به روز شده:  14:25 گرينويچ - شنبه 25 دسامبر 2010 - 04 دی 1389

صدور نفت ایران به هند دشوار می‌شود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بانک مرکزی هند اعلام کرده است که از این پس برای خرید نفت خام از ایران تسهیلات بانکی ارائه نخواهد کرد و ضمانت ارزی و اعتبارات لازم برای این کار را تامین نمی کند.

به گفته بانک مرکزی هند، پرداخت های مربوط به واردات نفت از ایران از این پس در چارچوب اتحادیه پایاپای آسیا که معاملات پایاپا بین بانک های مرکزی هند، بنگلادش، مالدیو، میانمار، ایران، پاکستان، بوتان، نپال و سریلانکا را در بر می گیرد، صورت نخواهد گرفت.

در اطلاعیه بانک مرکزی هند در این مورد آمده است که از این پس پرداخت های واردات نفت و گاز از ایران باید در یک سیستم بانکی خارج از این اتحادیه انجام شود.

مهرداد عمادی، مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا، در این مورد به بی بی سی فارسی گفت: "با این تصمیم بانک مرکزی هند، از این به بعد اگر واحدهای تجاری یا دولتی هند بخواهند از ایران نفت و گاز بخرند، باید یک واسطه بانکی اروپایی داشته باشند که این واسطه بانکی بتواند اعتبارات ارزی این معاملات را تضمین کند".

به گفته آقای عمادی، این امر به بازار فروش نفت ایران در هند صدمه خواهد زد و همچنین گامی است بزرگ از سوی مقام های هندی در جهت افزایش همکاری با مقام های آمریکایی و اتحادیه اروپا در زمینه تحریم ها علیه ایران.

خرید نفت، مشمول تحریم های سازمان ملل علیه ایران نیست، اما مبادلات تجاری و همکاری های بانکی با ایران مشمول این تحریم هاست.

ایران و هند

هند یکی از واردکنندگان بزرگ نفت است

مهرداد عمادی در این مورد می گوید: "زیر ذره بین آوردن بانک هایی که تسهیلات بانکی برای ایران مهیا می کنند، فروش نفت را برای این کشور پرهزینه و مشکل می کند. تامین افزایش هزینه ها در نهایت با فروشنده خواهد بود و هزینه های جانبی برای خریدار را هم در این مورد باید در نظر گرفت".

آقای عمادی برای نمونه به ایتالیا اشاره می کند که شرکت های نفتی ایتالیایی تحت فشار اتحادیه اروپا میزان خرید نفت از ایران را کاهش دادند.

هند از خریداران اصلی نفت ایران است.

ایران تنها صادر کننده نفت در میان کشورهای عضو اتحادیه پایاپای آسیاست و هند نیز بزرگترین وارد کننده نفت در میان کشورهای این اتحادیه است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه این کشور، ماه گذشته میلادی به هند سفر و با مقامات هندی دیدار کرده بودند.

گفته می شد که موضوع ایران و نحوه اعمال فشار بر این کشور از جمله موضوعات مورد بحث در این دیدارها بوده است.

دیمتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه هم اخیرا به هند سفر کرد و در آنجا با صدور بیانیه ای مشترک با مانموهان سینگ، نخست وزیر هند، از ایران خواست که به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد عمل کند.

شورای امنیت خواهان تعلیق غنی سازی اورانیوم و فعالیت های مرتبط با آن در ایران است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.