احمدی‌نژاد: جهان باید هسته‌ای شدن ما را بپذیرد

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد می گوید که ایران علیرغم همه تحریم ها به انرژِی هسته ای دست یافته است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران می گوید که تفاهم این کشور با قدرت های جهانی به شرطی ممکن است که آنها "هسته ای شدن" ایران را بپذیرند.

آقای احمدی نژاد روز سه شنبه ۷ دی (۲۸ دسامبر) در یک سخنرانی در شهر کرج گفت: "برخی پیغام همکاری داده اند؛ ما استقبال می کنیم که در استانبول، برزیل یا تهران تفاهم کنیم، البته همه باید هسته ای شدن ایران را به رسمیت بشناسند و به حقوق ملت ایران تن بدهند و انتظار نداریم آنهایی که پیغام همکاری می دهند رفتاری انجام دهند که بوی دشمنی و کینه ورزی بدهد".

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران حدود بیست روز پیش در ژنو با نمایندگان گروه 1+5 مذاکره کرد.

دو طرف توافق کردند که دور بعدی گفت‌وگوها را اواخر ماه ژانویه در استانبول برگزار کنند، اما در مورد موضوع مذاکرات سخنان متفاوتی گفتند و آقای جلیلی آمادگی کشورش را برای گفت و گو در مورد برنامه هسته ای ایران تکذیب کرد.

اکنون آقای احمدی نژاد خطاب به کشورهای غربی گفته است: "اگر صادقانه آمدید و همکاری کردید همه سود می برند که ایران هم این را ترجیح می دهد اما اگر تحت تاثیر شیاطین دوباره همان راه قبلی را بروید، جواب ایران همان جواب است و ملت اجازه نمی دهد هیچ قدرتی سر سوزنی از حقوق او را تضییع کند".

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه هایی از ایران خواسته است که غنی سازی اورانیوم و فعالیت های مرتبط با آن را متوقف کند، اما ایران بر صلح آمیز بودن برنامه های خود تأکید می کند و درخواست شورای امنیت را نمی پذیرد.

رئیس جمهوری ایران در سخنان خود در کرج صدور قطعنامه ها و اعمال تحریم ها علیه ملت ایران را بدون نتیجه خواند و گفت: "ملت ایران در این نبرد سیاسی چند ساله پیروز و ایران، هسته ای شد".

آقای احمدی نژاد نتیجه تحریم ها را قوی شدن ملت ایران و افزایش سرعت پیشرفت کشور و اقتدار جمهوری اسلامی دانست و گفت:"اگر راه همکاری بسته شود معلوم است چه کسی ضرر می کند و مطمئنا آن کس ملت ایران نیست."

مقامات غربی می گویند که فشارهای ناشی از تحریم های بین المللی و محدودیت های یکجانبه تجاری و مالی که از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه ایران اعمال می شود، فشار سنگینی بر اقتصاد ایران وارد کرده است.

مطالب مرتبط