احمد قابل، پژوهشگر دینی از زندان آزاد شد

Image caption احمد قابل از شاگردان آیت الله حسینعلی منتظری بود

احمد قابل، پژوهشگر دینی و از منتقدان حکومت ایران، روز یکشنبه ، پنجم دی ماه با قرار وثیقه آزاد شد.

پایگاه خبری فراکسیون اقلیت مجلس ایران، پارلمان نیوز، گزارش داده است که آقای قابل با وثیقه پنجاه میلیون تومانی و با حکم قاضی کاووسی، رییس شعبه ۵ دادگاه انقلاب مشهد از زندان آزاد شد.

وی روز ۲۳ شهریور و بعد از مراجعه به دادگاه انقلاب مشهد برای دومین بار طی یک سال بازداشت شد. آقای قابل ساکن شهر فریمان در شرق ایران است.

احمد قابل پیش از آن روز ۳۰ آذر سال گذشته (۱۳۸۸) هنگامی که از مشهد برای شرکت در مراسم خاکسپاری آیت الله حسینعلی منتظری عازم قم بود، در راه و در شهر نیشابور بازداشت شد و به مدت شش ماه در زندان بود. آقای قابل شاگرد آیت الله حسینعلی منتظری بود.

احمد قابل در اردیبهشت ۱۳۸۹ به اتهام توهین به رهبری، تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه انقلاب مشهد محاکمه شد.

منابع نزدیک به مخالفان دولت ایران، دلیل بازداشت آقای قابل در شهریور ماه را فعالیت های او بعد از آزادی از زندان و "افشاگری" در مورد زندان وکیل آباد مشهد عنوان کردند. وی در تابستان گذشته در زمان آزادی از زندان، با نوشتن مقاله ها و انجام گفتگوهایی به بیان مجدد نظرات خود و به ویژه آنچه در بازجویی ها و زندان بر او گذشته بود، پرداخت.

احمد قابل در تعدادی از مصاحبه ها و مقالاتش به اعدام های گسترده و پنهانی در زندان وکیل آباد مشهد (به ویژه در مورد محکومان مرتبط با مواد مخدر) اشاره کرده و گفته بود در طول بازداشتش در زندان مشهد از اعدام تعداد زیادی از محکومان مطلع شده که تنها خبر مربوط به حدود یک دهم آنها در رسانه ها اعلام شده است.

احمد قابل از سال ها پیش از منتقدان جدی آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران بوده است.

مطالب مرتبط