ابراهیم یزدی 'به خانه امن وزارت اطلاعات منتقل شد'

یزدی
Image caption گفته می شود ابراهیم یزدی از زندان به بیمارستان و از آنجا به خانه امنیتی انتقال یافته است

ابراهیم یزدی، وزیر خارجه پیشین و دبیرکل نهضت آزادی ایران از زندان به یک محل متعلق به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی انتقال یافته است.

روز جمعه، یک منبع نزدیک به آقای یزدی، در گفتگو با بی بی سی فارسی گزارش های مربوط به انتقال وی از زندان اوین به یک خانه موسوم به "خانه امن" را که زیر نظر دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی است، تایید کرد.

براساس این گزارش ها، هفته گذشته بازجوی پرونده آقای یزدی در تماس با همسر وی گفته بود که برای ملاقات با وی در روز پنجشنبه به زندان اوین مراجعه نکند.

به گفته بازجوی پرونده، ابراهیم یزدی از بند 209 زندان اوین به بیمارستان منتقل شده و از آنجا به خانه حفاظت شده ای در یک منطقه نظامی انتقال خواهد یافت.

وی از همسر دبیرکل نهضت آزادی خواست تا به جای سالن ملاقات زندان اوین، برای دیدار با همسرش به این خانه مراجعه کند اما ظاهرا خانم یزدی از قبول این درخواست و مراجعه به خانه امنیتی خودداری کرده است.

چندی پیش، گزارش شده بود که ابراهیم یزدی به علت بیماری از زندان به بیمارستان منتقل شده است.

سال گذشته و در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، ماموران امنیتی ابراهیم یزدی را که در بیمارستان بستری بود، بازداشت و چند روز بعد، آزاد کردند.

آقای یزدی بار دیگر در روز عاشورا و هنگام شرکت در مراسمی در خانه یکی از اعضای نهضت آزادی بازداشت شد اما مقامات قضایی دو ماه بعد با مرخصی او برای انجام عمل قلب باز موافقت کردند.

Image caption ابراهیم یزدی از مشاوران آیت الله خمینی بود که همراه او به ایران آمد

اوایل مهرماه سال جاری، آقای یزدی که برای شرکت در یک مراسم ترحیم به اصفهان سفر کرده بود، بار دیگر در آن شهر بازداشت شد و به تهران انتقال یافته و زندانی شد.

گفته می شود که ابراهیم یزدی که هشتاد ساله است، از وضع جسمی مساعدی برخوردار نیست و ادامه بازداشت او اعتراضاتی را به دنبال داشته است.

سایت خبری جرس در گزارشی در مورد آقای یزدی یادآور شده است که در سال های پس از انقلاب، تعدادی از زندانیان سیاسی کهنسال از زندان به خانه های امنیتی و تحت حفاظت منتقل شده اند.

ابراهیم یزدی یکی از قدیمی ترین فعالان سیاسی در ایران محسوب می شود که در زمان انقلاب سال ۱۳۵۷به عنوان مترجم و یکی از مشاوران آیت الله روح الله خمینی همراه او از پاریس به ایران بازگشت.

او مدتی سرپرستی موسسه کیهان و سمت وزارت امور خارجه را در دولت موقت مهدی بازرگان به عهده داشت و در دوره اول مجلس نیز نماینده بود.

پس از آن، صلاحیت آقای یزدی برای نامزدی در انتخابات دوره های بعدی مجلس ظاهرا با استناد به اظهارات آیت الله خمینی علیه نهضت آزادی، رد شد.

مطالب مرتبط