تایید حکم اعدام یک دانشجوی کرد ایرانی

گزارش ها از اجرای قریب الوقوع حکم اعدام حبیب الله لطیفی، دانشجوی کرد حکایت دارد.

نعمت احمدی، یکی از وکلای حبیب الله لطیفی، امروز (سوم دی - جمعه ۲۴ دسامبر) به بی بی سی فارسی گفت که حکم اعدام این دانشجوی کرد طی نمابری به صالح نیکبخت، وکیل دیگر آقای لطیفی، ابلاغ شده و زمان اجرای حکم روز یکشنبه (پنجم دی) ساعت پنج صبح خواهد بود.

حکم اعدام آقای لطیفی نخستین بار در تابستان سال ۱۳۸۷ اعلام شده بود که با اعتراض وکلای او برای دادگاه تجدیدنظر ارسال شده بود اما در زمستان همان سال، دادگاه تجدید نظر نیز حکم اعدام را تایید کرده بود.

بنا به گفته چند گروه مدافع حقوق بشر در داخل و خارج ایران، پرونده آقای لطیفی برای تجدید نظر نهایی به دیوان عالی ایران هم ارجاع داده شده بود و این دیوان در بهار سال ۱۳۸۸ این حکم اعدام را مجددا تایید کرده بود.

به گفته آقای احمدی، علت بازداشت آقای لطیفی، حوادثی بوده است که در سال ۸۵ در سنندج روی داد و منجر به یک "آتش سوزی شده بود" و در پی آن چند نفر از جمله حبیب الله لطیفی، به اتهام محاربه بازداشت شده بودند.

آقای احمدی به بی بی سی فارسی گفت که در زمان رسیدگی به پرونده آقای لطیفی، وکلای او نحوه بازرسی مربوط به اتهام حضور و دست داشتن آقای لطیفی در آن حوادث را "ناقص" ارزیابی کرده و خواستار تحقیقات بیشتر شده بودند.

بنابر اعلام سازمان عفو بین الملل، ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد صدور و اجرای حکم اعدام در جهان را دارد.

مطالب مرتبط