بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران – یازدهم دی

تیترهای اول

"سرنوشت علیرضا عسگری در ابهام" در صدر گزارش های مردم سالاری آمده، کیهان از قول دادستان تهران نوشته "سران فتنه شرط نگذارند محاکمه قطعی است"، رسالت از قول امام جمعه تهران نوشته "9 دی جریان فتنه را به احتضار انداخت" و ابتکار از "نتایج یک دیدار" نوشته است.

"ثبات و آرامش در بازار حاکم است" گزارش اصلی حمایت است، سیاست روز از "افزایش اختلاف قیمت دولتی و آزاد دلار" نوشته، جام جم از "شگردهای تازه شرکت های هرمی" خبر داده، "بیست مشکل مردم برای دریافت یارانه ها" گزارش اول خبر است، دنیای اقتصاد از "سناریوی متفاوت در بازار مسكن" نوشته و جهان صنعت تاکید داشته "هیجان اقتصادی سال 2011 ادامه دارد".

"هفت عضو القاعده در سردشت دستگیر شدند" عنوان نخست خراسان است، آفرینش در تیتر اول خود نوشته "سینماگران افق نگاه خود را جهانی کنند"، تهران امروز از "دورخیز سینمائی دولت" خبر داده، و آرمان نوشته "آتش نبود امکانات بر جان جنگل های شمال".

گزیده مقالات

تحولات سال 2011

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد به بررسی تحولات اقتصادی سالی که گذشته پرداخته و در ضمن تحولات سال آینده را هم برشمرده است چنان که با اشاره به تغییرات در اقتصاد جهانی نوشته تاثیرپذیری ایران از این تحولات، دوسویه است. سال پیش‌رو، برای جمهوری اسلامی از جهات گوناگون مهم و حساس است. در این سال آثار اولیه اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، آشكار خواهد شد و بر مسیر آتی آن اثر خواهد گذاشت. وضع اقتصاد جهانی از پاره‌ای جهات به نفع اجرای این قانون است.

به نوشته این مقاله با توجه به اینكه فعلا قصد اصلاحات ارزی وجود ندارد، افزایش نرخ برابری دلار تا حدودی به كاهش هزینه‌های وارداتی آن كمك خواهد كرد. همچنین بهبود وضع اقتصادی چین به عنوان یكی از صادركنندگان اصلی كالا به ایران، موجب كاهش بهای بخشی از كالاهای وارداتی به ایران خواهد شد. كاهش میانگین رشد اقتصادی جهان نیز از افزایش فاصله رشد اقتصادی ایران با دیگر نقاط جهان جلوگیری خواهد كرد. این وضع البته می‌تواند به كاهش درآمدهای نفتی ایران بینجامد؛ اما از آنجا كه ایران هنوز از همه ظرفیت صادراتی خود استفاده نمی‌كند، امكانات جبرانی در اختیار دارد كه در روز مبادا می‌تواند از آن استفاده كند.

به نوشته سرمقاله دنیای اقتصاد اگر بر اثر اصلاح قیمت‌ حامل‌های انرژی، كاهش مصرف موثری رخ دهد، حجم صادرات فرآورده‌های نفتی می‌تواند افزایش یابد. سیاست خارجی ایران به ویژه مساله هسته‌ای، كمابیش مانند گذشته پیش خواهد رفت. تنها تغییر محسوسی كه ممكن است رخ دهد، همكاری بیشتر هند با آمریكا در این زمینه خواهد بود. این وضع برای سیاست خارجی ایران ناگوار است؛ اما غیرقابل حل به نظر نمی‌رسد.

ببری که نماند

مرجان حاجی حسنی در گزارشی در مردم سالاری نوشته آخرین ببر ایران حدود 52 سال پیش با گلوله یک شکارچی به زمین افتاد و از آن روز به بعد ایران ماند و حسرت جای خالی ببر. سوم اردیبهشت امسال اما در رسانه ها سروصدایی برپا شد و مسوولا ن محیط زیست نوید دادند که حسرت از دست دادن ببر ایرانی به پایان رسید و قرار است نسل این حیوان زیبا در کشور، احیا شود.

به نوشته این روزنامه روزهای اول که یک جفت ببر از روسیه آمد کلی آرزوی زیبا در سرمسوولین محیط زیست پرورانده شد و این توهم تا جایی پیش رفت که اعلام شد ببر ماده باردار است. اما همان زمان ببرها در قفس های تنگ و کثیف باغ وحش در حسرت سرزمین مادریشان هر روز بدحالتر از دیروز، به آینده ای مبهم و تاریک می نگریستند.

مردم سالاری نوشته در باغ وحش ارم غذایی به غیر از گوشت الاغ و گاهی سرالاغ برای گوشتخواران سرو نمی شد. از غذا که بگذریم شرایط آب وهوایی و قرار گرفتن در معرض دید بازدیدکنندگان مسائلی نیست که ببر سیبری به آن عادت داشته باشد. وقتی روسیه با هواپیمای اختصای پلنگ های ایرانی را دریافت کرد ولادیمیر پوتین نخست وزیر این کشور شخصا به دیدن پلنگ های ما رفت، دیداری که تاکنون چندین بار تکرار شده اما ببرهای روسی در باغ وحش مورد بازدید بچه های مهدکودک و پیش دبستانی قرار گرفتند.

متکی و سیاست خارجی

به نوشته ابتکار منوچهر متکی درمصاحبه ای با مجله زافترا درباره مسائل مختلف سیاسی خارجی سخن گفته و از جمله تاکید کرده احتمال آغاز جنگ آمریکا یا اسراییل علیه ایران هم منتفی نیست، متجاوزین هفت یا هشت سال است که از قصد حمله به ایران دست نمی کشند.

به گزارش این روزنامه وزیر سابق خارجه در پاسخ به سوالی درباره سیاست داخلی یا خارجی روسیه و مواضع آن نسبت به ایران از جمله امتناع از فروش سامانه دفاعی ضد هوایی اس-300 ، بحث در این زمینه را یک موضوع حساس و دشوار دانست و گفت ما با روسیه همسایه هستیم و تاریخ طولانی روابط، ما را به همدیگر نزدیک می کند. در طول تاریخ در این روابط فراز و نشیب های زیادی بودند. تاریخ روابط ما دربرگیرنده مراحل بی اعتمادی و تلاش برای رها شدن از این بی اعتمادی بود. اما حالا آمریکایی ها ناراحت اند که ایران بدون اجازه آن ها به طراحی مدرن ترین فناوری ها پرداخته است.

با این مقدمات است که به نوشته ابتکار منوچهر متکی گفته است آمریکایی ها در منطقه ما از استانداردهای دوگانه پیروی می کنند. ما به سیاست واقع بینانه روسیه در این منطقه بسیار امیدوار بودیم. اطمینان داریم که روسیه درک می کند که توانمندی ملت ایران به بمب اتم و تسلیحات نیست پس باید نهایت تلاش های خود را به عمل آوریم تا روابط دوجانبه ما تحت تاثیر طرف های ثالث قرار نگیرد.

مناطق جرم خیز، حاشیه شهرها

علیرضا بندری در گزارشی در سیاست روز نوشته شاید واژه جرم خیز به گوش‌تان آشنا باشد. این واژه را كجا شنیده‌اید؟ در این سوی مرزها و در همسایگی خودتان یا فقط در آن سوی مرزها یا حتی در قصه‌هایی كه در كتاب‌ها آمده است؟ حالا شاید در همسایگی واژه جرم خیز كلمه حاشیه را هم شنیده باشید. اهالی حاشیه یا همان حاشیه نشینان بی‌آنكه بخواهند به خارج ازمتن رانده شده‌اند. راضی نیستند اما ناچارند در حواشی متن بمانند. بی‌هیچ اراده‌ای به همسایگی با جرم تن داده‌اند.

به نوشته این گزارش حاشیه نشینان سخنگو ندارند و شاید به همین خاطر است كه سرشان بی‌كلاه می‌ماند. اینترنت و از این جور چیزهاهم ندارند كه در سامانه رفاهی دات آی آر ثبت نام كنند. حتی از صرفه جویی منابع كشور از محل قانون هدفمندی یارانه‌ها هم نفعی نمی‌برند. حاشیه نشین‌ها همیشه در حاشیه‌اند.

گزارشگر سیاست روز با تاکید بر این که 58 شهر کشور از معضل حاشیه نشینی رنج می برد نوشته حاشیه نشینی به موقعیتی از نابرابری‌ها اطلاق می‌شود كه ساكنان آن در اطراف شهرهای اقتصادی زندگی می‌كنند اما از منافع آن شهر بی‌بهره می‌مانند. تهران از بزرگ ترین حاشیه پذیرهاست

لزوم واقع‌بینی در اصلاحات

رامین فروزنده‌ در سرمقاله جهان صنعت درباره مخالفت شورای نگهبان با حذف رییس‌جمهور از مجمع بانک مرکزی نوشته شکی نیست که مصوبه مجلس در راستای استقلال بانک مرکزی بوده و ایده‌ اصلی آن همواره مورد تایید عموم کارشناسان قرار داشته است اما شکل اجرا ‌و تغییر اساسی حاصل شده در مجمع عمومی از همان ابتدا به گونه‌ای بود که رد آن از سوی شورای نگهبان دور از ذهن نبود چرا که حضور هفت اقتصاددان و نماینده بخش خصوصی و حذف رییس‌جمهور هر چند تا حدی متضمن استقلال بانک مرکزی از دولت است اما با واقعیات اقتصاد ایران همخوانی ندارد.

به نوشته این مقاله مخالفان معتقد خواهند بود فلسفه وجودی بانک مرکزی با وابستگی به دولت خدشه‌دار خواهد شد. در این نکته شکی نیست اما مهم چگونگی قطع این وابستگی است. لازمه استقلال بانک مرکزی، عدم حضور رییس‌جمهور نیست حضور دیگر نمایندگان اقتصاد کشور در کنار وی می‌تواند همان منظور را به شیوه‌ای واقع‌بینانه‌تر برآورده سازد ضمن آنکه انتخاب اقتصاددانان نیز قطعا با مشکلات متعددی روبه‌رو خواهد بود که شاید چندان نیازی به بیان آن نباشد.

نویسنده سرمقاله جهان صنعت سپس اشاره کرده در نهایت با نگاهی به تجربه دیگر کشورها و البته در نظر گرفتن واقعیات اقتصاد ایران به نظر نمی‌رسد راه استقلال بانک مرکزی از حذف رییس‌جمهور عبور کند. افزایش تعداد اعضای مجمع عمومی بانک مرکزی و مدت حضور آنها، گسترش نظارت مجلس و مهم‌تر از این دو واقع‌بینی در قبال ساختارهای رسمی و غیررسمی بهترین راه‌حل ممکن به نظر می‌رسد.

موفقیت دولت

رسالت روزنامه هوادار دولت در سرمقاله خود نوشته در موضوع هدفمند سازی یارانه ها سرمایه اجتماعی به عنوان زیربنای توسعه اقتصادی بزرگترین پشتوانه اجرای این قانون است، اعتماد و حمایت عمومی مشکلات و نواقص جزئی محتمل را می پوشاند و مانع از این می شود که اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها با خلل مواجه شود.‏

‏به نوشته این مقاله حمایت مردم از قانون هدفمند سازی یارانه ها اگرچه سرمایه بزرگی برای آغاز این انقلاب اقتصادی است اما جامعه به هیچ دولت و شخصی چک سفید امضا نداده و نمی دهد. کوچکترین غفلت در اجرای این قانون بزرگ می تواند دومینوی تورم در کشور را کلید بزند و اجرای این طرح ملی را با مشکل مواجه کند. چشمان بیدار دولت مانند دو هفته گذشته اجازه حتی یک لحظه پلک زدن نیز ندارند.

و سرانجام به اعتقاد رسالت در سه دهه گذشته همواره این سئوالها در ذهن سیال اقتصادی جامعه وجود داشته است که چرا در ایران پس از انقلاب چرخ دنده های دولت و بازار هیچ وقت آن طور که باید چفت نشده اند؟ چرا اهرمهای نظارتی دولت ناکارآمد و یا حداقل ضعیف هستند؟ چرا دولتها در مسیر مدیریت بحرانهای اقتصادی با دنده سنگین حرکت می کنند؟ دانشگاه ها، رسانه ها، اتاقهای فکر و سایر نهادهای تاثیرگذار چرا قادر نیستند روندهای ذی مدخل در سامانه تامین و تنظیم تقاضا در کشور را پشتیبانی تئوریک کنند؟