بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه نهم دی

تیترهای اول

"توسعه مترو کلید حل آلودگی هوا" تیتر نخست تهران امروز است، "شعار دو بچه کافیست فرمول انقراض یک ملت" نقل قولی از محمود احمدی نژاد است که در صفحه اول آرمان خودنمایی می کند و مردم سالاری در گزارشی از مصوبات دیروز مجلس از "تشکیل وزارت ورزش و جوانان" خبر داده است.

"رشد نقدینگی را سال آینده مهار می کنیم" نقل قولی از وزیر اقتصاد تیتر اول جهان صنعت است، "تعدیل مصرف حامل های انرژی" در صدر گزارش های دنیای اقتصاد جای گرفته، تفاهم از "جزییات بسته حمایتی تعاونی ها با هدفمندی یارانه ها" خبر داده و اقتصاد پویا انتقاد آیت الله نوری همدانی از مقامات دولتی را با این عنوان پررنگ کرده که "اداره ها خانه ملت هستند جلسه دارم یعنی چه".

سایر روزنامه های امروز تیتر نخست شماره امروز خود را به گفته های رهبر جمهوری اسلامی اختصاص داده اند.

"دشمنان پیام 9 دی را بفهمند" تیتر ابتکار است، رسالت و جام جم از قول آیت الله خامنه ای نوشته اند "ملت در 8 ماه جنگ نرم مهارت نشان داد"، "گناه بزرگ فتنه گران امیدوار کردن دشمن است" تیتر برجسته کیهان و سیاست روز از گفته های رهبر جمهوری اسلامی است و قدس به نقل از همین منبع نوشته "نگاهبان اصلی نظام اسلامی، مردم هستند".

گزیده مقالات

یارانه ها، تورم و پس انداز ملی

دنیای اقتصاد در سرمقاله امروز خود نوشته اجرای قانون هدفمندی ‌یارانه‌ها شروع بسیار خوبی داشت كه نشان‌دهنده پذیرش عمومی نسبت به نفس اجرای این قانون بوده است. مطابق اظهارات مسوولان، در اثر اجرای قانون هدفمند شدن یارانه‌ها، شش‌دهك پایین جامعه از اجرای آن، منتفع خواهند شد. تحقیقات به عمل آمده نیز تقریبا اظهارات فوق را تایید می‌كند. به نظر می‌رسد اجرای هر طرحی كه رشد مصرف ملی را كم كند یا موجب حذف مصارف غیرضروری شود، باعث رشد و شكوفایی كشور نیز خواهد شد.

مهران دبیری سپهر در این مقاله اضافه کرده بر خلاف نظر كینز و مكاتب متاثر از آن كه افزایش مصرف را از طریق تحریك تقاضا مفید می‌دانند، تجربه آمریكا نشان داد كه افزایش مصرف مردم آمریكا موجب افزایش بدهی آمریكایی‌ها شد... تجربه چین نیز نشان می‌دهد كه منابع لازم برای سرمایه‌گذاری و افزایش تولید به هیچ‌وجه نباید از منابع بانك مركزی تامین شود، بلكه هر سیاستی كه موجب افزایش پس‌انداز ملی شود گامی در جهت تامین سرمایه لازم برای افزایش تولید نیز خواهد بود.

نویسنده این مقاله با این توضیحات طرح افزایش پس انداز ملی را توصیه کرده و نوشته افزایش پس‌انداز ملی، مستلزم نهادینه شدن «فرهنگ صرفه‌جویی» در میان مردم است. برای نیل به این هدف، سه راهكار وجود دارد. اول گسترش و تثبیت قانون اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده است و همان‌طور كه می‌دانیم این مالیات، فقط از مصرف گرفته می‌شود. راهكار دوم نیز كه مشابه مورد قبلی می‌باشد همین هدفمندی یارانه‌ها است كه البته این راهكار، مطابق قانون، درآمدی برای دولت ندارد و به همین دلیل، اثر مفیدتری نسبت به مورد اول برای اقتصاد خواهد داشت. و راهكار سوم نیز مهار تورم است، زیرا تورم موجب افزایش مصرف و كاهش پس‌انداز می‌شود.

هدفمندی و الگوهای سیاست اقتصادی

جهان صنعت در سرمقاله امروزش نوشته اجرای قانون هدفمند شدن یارانه‌ها ناخودآگاه مردم را در وضعیتی قرار می‌دهد که برای پرداخت هزینه‌های زندگی خود و قبوض مصرفی‌شان چاره‌ای جز استفاده از یارانه‌ها نداشته باشند. اما اگر مصرف‌کنندگان تمایل زیادی به نگهداری مبالغ زیاد پول در نزد خود داشته باشند و انگیزه و تمایل خود را برای خرج کردن آن مبالغ از دست بدهند آنگاه سیاست‌های پولی تقریبا بی‌اثر می‌شوند، در این مواقع اثربخشی سیاست‌های پولی و مالی هم تا حدودی تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.

پویا نعمت اللهی در ادامه این مقاله افزوده زمزمه‌هایی در مورد محوریت قرار دادن سیاست‌های انقباضی به گوش می‌رسد. سیاست‌های پولی و مالی انقباضی که تجویز عمده در بسیاری از مواقع است منجر به تحت فشار قرار دادن اقتصاد می‌شود و به نظر می‌رسد راه‌حل اساسی را باید در ورای این سیاست‌ها جست. اصلاحات ساختاری در قالب تغییر ساختارها می‌تواند گزینه مناسبی باشد؛ مثلا شیوع تورم فراگیر در جامعه به شکل مستمر همه افراد را دچار انتظارات تورمی می‌کند و افراد شاغل خواهان افزایش دستمزد هستند و مدیران ، تجار و صنعتگران که خود در زمره این منتظرین محسوب می‌شوند، چاره‌ای جز پذیرش این خواسته ندارند.

نویسنده مقاله سپس به مقایسه سیاست های انقباضی و انبساطی در اقتصاد پرداخته و نوشته اگر سیاست‌های پولی انبساطی را در پیش بگیریم آنگاه در صورتی که نرخ بهره هم توسط دولت در حال نزول باشد، قاعدتا علاوه بر افزایش مخارج مصرف‌کنندگان یک افزایش در مخارج سرمایه‌ای هم صورت می‌گیرد. این وضعیت تعادل عمومی درآمد ملی را به سوی افزایش آن جابه‌جا می‌کند، از آنجا که مخارج سرمایه‌گذاری هم بیشتر شده بنابراین درآمدهای آتی هم به احتمال زیاد دچار افزایش می‌شود... در این میان دولت باید ترکیبی از الگوهای پیچیده ‌از سیاست‌های اقتصادی و پولی و مالی را به کار برد تا مطلوب‌ترین شکل نتایج به بار بیاید.

هدفمندی یارانه ها؛ مدیریت واردات

ابتکار در مقاله ای موضوع لزوم پرداختن به مدیریت واردات و بحث قاچاق کالا درهدفمندی یارانه ها را برجسته کرده و نوشته آنچه که در بحث مدیریت واردات، هدفمندسازی یارانه هاو اصلاح ساختار،شیوه و ترکیب واردات کشور مدنظر است ،آن است که کالای با کیفیت،به اندازه موردنیاز، از مسیر قانونی و مبادی رسمی کشور ،توسط واردکنندگان دارای شناسنامه و هویت ،وارد کشور شده و واردکنندگان در قبال کیفیت، خدمات پس از فروش ،پشتیبانی و آموزش آن مسئولیت پذیر باشند، حال آنکه واردات کالای قاچاق با حجم قابل توجهی که دارد، خود معضلی بزرگ پیش روی تحقق این امر است.

محمد حسین برخوردار در ادامه نوشته یکی از بزرگترین آسیبهای احتمالی در زمان واقعی شدن قیمتها برای واردکنندگان دارای شناسنامه، ورود کالاهای قاچاق به بازار است که روند رقابت سالم و عادلانه را به زیاناشان بر هم می‌زند و بر این اساس بدیهی است که مقابله با قاچاق به مثابه حمایت از تولید کنندگان و واردکنندگان مجاز، حیاتی و تعیین كننده می باشد.

نویسنده در پایان این مقاله با اشاره به نقش "مجمع عالی واردات" برای کمک به دولت در این باره اضافه کرده دراین میان ادارات دولتی كه در فرایند واردات ایفای نقش مینمایند نظیر گمرك نیز باید با تسهیل گردش کار ، مقابله با کاغذبازی‌های بی مورد و کوتاه نمودن پیچ و خم‌های اداری از افزایش هزینه بنگاه‌ها ، قیمت تمام شده کالاهای وارداتی و سودآور شدن قاچاق جلوگیری نمایند.چرا دست اندازهای اداری غیر منطقی و بروكراسی‌های ناكارآمد ، با ایجاد هزینه بی مورد برای بنگاه‌های اقتصادی شناسنامه دار، راه قاچاق را مطمئن تر و سهل الوصول تر از راه‌های قانونی به نمایش می گذارند.

درباره قطع رابطه با انگلیس

آرمان در سرمقاله امروزش به قلم داریوش قنبری موضوع قطع رابطه با انگلیس را دستمایه کرده و نوشته اخیراً در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مصوبه‌ای برای قطع رابطه با دولت انگلستان به تصویب رسیده که در هر حال و به اعتقاد من قطع رابطه هر کشوری در دنیای امروز تأمین‌کننده کامل منافع ملی نخواهد بود.

این نماینده مجلس هشتم در ادامه این مقاله افزوده نکته‌ای که نباید در این میان از نظر دور داشت سوابق نامطلوب مداخلات انگلیس در ایران است که یادداشت اخیر سفیر انگلیس در وبلاگش در واقع یادآور همان سوابق نامطلوب شد و كمیسیون امنیت ملی نیز به صورت طبیعی به این اقدام نسنجیده و برخلاف حسن‌نیت این دیپلمات بریتانیایی حساسیت نشان داد. با این حال به نظر من برای برخورد با چنین اقدامی از راه‌های دیگری از جمله تغییر سفیر براساس کنوانسیون وین می‌توان استفاده كرد چرا که قطع رابطه منجر به تبعات و هزینه‌هایی در زمینه‌های اقتصادی، علمی و سیاسی می‌شود.

داریوش قنبری در پایان یادآور شده که به عنوان مثال در زمینه علمی و آموزشی ما در حال‌حاضر دارای حدود 5هزار دانشجو در انگلستان هستیم که در صورت قطع رابطه، وضعیت تحصیلی این دانشجویان به مخاطره می‌افتد و روابط تجاری و اقتصادی نیز آسیب می‌بیند هرچند حجم این روابط به اندازه حجم روابط اقتصادی با کشورهای آلمان و ایتالیا نیست و در سال‌های اخیر نیز تحت‌تأثیر مباحث هسته‌ای با انگلیس و سایر کشورهای اروپایی دچار کاهش روابط شده‌ایم. مع‌الوصف باید توجه داشت که اقدام سفیر انگلیس نیز بی‌پاسخ نماند.

مهمترین پیام 9 دی

حسین مظفردر سرمقاله تهران امروز راهپیمایی هواداران حکومت جمهوری اسلامی در 9 دی سال گذشته را مورد توجه قرار داده و نوشته به نظر می‌رسد، مهم‌ترین پیام 9 دی، اثبات ناگسستنی بودن پیوند میان مردم و رهبری و تاكید ملی بر حراست از آرمان‌ها و ارزش‌های مورد نظر امام و رهبری بود. در واقع مردم ایران ثابت كردند كه در شرایط مختلف، به‌ویژه در غبار فتنه و آشوب به هیچ‌وجه حاضر نیستند دست از آرمان‌ها و ارزش‌های خود بردارند و با تمام وجود هزینه‌های دفاع از ارزش‌ها و آرمان‌های نظام را خواهند پرداخت.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه نوشته در طول یک‌سال گذشته، بارها رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند كه ریشه‌های این فتنه را باید در سال‌های پیش جست‌وجو كرد. راز این رازگشایی چیست؟ در یك روایت كلی می‌توان گفت، مسائلی كه در كشور در طول یك‌سال گذشته اتفاق افتاد، قابل دسته بندی است. آشوب‌هایی كه در فتنه بر پا شد غبار و گرد و خاك‌های سیاسی ایجاد كرد، دلایل فراوانی داشت یكی از این دلایل، تلاش همیشگی عوامل بیگانه و استكبار كه از اول انقلاب تاكنون به دنبال ضربه زدن به انقلاب بوده و هستند، بود.

نویسنده همچنین اضافه کرده اما ریشه بخش دیگری از حوادث سال قبل، مربوط به عوامل داخلی بود كه در دو گروه قابل دسته‌بندی هستند. گروهی كه تحت تاثیر برخی بزرگ‌نمایی‌ها و ادعاها، فریب خوردند و البته به سرعت و با روشنگری‌هایی كه صورت گرفت، به دامن اسلام و انقلاب بازگشتند. گروه دوم اما جریان‌ها و چهره‌هایی بودند كه ناشیانه و ساده لوحانه به دنبال عوامل بیگانه به راه افتادند و به عنوان پادو‌های سیاسی آنها نقش آفرینی كردند. عمده این افراد به دلیل مخالفت‌هایی كه با انقلاب داشتند با این مجموعه همراه شدند... از این منظر، می‌توان گفت كه غالب توطئه‌آفرینی‌ها و غائله‌افكنی‌هایی كه پس از انتخابات رخ داد، ریشه در مخالفت‌های داخلی و دشمنی‌های بیرونی سه دهه گذشته داشت.

سخنی با شرط گذاران

سیاست روز در سرمقاله امروزش به اظهارات سید محمد خاتمی درباره کف مطالبات اصلاح طلبان برای شرکت در انتخابات مجلس نهم پرداخته و نوشته پس از انتخابات ریاست جمهوری 88 اكنون افرادی هستند كه می‌خواهند بازگردند. می‌خواهند دوباره خودی نشان دهند. اما بازگشت شرایطی دارد . در این مدت یكساله برخی از آنها سیاستی را اتخاذ كرده‌اند كه بوی «تبری» از سران فتنه می‌دهد. سران فتنه‌ای كه حضرت آیت الله خامنه‌ای در این باره فرمودند ؛« گناه بزرگ برخی دست اندركاران فتنه امیدوار كردن دشمن است» حال كه می‌خواهید بازگردید به آغوش نظام؛ شرایط تعیین نكنید. اگر از كرده خود پشیمانید این گوی و این میدان بسم‌الله.

محمد صفری در ادامه این مقاله نوشته اما باید پاسخ‌های بسیاری را به جامعه و افكار عمومی بدهند، پاسخ‌های كه در آن پرسش‌های بسیار مهمی نهفته است.نخست باید پاسخ دهند، چرا نسبت به نتیجه انتخابات اعتراض كردند؟ ادعای دروغین تقلب در انتخابات را هم حتی نتوانستند ثابت كنند، اما باز هم پافشاری ‌كردند. دوم اینكه باید پاسخگو باشند چرا نسبت به حمایت‌های آمریكا و رژیم صهیونیستی از آشوب طلبان و فتنه گران موضعی اتخاذ نكردند. اما آن ها به جای این كه علیه آن حمایت‌های آشكار موضع گیری‌كنند، به رهبری آشوب‌ها و اعتراضات غیر قانونی پرداختند. سوم آن كه چرا در مقابل شعارهای ساختار شكنانه‌آشوب طلبان پاسخی به آن ها ندادند و خود را مبرا نكردند. در حالی كه با انتشار بیانیه های رنگارنگ به حمایت از آنها پرداختند.

نویسنده سرمقاله سیاست روز البته در پایان اضافه کرده بازگشت شما شرط و شروطی است كه نظام برای شما تعیین خواهد كرد. فرصت‌های بسیاری را از دست دادید. فرصت‌هایی كه رهبر فرزانه انقلاب بارها در سخنانشان مطرح كردند اما شما به خاطر تكبر و غرور و بی بصیرتی آنها را دریافت نكردید و به لجبازی‌های خود ادامه دادید. اكنون نظام به شما نیازی ندارد كه شرط می‌گذارید.