سردبیر و سرمایه گذار روزنامه شرق آزاد شدند

روزنامه شرق
Image caption سردبیر و سرمایه گذار روزنامه شرق آزاد شدند

احمد غلامی، سردبیر و علی خدابخش، سرمایه گذار روزنامه شرق پس از ۲۳ روز بازداشت، امروز( چهارشنبه ۸ دی ماه) آزاد شدند.

آقای غلامی در روز سه شنبه ۱۶ آذرماه ( ۷ دسامبر) به همراه علی خدابخش، سرمایه گذار، فرزانه روستایی، دبیر گروه بین الملل و کیوان مهرگان، دبیر سرویس سیاسی با حضور ماموران امنیتی در دفتر روزنامه شرق بازداشت شدند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران پیشتر با تائید بازداشت چهار عضو هیات تحریریه روزنامه شرق دلیل این بازداشت را ارتکاب "جرایم امنیتی" اعلام کرده بود.

آقای جعفری دولت آبادی همچنین گفته بود این افراد به دنبال "نوشتن اطلاعیه علیه نظام و تدارکات مالی" بودند و پرونده آنها در مرحله بررسی است.

پس از حوادث دهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران تعداد زیادی از روزنامه نگاران بازداشت شدند که تعدادی از آنها پس از چند ماه حبس آزاد شدند و گروهی همچنان در زندان باقی مانده اند. برای برخی از این روزنامه نگاران، احکام سنگین زندان، تبعید و محرومیت از فعالیت های سیاسی و اجتماعی صادر شده که از سوی نهادهای حقوق بشری و صنفی محکوم شده است.

سازمان روزنامه نگاران بدون مرز نیز بارها نسبت به شرایط روزنامه نگاری در ایران و وضعیت روزنامه نگاران در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران در تازه‌ترین آمار خود از روزنامه‌نگاران زندانی در دنیا اعلام کرده بود که ایران و چین بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران هستند . این کمیته می‌گوید آمار روزنامه‌نگاران زندانی ایران در ۱۴ سال گذشته بی‌سابقه است.

مطالب مرتبط