برخی از مراجع عظام و محترم- فقط برخی از آنها که محترمند و نه برخی دیگر که نه مرجع هستند و نه قابل احترام- وارد این بازی شده و در این بازی دشمن ساخته، چه بخواهند و چه نخواهند، آب به آسیاب دشمنان اسلام ریخته اند؟"

به گزارش ایلنا نوه آیت الله خمینی در سخنان امروز خود توهین به مراجع تقلید را موجب "سقوط آزاد و انزوای اجتماعی" دانسته و روحانیان حاضر نیز در سخنانی، توهین به هریک از مراجع تقلید را محکوم کرده اند.

سایت خبرآنلاین نزدیک به علی لاریجانی رئیس مجلس، دیروز با نقل سرمقاله کیهان در انتقاد به مراجع یادآوری کرده بود که آقایان جوادی آملی، وحید خراسانی، شبیری زنجانی و موسوی اردبیلی از جمله مراجعی بوده اند که اخیرا با خانواده یکی از زندانیان سیاسی دیدار کرده اند.

پیشتر سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی از رهبران مخالفان دولت نیز، از مراجعه خانواده محمد نوری زاد به منازل روحانیان ارشدی چون آقایان وحید خراسانی، گرامی، موسوی اردبیلی، صانعی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، جوادی آملی و بیات زنجانی خبر داده بود.

محمد نوری زاد مستند ساز زندانی، قبل از دستگیری و نیز در دوران زندان، نامه های انتقادی تندی را به آیت الله خامنه ای نوشته است.

روزنامه کیهان، سال گذشته نیز در سرمقاله ای به قلم حسین شریعتمداری، حسن خمینی را به خاطر روابط صمیمانه با "عوامل اصلی فتنه" (شخصیت های معترض به انتخابات) مورد انتقاد شدید قرار داده بود.

این روزنامه از موسسات زیر نظر رهبر ایران است که مدیرمسئول آن، مستقیما توسط آیت الله خامنه ای منصوب می شود.

مطالب مرتبط