درخواست ایران از بان کی مون برای روشن شدن وضع معاون سابق وزارت دفاع

علیرضا عسگری
Image caption وزیر خارجه ایران خواستار تلاش سازمان ملل برای روشن شدن وضعیت عسگری شده است

ایران خواستار توجه سازمان ملل به وضعیت معاون سابق وزارت دفاع این کشور شده است.

روز جمعه، 10 دیماه (31 دسامبر)، رادیو و تلویزیون دولتی ایران گزارش کرد که علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت امور خارجه، در پیامی برای بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، از او خواسته است تا برای روشن شدن وضعیت علیرضا عسگری، معاون سابق وزارت دفاع ایران، اقدام کند.

علیرضا عسگری در سال 2007 میلادی در ترکیه ناپدید شد.

آقای صالحی در پیام خود برای بان کی مون، ضمن ابراز نگرانی از گزارش های اخیر در مورد آقای عسگری، گفته است که "بدون تردید انتشار این اخبار ظن ربودن نامبرده را به دست رژیم صهیونیستی بیش از پیش تقویت و مسئولیت حفظ جان نامبرده را مستقیما متوجه این رژیم می کند."

سرپرست وزارت خارجه ایران گفته است که "ربودن آقای عسگری برخلاف همه اصول شناخته شده حقوق بین الملل" است و با متهم کردن دولت اسرائیل به این اقدام، آن را "مصداق تروریسم دولتی" خوانده است.

وی از جامعه بین المللی خواسته است به این مساله واکنش جدی نشان دهد.

پیام آقای صالحی سه روز پس از آن برای دبیرکل سازمان ملل ارسال می شود که یکی از معاونان وزارت امور خارجه ایران نسبت به انتشار گزارشی تایید نشده احتمال درگذشت علیرضا عسگری در اسرائیل واکنش نشان داد.

پیش از آن، گزارشی در سایت های اینترنتی چند نشریه اسرائیلی منتشر شده بود حاکی از اینکه شخصی ناشناس در زندان امنیتی آیالون درگذشته که ظاهرا علیرضا عسگری، از افسران ارشد سابق سپاه پاسداران ایران بوده است.

Image caption سرپرست وزارت خارجه دولت اسرائیل را مسئول حفظ جان عسگری دانسته است

این گزارش، کوتاه مدتی پس از انتشار، از سایت های خبری اسرائیلی حذف شد که ظاهرا دلیل آن اقدام وزارت دفاع این کشور در وضع ممنوعیت درج هرگونه مطلبی در مورد "خودکشی یک فرد ناشناس" در زندان آیالون بود.

مقامات اسرائیلی از تایید و یا تکذیب شایعات مربوط به حضور آقای عسگری در آن کشور و نحوه رفتار با او خودداری کرده اند اما برخی از منابع دولتی ایران، ناپدید شدن این مقام سابق دولتی را به اسرائیل و آمریکا نسبت داده اند.

سرتیپ پاسدار علیرضا عسگری، معاون وزیر دفاع در دولت محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران، در ماه فوریه سال 2007 میلادی هنگامی که پس از دیدار از دمشق، پایتخت سوریه، به ترکیه سفر کرده بود، ناپدید شد.

در آن زمان، برخی منابع خبری گفتند که احتمالا آقای عسگری خود از بازگشت به ایران خودداری ورزیده و با عرضه اطلاعات محرمانه ای که در اختیار داشته، در صدد کسب پناهندگی به کشورهای غربی برآمده است.

به گفته آنها، علیرضا عسگری پیش از انتصاب به معاونت وزارت دفاع، به ماموریت های متعدد نظامی و اطلاعاتی برون مرزی جمهوری اسلامی در لبنان اعزام شده بود و در نتیجه، اطلاعات او از ارتباط جمهوری اسلامی با گروه های سیاسی و شبه نظامی لبنانی و فلسطینی برای اسرائیل و آمریکا ارزشمند بود.

منابع دیگر نیز اطلاعات وی از برنامه های تسلیحاتی و هسته ای جمهوری اسلامی را مهم قلمداد کردند.

خانواده آقای عسگری تاکید داشته اند که وی در سال های اخیر صرفا به کار تجارت اشتغال داشت و هنگامی ناپدید شد که برای معاملات تجاری، به سوریه و ترکیه سفر کرده بود.

در خبری دیگر در همین زمینه، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - روز جمعه به نقل از مارتین نسیرکی سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گزارش کرد که سئوالات مربوط به وضعیت علیرضا عسگری باید به کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل ارجاع شود.

اظهارات این مقام سازمان ملل حکایت از آن دارد که از نظر وی، ماجرای ناپدید شدن معاون سابق وزارت دفاع ایران به امور مربوط به پناهندگان ارتباط دارد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست