'هفت عضو القاعده' در مناطق کردنشین ایران دستگیر شدند

سردشت - ویکی
Image caption ظاهرا بازداشت شدگان در شهرستان سردشت فعالیتهای تبلیغی مبادرت کرده اند

خبرگزاری دولتی ایران از بازداشت هفت نفر "عضو القاعده" در این کشور خبر داده است.

خبرگزاری ایرنا در گزارشی به نقل از "یک منبع مطلع" گزارش کرده است که هفت عضو شبکه القاعده در شهرستان سردشت، از شهرهای کردنشین استان آذربایجان غربی، دستگیر شده اند.

ایرنا افزوده است که این منبع مطلع، که نخواست نامش فاش نشود، در مصاحبه ای اختصاصی با این خبرگزاری گفته است که بازداشت شدگان حدود یک ماه پیش شناسایی شدند و از آن زمان، تحت نظر بودند و سرانجام، به دستور مقام قضایی دستگیر شدند.

به گزارش این خبرگزاری، دستگیر شدگان فعالیت خود را سالها پیش در منطقه آغاز کرده بودند و هدف آنان ترویج "وهابیت و سلفی گری" بوده است.

ایرنا به نقل از این منبع آگاه افزوده است که این هفت نفر "اقدام به تبلیغ و ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی می کردند" که با تلاش ماموران اطلاعاتی، بازداشت و تحویل مقامات قضایی شدند.

به گفته وی، از این افراد "تعداد قابل توجهی کتاب، جزوه و اسناد مرتبط در مورد فرقه وهابیت و سایر فرق ضاله کشف و ضبط شده است."

منبع خبری ایرنا توضیح نداده است که بازداشت شدگان در کنار تبلیغ وهابیت، در ترویج چه مذاهب و فرقه های دیگری فعالیت داشته اند.

همچنین، در این گزارش مشخص نشده است که آیا بازداشت شدگان در صدد دست زدن به عملیات مسلحانه بوده اند و یا صرفا به فعالیت های تبلیغی مبادرت می کردند و آیا در تبلیغات آنان، تنها ترویج عقاید مدهبی در نظر بوده و یا دعوت به اقدامات خشونت آمیز هم پیگیری می شده است.

در مورد تابعیت بازداشت شدگان و ماهیت ارتباط آنان با شبکه القاعده نیز توضیح بیشتری انتشار نیافته است.

شرایط مناطق کردنشین

شهرستان سردشت در جنوب غرب استان آذربایجان غربی و در مرز ایران و عراق واقع شده و مرکز آن شهر سردشت است.

سردشت از مناطق عمدتا کردنشین ایران محسوب می شود و اکثر ساکنان آن را ایرانیان اهل سنت تشکیل می دهند.

در گذشته، گاه برخی مراکز و منابع در جمهوری اسلامی، اشخاص و گروه های مذهبی سنی را که حکومت را به نادیده گرفتن حقوق ایرانیان سنی متهم کرده و یا در زمینه ترویج و تبلیغ عقاید مذهبی خود فعالیت داشته اند وهابی خوانده و گفته اند که آنان در صدد ایجاد تفرقه بین سنیان و شیعیان به خصوص در مناطق عمدتا سنی نشین بوده اند.

مناطق کردنشین ایران در سال های پس از استقرار جمهوری اسلامی گاه شاهد اعتراضات کسانی بوده است که حکومت مرکزی را به تبعیض علیه اقلیت کرد و سنی کشور متهم کرده اند.

در این دوره، گروه ها و احزابی نیز که هدف خود را حمایت از حقوق کردها اعلام کرده اند به فعالیت های سیاسی و تبلیغی و برخی از آنها، به عملیات خشونت آمیز برای پیگیری هدف خود دست زده اند.

مقامات قضایی جمهوری اسلامی هم گاه گزارش صدور و اجرای احکام اعدام کسانی را منتشر کرده اند که اتهام آنان عضویت در گروه های کرد مخالف جمهوری اسلامی و یا دست زدن به عملیات خشونت آمیز اعلام شده است.

از جمله، در ماه مه سال جاری، چهار شهروند کرد به اتهام مبارزه مسلحانه علیه جمهوری اسلامی اعدام شدند که انتقاد شدید سازمان های مدافع حقوق بشر را در پی آورد.

چند روز پیش نیز، اجرای حکم اعدام یک دانشجوی کرد که به اتهام "محاربه" بازداشت شده بود در پی اعتراضات شدید داخلی و خارجی متوقف شد.

خبر "دستگیری هفت عضو القاعده در سردشت" چند هفته پس از وقوع انفجارهای انتحاری در چابهار، در استان سیستان و بلوچستان انتشار می یابد که مسئولیت آن را گروه تندرو جندالله برعهده گرفت که خود را مدافع حقوق اهل سنت ساکن این استان معرفی می کند.

دستگاه های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی هنوز در مورد گزارش خبرگزاری دولتی ایران اظهار نظری نکرده اند و ایرنا نیز سمت و موقعیت رسمی "منبع مطلع" خبر خود را ذکر نکرده است.

مطالب مرتبط