هوای تهران بار دیگر در وضعیت هشدار

آلودگی هوا

امیر فاتح وحدتی، رئیس مرکز پایش هوای استان تهران اعلام کرد که میزان غلظت آلاینده های هوا بیش از حد مجاز است و بار دیگر هوای تهران در وضعیت هشدار قرار گرفته است.

به گزارش خبر گزاری دولتی ایران (ایرنا) آقای وحدتی امروز سه شنبه ۷ دی (۲۸ دسامبر) گفته است که"این وضعیت نشان دهنده موج دیگری از آلودگی هوا در تهران است که باید تصمیماتی درباره آن اتخاذ شود."

رئیس مرکز پایش هوای استان تهران از شهروندان به ویـژه کودکان و سالمندان و بیماران قلبی و ریوی خواست تا در هوای آزاد تردد نکنند.

پیش از این و در آذر ماه امسال، هوای تهران در مناطقی به مرحله هشدار و در مناطقی به مرحله اضطرار رسیده بود که هیئت دولت ناچار شد مراکز دولتی و مدارس را تعطیل کند، گرچه گزارشهای بعدی نشان داد که تعطیلی تاثیر چندانی در کاهش میزان آلودگی هوا نداشته است.

هم زمان معصومه ابتکار، رئیس کمیسیون محیط زیست شورای تهران گفت:"آلودگی هوای تهران بهتر نشده است چرا که هنوز مردم به دلایل مختلفی همچون سرگیجه و حالت تهوع به درمانگاهها و کلینیک ها مراجعه می کنند."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خانم ابتکار در جلسه شورای شهر تهران با اعلام این که ۱۰ روز است که ایستگاه های سنجش آلودگی هوای تهران از مدار خارج شده اند، گفت: "چرا گزارش های آلودگی هوا ناقص است و اطلاع رسانی در مورد آن و جلسات درباره آلودگی هوا متوقف شده است؟"

اشاره خانم ابتکار به جلسات اضطراری است که پس از آلودگی شدید هوای تهران در پاییز امسال و در پی افزایش غلظت آلاینده‌ها، مقام‌های ایران برای مقابله با آلودگی هوای پایتخت تشکیل دادند.

در آن زمان و پس از ۳۲ روز که هوای تهران در حالت هشدار قرار داشت استاندار تهران دستور داد کمیته اضطرار برای مقابله با آلودگی هوا تشکیل شود.

از سوی دیگرپرویز رضازاده، مدیر کل پیش بینی سازمان هواشناسی کشور از پایداری هوا از سه شنبه تا پنج شنبه خبر داد و گفت که این اتفاق باعث افزایش آلاینده ها خواهد شد.

آقای رضا زاده در ادامه گفت:"آسمان تهران در روزهای جمعه و شنبه بارانی است."

کیفیت هوا در شهرهای ایران، بر اساس میزان آلودگی با پنج رده اصلی شامل شرایط "پاک"، "سالم"، "ناسالم یا وضعیت هشدار"، "بسیار ناسالم یا شرایط اضطرار" و "خطرناک یا وضعیت بحران" ارزیابی می شود.

تهران از سال ها پیش با مشکل آلودگی هوا مواجه است و هر ساله در اواخر فصل پائیز و اوایل زمستان این آلودگی به اوج خود می رسد، به طوری که بارها دولت ناچار شده است مدارس را به دلیل شدت آلودگی هوا تعطیل کند.

برای مقابله با بحران آلودگی هوا ده سال پیش برنامه ای به عنوان "برنامه جامع آلودگی هوای تهران" تهیه شد که بر اساس آن باید ظرف مدت ده سال کیفیت هوای پایتخت به شرایط قابل تنفس و سالم می رسید، اما گزارش ها نشان می دهد که وضعیت هوای تهران به مراتب بدتر از ده سال پیش است.

خبرگزاری کار ایران به نقل از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارش کرده است که به دلیل آلودگی هوای تهران، بیماری های تنفسی ۳۰ درصد در این شهر افزایش یافته است.

مطالب مرتبط