آلمان سفیر ایران در این کشور را احضار کرد

پوسترهای سکینه محمدی آشتیانی در دست معترضان
Image caption دو خبرنگار آلمانی درحال مصاحبه با پسر خانم آشتیانی بازداشت شده بودند

دولت آلمان سفیر ایران در این کشور را در اعتراض به ممانعت حکومت ایران از دیدار بستگان دو خبرنگار آلمانی زندانی در ایران با این دو نفر، به وزارت خارجه آلمان احضار کرده است.

خبرگزاری های ایران اکنون می گویند وزارت خارجه ایران "بدلیل مسائل انساندوستانه" امکان ملاقات خانواده های این دو خبرنگار را فراهم کرده است.

خبرگزاری های ایرنا و ایسنا گزارش کرده اند که این خبر به وزارت خارجه آلمان و سفیر این کشور در تهران نیز داده شده است.

مقام های آلمانی تاکنون در این باره اظهار نظری نکرده اند.

این دو خبرنگار آلمانی در ماه اکتبر و زمانی بازداشت شدند که برای تهیه گزارشی در مورد سکینه محمدی آشتیانی، زن ایرانی محکوم به سنگسار، به ایران سفر کرده بودند.

خواهر یکی از این دو خبرنگار و مادر نفر دیگر روز جمعه ۲۴ دسامبر ۲۰۱۰ (۳ دی ۱۳۸۹) به ایران سفر کرده بودند تا به همراه سفیر آلمان در ایران و در آستانه سال نوی میلادی با این دو زندانی دیدار کنند.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آلمان گفت به دلیل "قول های مکرر مقام های ایران"، انتظار آنها این بود که این دیدار انجام شود.

وزارت خارجه آلمان هم در اعتراض به انجام نشدن این دیدار، علیرضا شیخ عطار، سفیر ایران در برلین، را احضار کرده و "صریحا" ناخرسندی دولت آلمان را به او اطلاع داده است.

خانم آشتیانی به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم شده است اما این حکم محکومیت گسترده و شدید بین المللی را در پی آورده و مقام های ایرانی گفته اند که اجرای حکم را برای رسیدگی بیشتر به حالت تعلیق درآورده اند.

یک سخنگوی وزارت خارجه ایران چند هفته پیش گفت که قوه قضاییه درحال بررسی درخواستی برای دادن اجازه به دو آلمانی زندانی برای گذراندن کریسمس در کنار خانواده هایشان است.

اما به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام های ایرانی هرگز رسما تایید نکردند که اجازه دیدار خانواده هایشان با آنها را در زندان خواهند داد.

گزارش ها حاکیست که این این دو خبرنگار با روادید توریستی وارد ایران شده بودند و در شهر تبریز هنگام مصاحبه با پسر خانم آشتیانی بازداشت شدند.

مقام های ایرانی می گویند که این دو به نقض قوانین ایران اعتراف کرده اند، زیرا براساس این قوانین کسی که با ویزای توریستی وارد می شود حق کار به عنوان خبرنگار را ندارد.

تلویزیون جمهوری اسلامی چهل روز قبل "اعترافات" این دو شهروند آلمانی را پخش کرد.

آنها در این برنامه از "اشتباه خود" در تلاش برای راه انداختن کمپین بین المللی علیه حکم سنگسار این زن ایرانی سخن گفتند.

مطالب مرتبط