حساب های پرس تی وی در بریتانیا 'تعطیل' شده است

سایت پرس تی وی
Image caption پرس تی وی در لندن به ثبت رسیده است

یک مقام صدا و سیمای ایران گفته است بریتانیا بعضی از حسابهای شبکه انگلیسی زبان پرس تی وی در بانک های مختلف را تعطیل کرده است.

پرس تی وی شبکه تلویزیونی وابسته به دولت ایران است که بطور ۲۴ ساعته از تهران و لندن برای مخاطبان بین المللی برنامه پخش می کند.

محمد سرافراز معاون برون مرزی صدا و سیمای دولتی ایران در گفتگو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) که روز جمعه منتشر شده گفته است: "پرس تی وی شرکتی است در لندن که بر اساس قوانین انگلیس به ثبت رسیده است و مطابق قانون آن کشور نیز فعالیت رسانه ای می کند."

هیچ مقام بریتانیایی هنوز این خبر را تایید و یا تکذیب نکرده است.

سایت پرس تی وی نیز خود خبری در این زمینه منتشر نکرده است.

آقای سرافراز بریتانیا را متهم به اقدامی خلاف قانون کرده و افزوده است: "بانک ها حق ندارند حساب بانکی رسانه ای را که بر اساس قانون آن کشور عمل میکند، بدون دلیل ببندند."

وی نگفته که چه تعداد از حسابهای پرس تی وی و در چه بانک هایی تعطیل شده است.

این مقام صدا و سیمای ایران بانک ها را متهم کرده که هیچ پاسخی رسمی نداده و تنها "بطور غیرمستقیم" گفته اند: "از بالا فشار آوردند."

آقای سرافراز گفته است که "اسناد منتشر شده از پشت صحنه ارتباطات انگلیس" نشان می دهد که مقام های امنیتی بریتانیا بدنبال تعطیلی پرس تی وی هستند.

وی افزوده در روزنامه گاردین آمده که در تحریم های بعدی علیه ایران باید فعالیت پرس تی وی در بریتانیا متوقف شود.

رسانه های بریتانیایی طی چند ماه گذشته خبر از تحقیقات اداره ارتباطات بریتانیا (آفکام) در زمینه فعالیت های رسانه ای شبکه پرس تی وی دادند.

مازیار بهاری خبرنگار مجله نیوزویک که بدنبال حوادث پس از انتخابات ایران بازداشت و مجبور به "اعتراف" تلویزیونی شد، پس از آزادی و بازگشت به بریتانیا از شبکه پرس تی وی بدلیل فرستادن خبرنگاری به زندان اوین برای "مصاحبه" با او شکایت کرد.

وی این شبکه را متهم به نقض مقررات مربوط به حریم شخصی و بیطرفی رسانه ای کرد و گفت پس از شکنجه و تهدید به اعدام مجبور شده جلوی دوربین حاضر شود و به سوالات بازجویش چنانکه از او خواسته شد پاسخ دهد.

آفکام در نوامبر گذشته پرس تی وی را متهم کرد در پوشش خبری ماجرای اعزام کشتی های کمک رسانی به مردم غزه، مقررات مربوط به بی طرفی را نقض کرده و از اسرائیل بطور یکجانبه انتقاد کرده است.