واکنش تند دادستان تهران به سخنان اخیر محمد خاتمی

عباس جعفری دولت آبادی
Image caption دادستان تهران یکی از اتهامات رهبران مخالفان دولت را "تشکیل جمعیت برای ایجاد ناامنی" اعلام کرد

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، با انتقاد تلویحی از اظهارات اخیر محمد خاتمی که برای شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده مجلس شرط هایی مطرح کرده بود، گفت: "این نظام اسلامی است که برای آنها شرط می گذارد".

آقای جعفری دولت آبادی امروز جمعه ۱۰ دی (۳۱ دسامبر) در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران گفت: "شرط نظام، محاکمه فتنه گران است، آنها فرصت داشتند که بفهمند در نظام اسلامی چنین فضایی وجود ندارد که آنها توطئه کنند و بعد هم طلبکار باشند. این پیام قرآن به منافقان، اراذل و اوباش و کسانی است که شایعه پراکنی می کنند".

دادستان تهران نام محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران را به زبان نیاورده، اما در اشاره تلویحی به سخنان او لحنی بسیار تند و کم سابقه به کار برده است.

آقای خاتمی، روز یکشنبه (پنجم دی) در دیدار با نمایندگان جناح اقلیت مجلس شورای اسلامی گفته بود که اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات پارلمانی آینده، خواستار "آزادی زندانیان سیاسی، پایبندی همگان به قانون اساسی و فراهم شدن امکان برگزاری انتخابات سالم و آزاد" هستند.

اکنون آقای دولت آبادی در اشاره تلویحی به این سخنان گفته است: "بهتر است این افراد از خواب بیدار شوند و حرف های یک سال پیش عده ای را بلغور نکنند".

او فعالیت دولت های "سازندگی" و "اصلاحات" را که بین سال های ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴ به ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی در ایران تشکیل شد، در ادامه اقداماتی چون "تحریک قومیت ها"، "کودتای نوژه"، "جنگ تحمیلی"، "ترور مسئولان" توسط گروه فرقان و سازمان مجاهدین خلق، و "توطئه ملی گرایان و جریان بنی صدر" دانست.

آقای جعفری دولت آبادی در مورد دولت های آقایان هاشمی رفسنجانی و خاتمی گفت: "پیگیری اقداماتی برای بازسازی دموکراسی در این دو دوره به شدت ادامه یافت و آنها فکر می کردند که با ترویج گفتمان رفاه، اشرافی گری و آزادی می توانند ارزش ها را کمرنگ کنند".

او گفت که این سال ها بر "دین داران و امت حزب الله" بسیار سخت گذشت.

جرم رهبران مخالفان چیست؟

دادستان تهران در بخش دیگری از سخنان خود به انتقادات عده ای از هواداران حکومت از قوه قضائیه پرداخت که به گفته او می پرسند: "چرا با سران فتنه برخورد نمی شود"؟

گروهی از مسئولان ایرانی و هواداران حکومت این کشور، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان دولت را "سران فتنه" لقب داده اند و گاه از محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی نیز با همین عنوان یاد می کنند.

آقای جعفری دولت آبادی در سخنان امروز خود عملکرد دستگاه قضایی را در برخورد با اعتراضات سال گذشته ایران ستود و گفت: "جریان فتنه در روز ۹ دی (سه روز پس از وقایع روز عاشورای سال گذشته در تهران) همه عوامل خود را در زندان می دید. شدت برخورد با آنها به حدی بود که هنوز هم تعدادی از عوامل شان در زندان هستند".

اما او گفت که در مورد برخورد با رهبران مخالفان "باید با دقت بیشتری کار را پیش ببریم و به نحوی عمل کنیم که نه تنها سران فتنه مجالی برای رشد پیدا نکنند، بلکه محاکمه، تیر خلاصی برای آنها باشد".

پیش تر صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران هم تلویحا گفته بود که عدم برخورد با رهبران مخالفان، تصمیم آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران است و تنها اوست که می تواند دستور دستگیری یا محاکمه آنها را صادر کند.

برخی تحلیلگران معتقدند، مسئولان حکومت ایران نگران هستند که دستگیری یا محاکمه میرحسین موسوی و مهدی کروبی باعث افزایش محبوبیت آنها در میان ناراضیان یا بروز ناآرامی های جدید باشد.

دادستان تهران امروز در مورد اتهاماتی که متوجه رهبران مخالفان دولت است گفت که آنها اعتماد مردم به حکومت را خدشه دار کرده اند و با تشکیل "گروه جنبش سبز" امنیت کشور را به خطر انداخته اند.

او گفت: "بر اساس قانون مجازات اسلامی، کیفر کسانی که امنیت کشور را به هم بزنند و با تشکیل گروه و جمعیت ایجاد ناامنی کنند، بسیار سنگین است".

متن ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی ایران که به نظر می رسد مورد اشاره آقای جعفری دولت آبادی بوده، چنین است: "هر کس با هر مرامی، دسته، جمعیت یا شعبه جمعیتی بیش از دو نفر در داخل یا خارج از کشور تحت هر اسم یا عنوانی تشکیل دهد یا اداره نماید که هدف آن برهم زدن امنیت کشور باشد و محارب شناخته نشود، به حبس از دو تا ده سال محکوم می شود".

مطالب مرتبط