جرایم چند روزنامه‌نگار بازداشتی در ایران "امنیتی" عنوان شد

نازنین خسروانی، روزنامه نگار
Image caption نازنین خسروانی شش روز پس از دستگیری در تماس کوتاهی با مادرش اعلام کرد که در انفرادی و در بند ۲۰۹ اوین است و پس از آن تماس تا کنون هیچ اطلاعی از او در دست نیست

دادستان تهران اتهام چند روزنامه نگار بازداشت شده روزنامه شرق و همچنین نازنین خسروانی، روزنامه نگاری که نزدیک به پنجاه روز از بازداشت او می گذرد را امنیتی ذکر کرده است.

محمود جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز یکشنبه، پنجم دی ماه به خبرنگاران گفت اتهام روزنامه نگاران بازداشت شده روزنامه شرق، مربوط به فعالیت های روزنامه نگاری آنها نیست. او گفت این افراد دنبال اقداماتی بودند که با کار روزنامه نگاری آنها ارتباطی نداشت.

احمد غلامی، سردبیر، فرزانه روستایی، دبیر گروه بین الملل، کیوان مهرگان، دبیر سرویس سیاسی و علی خدابخش، سرمایه گذار این روزنامه روز سه شنبه ۱۶ آذر (۷ دسامبر) توسط نیروهای امنیتی در محل این روزنامه بازداشت شدند.

آقای جعفری دولت آبادی گفته است این افراد به دنبال نوشتن اطلاعیه علیه نظام و تدارکات مالی بودند و پرونده آنها در مرحله بررسی است.

او گفته است در این ارتباط، شش متهم وجود دارد که پنج نفر از آنها در بازداشت به سر می برند.

دادستان تهران اتهام نازنین خسروانی، روزنامه نگار نیز که ۱۲ آبان ماه بعد از تفتیش منزلش در تهران دستگیر شد، اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام عنوان کرده و گفته است پرونده او به زودی در دادگاه مطرح می شود.

نازنین خسروانی شش روز پس از دستگیری در تماس کوتاهی با مادرش اعلام کرد که در انفرادی و در بند ۲۰۹ اوین است و پس از آن تماس تا کنون هیچ اطلاعی از او در دست نیست.

نازنین خسروانی با روزنامه های نوروز، بهار، دوران امروز، کارگزاران، سرمایه و خبرگزاری آفتاب همکاری داشته و در ماه های گذشته با هیچ روزنامه ای همکاری نمی کرد.

پس از حوادث دهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران تعداد زیادی از روزنامه نگاران بازداشت شدند که تعدادی از آنها پس از چند ماه حبس آزاد شدند و گروهی همچنان در زندان باقی مانده اند. برای برخی از این روزنامه نگاران، احکام سنگین زندان، تبعید و محرومیت از فعالیت های سیاسی و اجتماعی صادر شده که از سوی نهادهای حقوق بشری و صنفی محکوم شده است.

سازمان روزنامه نگاران بدون مرز نیز بارها نسبت به شرایط روزنامه نگاری در ایران و وضعیت روزنامه نگاران در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

دلایل بازداشت فریبرز رئیس دانا

آقای دولت آبادی در کنفرانس خبری خود همچنین در مورد علل بازداشت فریبرز رئیس دانا توضیح داد.

آقای رئیس دانا، اقتصاددان و پژوهشگر اقتصادی روز ۲۸ آذر ماه - 19 دسامبر - در منزلش بازداشت شده بود اما دلیل بازداشت او در آن زمان اعلام نشد و ماموران دولتی فقط گفتند برای "گفت و گو" این اقتصاد دان را با خود می برند.

به گزارش خبرگزاری مهر آقای دولت آبادی در پاسخ به این سوال که آیا آقای رئیس دانا به خاطر مصاحبه با رسانه های بیگانه و "اخلال در هدفمند کردن یارانه ها" بازداشت شده، تایید کرد که دستگیری آقای رئیس دانا به دلیل مصاحبه اش با رسانه های بیگانه "تسریع" شد و افزود: "چون وقتی در آستانه اجرای طرح بزرگی هستیم حق نداریم در آن اخلال ایجاد کنیم."

آقای رئیس دانا پیش از بازداشت در مورد طرح یارانه ها با بی بی سی فارسی مصاحبه کرده بود.

بازداشت او از جمله با اعتراض انجمن اقتصاددانان خاورمیانه مواجه شد که در بیانیه ای نوشت: "بازداشت دکتر رئیس دانا، به جرم بیان دیدگاه های علمی او در مورد سیاست های اقتصادی، مصداق نقض حقوق بشر و نقض آزادی علمی او محسوب می شود و انجمن اقتصاددانان خاورمیانه، ضمن تقبیح این اقدام، خواستار آزادی فوری اوست."

مطالب مرتبط