کلیات طرح ایجاد 'وزارت ورزش و جوانان' در ایران تصویب شد

مجلس
Image caption نمایندگان مجلس با اکثریت قابل ملاحظه کلیات طرح ادغام دو سازمان را تصویب کردند

کلیات طرح ایجاد وزارت جدید ورزش و جوانان به تصویب مجلس ایران رسید و همزمان، یک خبرگزاری داخلی از لغو مراسم معارفه سرپرست جدید سازمان ملی جوانان خبر داده است.

روز چهارشنبه، 8 دیماه (29 دسامبر)، نمایندگان مجلس ایران با اکثریت قابل توجه آرا به کلیات طرح ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان و تاسیس وزارتخانه جدیدی به نام وزارت ورزش و جوانان رای دادند.

به گزارش خانه ملت، پایگاه اطلاع رسانی مجلس، کلیات این طرح با 141 رای موافق در برابر 46 رای مخالف و 6 ممتنع به تصویب رسید.

در صورت تصویب نهایی این طرح، اعتبارات، نیروی انسانی و امکانات این دو سازمان در وزارت جدید ورزش و جوانان ادغام خواهد شد.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا در گزارشی در این زمینه، دیدگاه داریوش قنبری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس را در مورد طرح ادغام این دو سازمان منعکس کرده است.

آقای قنبری علت تشکیل وزارت جدید را به "ضعف عملکرد" سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان نسبت داده است.

به گفته وی، بسیاری از جوانان حتی از وجود سازمان ملی جوانان آگاهی هم ندارند و سازمان تربیت بدنی هم، به گفته وی، "فقط در رابطه با کسب مدال ها تبلیغات بیهوده می کند."

این نماینده مجلس به عنوان اشکال دیگری که بر وضعیت موجود وارد است گفت که مسئولان این دو سازمان خود را منصوب رئیس جمهوری و مبرا از پاسخگویی در برابر مجلس می دانستند.

مسئولیت در برابر مجلس

در صورت تشکیل وزارتخانه ورزش و جوانان، رئیس جمهوری ملزم به کسب رای اعتماد مجلس برای وزیر انتخابی است و وزیر مسئول این وزارتخانه هم، مانند سایر وزیران، در برابر مجلس مسئول خواهد بود.

Image caption خبرگزاری فارس احتمال امتناع ترکستانی از قبول ریاست سازمان ملی جوانان خبر داده است

آقای قنبری گفته است که سازمان ملی جوانان با وجود اعتبار چند میلیاردی، یک سازمان کارآمد نیست و مجلس خواستار تحقیق و تفحص از این سازمان بوده است.

به گفته وی، سازمان تربیت بدنی هم عملکرد مثبتی نداشته و برخی موفقیت های ورزشی اخیر، مانند مقام چهارمی ایران در آسیا دستاورد مهم و جدیدی نیست که این سازمان به آن مباهات کند.

در خبری دیگر در همین زمینه، خبرگزاری فارس در گزارشی در روز چهارشنبه نوشت که جلسه معارفه فرحناز ترکستانی، فرد برگزیده رئیس جمهوری برای ریاست سازمان ملی جوانان، در روز چهارشنبه هم برگزار نشد.

به نوشته فارس، قرار بود این مراسم در روز یکشنبه این هفته برگزار شود که به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، به دلیل تداخل با سایر برنامه های رئیس جمهوری به روز چهارشنبه موکول شد و در این روز هم صورت نگرفت.

این خبرگزاری در ادامه این گزارش به نقل از "یک منبع آگاه" نوشته است که "به طور کلی، آمدن خانم ترکستانی به سازمان ملی جوانان منتفی شده است."

منابع رسمی دولتی هنوز در مورد این خبر اظهار نظر نکرده اند.

هفته گذشته، گزارش شد که فرحناز ترکستانی حکم محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، برای ریاست سازمان ملی جوانان را نپذیرفته و از او خواسته است تا فرد دیگری را برای این سمت در نظر بگیرد.

در پی انتشار این خبر، اسفندیار رحیم مشائی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، این گزارش را نادرست خواند و گفت که خانم ترکستانی این حکم را پذیرفته است هر چند در ابتدا، به دلیل بیماری، در این مورد تردید کرده بود.

مطالب مرتبط