عفو بین الملل: حبیب الله لطیفی را اعدام نکنید

حبیب الله لطیفی
Image caption حبیب الله لطیفی به جرم "محاربه" به اعدام محکوم شده است

سازمان عفو بین الملل، از سازمان های مدافع حقوق بشر از حکومت ایران خواسته است حکم اعدام حبیب الله لطیفی، دانشجوی کرد ایرانی را لغو کند.

گزارش ها بیانگر اجرای حکم اعدام آقای لطیفی در ساعت های اولیه بامداد یکشنبه است.

نعمت احمدی، یکی از وکلای حبیب الله لطیفی به بی بی سی فارسی گفته است حکم اعدام بر اساس نمابر ارسال شده به یک وکیل دیگر او، ساعت پنج صبح یکشنبه خواهد بود.

عفو بین الملل با اشاره به محاکمه آقای لطیفی در پشت درهای بسته و حضور نداشتن وکلای او در دادگاه، حکم صادر شده را غیرعادلانه نامیده است.

این سازمان خواهان تخفیف در مجازات آقای لطیفی و توقف اعدام او شده است.

مالکوم اسمارت، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین الملل در بیانیه خود ضمن به رسمیت شناختن حق دولت ها برای مجازات مجرمان تاکید کرد، مجازات این افراد باید برای اساس استانداردهای بین المللی و برگزاری محاکمه عادلانه انجام شود.

آقای اسمارت گفت: "مشخص است که بر اساس استانداردهای بین المللی حبیب الله لطیفی به طور عادلانه محاکمه نشده است."

حکم اعدام آقای لطیفی نخستین بار در تابستان سال ۱۳۸۷ اعلام شده بود که با اعتراض وکلای او برای دادگاه تجدیدنظر ارسال شده بود اما در زمستان همان سال، دادگاه تجدید نظر نیز حکم اعدام را تایید کرده بود.

بنا به گفته چند گروه مدافع حقوق بشر در داخل و خارج ایران، پرونده آقای لطیفی برای تجدید نظر نهایی به دیوان عالی ایران هم ارجاع داده شده بود و این دیوان در بهار سال ۱۳۸۸ این حکم اعدام را مجددا تایید کرده بود.

به گفته آقای احمدی، علت بازداشت آقای لطیفی، حوادثی بوده است که در سال ۸۵ در سنندج روی داد و منجر به یک "آتش سوزی شده بود" و در پی آن چند نفر از جمله حبیب الله لطیفی، به اتهام محاربه بازداشت شده بودند.

آقای احمدی به بی بی سی فارسی گفت که در زمان رسیدگی به پرونده آقای لطیفی، وکلای او نحوه بازرسی مربوط به اتهام حضور و دست داشتن آقای لطیفی در آن حوادث را "ناقص" ارزیابی کرده و خواستار تحقیقات بیشتر شده بودند.

مطالب مرتبط