دو زندانی آلمانی در ایران با خانواده هایشان ملاقات کردند

یکی از دو آلمانی بازداشتی در ایران
Image caption دو آلمانی به خاطر تلاش برای مصاحبه با زن محکوم به سنگسار بازداشت و زندانی شدند

در پی موافقت وزارت خارجه ایران، دو آلمانی زندانی با اعضای خانواده خود در تبریز ملاقات کردند. در این دیدار برند اربل سفیر آلمان در ایران نیز حضور داشت.

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، گزارش داده که این ملاقات چهار ساعته روز سه شنبه و در یکی از هتل های تبریز صورت گرفت و مادر و خواهر دو تبعه آلمانی به همراه سفیر آن کشور در تهران حضور داشتند.

این ملاقات بعد از آن صورت گرفت که اعضای خانواده دو تبعه بازداشتی آلمانی در ایران، در دیدار با علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، درخواست ملاقات با فرزندانشان را با او مطرح کردند.

براساس این گزارش، این ملاقات "در پی درخواست وزیر خارجه آلمان از سرپرست وزارت خارجه" جمهوری اسلامی صورت گرفت و در جریان آن، آقای صالحی " با توجه به رافت اسلامی و برخورد انساندوستانه" و هماهنگی های انجام شده با مقامات قوه قضاییه، اعلام کرد که امکان ملاقات در تبریز فراهم آمده است.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، علی اکبر صالحی تاکید کرد که پرونده اتهامی دو شهروند آلمانی "مسیر طبیعی و حقوقی خودش را طی می کند" و افزود که ملاقات با زندانیان "با توجه به درخواست طرف های آلمانی و موضع انساندوستانه ایران" فراهم آمده است.

این گزارش می افزاید که خانواده های دو زندانی آلمانی پس از دیدار با آقای صالحی، به منظور سفر به تبریز، عازم فرودگاه شدند تا "با همکاری مقامات قضایی، دیداری با دو تبعه آلمانی بازداشت شده داشته باشند."

خبر ملاقات اعضای خانواده دو تبعه زندانی آلمانی در پی احضار سفیر جمهوری اسلامی به وزارت امور خارجه آلمان و ابراز ناخرسندی از عدم صدور اجازه ملاقات خانواده ها با این دو نفر انتشار یافته است.

وزارت خارجه آلمان پیشتر گفته بود که خواهر و مادر این دو آلمانی زندانی در ایران براساس وعده مقامات ایرانی در مورد ملاقات با بستگانشان، به ایران سفر کردند اما اجازه این ملاقات به آنان داده نشد.

ابهام در مورد ملاقات با زندانیان

چندی پیش، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تایید کرد که قوه قضاییه در حال بررسی درخواست خانواده های دو آلمانی زندانی برای ملاقات با آنان است اما در مورد موافقت با این درخواست خبری منتشر نشد.

Image caption تلویزیون ایران "اعترافات" دو آلمانی به نقض مقررات تهیه گزارشهای خبری را پخش کرد

این دو خبرنگار آلمانی در ماه اکتبر سال جاری برای تهیه گزارشی در مورد سکینه محمدی آشتیانی، زن ایرانی محکوم به سنگسار که در تبریز زندانی است، به این شهر سفر کردند اما ظاهرا قبل از انجام مصاحبه با پسر و وکیل مدافع خانم آشتیانی، بازداشت شدند.

مقامات ایرانی گفتند که با وجود اینکه این دو نفر به عنوان توریست به ایران سفر کرده بودند، در صدد تهیه گزارش خبری برآمدند و در نتیجه، قوانین جمهوری اسلامی را نقض کردند.

براساس قوانین جمهوری اسلامی، خارجی هایی که برای فعالیت به عنوان خبرنگار به ایران سفر می کنند باید درخواست اخذ روادید خود را به همین شکل تسلیم کرده و اجازه لازم را از ورات ارشاد کسب کرده باشند.

ماه گذشته، شبکه تلویزیونی جمهوری اسلامی فیلمی حاوی "اعترافات" سکینه محمدی آشتیانی، پسر و وکیل مدافع او همچنین دو مرد آلمانی پخش کرد که در آن، این دو تبعه آلمان پذیرفتند که قوانین جمهوری اسلامی در مورد فعالیت خبرنگاری را نادیده گرفته اند.

روز گذشته و در پی انتشار خبر احضار سفیر ایران و اعتراض وزارت خارجه آلمان به عدم صدور مجوز ملاقات با اعضای خانواده این دو نفر، خبرگزاری دولتی ایران نوشت که سفارت جمهوری اسلامی در برلین، با رد اعتراض وزارت خارجه آلمان، در مورد دلیل انجام نشدن ملاقات گفته است که "خانواده های این زندانیان تاکنون حاضر به سفر به تبریز و انجام این دیدار نشده اند."

سفارت ایران در آلمان توضیح نداد که به چه دلیل اعضای خانواده دو تبعه آلمانی که برای ملاقات با آنان به ایران سفر کرده بودند از سفر به تبریز سر باز زدند.

در خبری دیگر در همین زمینه، روز سه شنبه، خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا گزارش کرد که اعضای خانواده های زندانیان آلمانی پیشتر با آنان ملاقات کرده اند.

ایرنا در این گزارش به نقل از رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، نوشت که پس از ملاقات خانواده های دو تبعه آلمانی با سرپرست وزارت امور خارجه در بعد از ظهر دوشنبه، "خانواده های آن دو، شب گذشته به تبریز رفتند و با آنها ملاقات کردند."

مطالب مرتبط