محکومیت مدیر مسئول روزنامه ایران به حبس و شلاق

کاوه اشتهاردی
Image caption آقای اشتهاردی می‌گوید که حکم قضایی علیه او از قبل صادر شده است

دادگاهی در تهران کاوه اشتهاردی، مدیر مسئول روزنامه دولتی ایران را به جرم "افترا و نشر اکاذیب" علیه مهدی هاشمی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی، به تحمل ۶ ماه حبس و ۱۰ ضربه شلاق محکوم کرده است.

قاضی سیامک مدیر خراسانی، رئیس شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران، این حکم را در حالی صادر کرده که هیأت منصفه مطبوعات آقای اشتهاردی را مجرم ندانسته بود.

در نظام قضایی ایران، قاضی مجبور نیست نظر هیأت منصفه را بپذیرد و می تواند بر اساس تشخیص خود عمل کند.

محکومیت آقای اشتهاردی به دلیل "موقعیت مناسب اجتماعی" او و از آنجا که او سوء سابقه کیفری ندارد، به مدت سه سال تعلیق شده است.

علت شکایت مهدی هاشمی از روزنامه ایران، انتشار بیانیه گروهی از تشکل های دانشجویی در این روزنامه بوده است که در آن اتهاماتی به آقای هاشمی وارد شده بود.

آقای اشتهاردی به خبرگزاری فارس گفته است که حکم دادگاه هنوز رسما به او ابلاغ نشده، اما از آن مطلع است.

او گفت: "بنده به این رأی اعتراض نخواهم کرد، چرا که ظاهرا دستگاه قضایی تصمیم خود را گرفته که هر کاری که مایل است انجام دهد".

آقای اشتهاردی از قاضی دادگاه گلایه کرد که به نظر هیأت منصفه و دفاعیات او توجه نکرده است.

او در جریان محاکمه خود اتهامات تازه ای را هم به آقای هاشمی وارد کرده بود.

مدیر مسئول روزنامه ایران در این مورد گفت: "بنده در جلسه دادگاه، غیر از دفاع از خود، حد اقل ۵۰۰ صفحه سند تنها در مورد یکی از اتهامات مهدی هاشمی ارائه کرده بودم که اگر قاضی محترم به همان اسناد نگاهی می انداخت، همان موارد کفایت می کرد که به مفاسد مهدی هاشمی واقف شود".

قوه قضائیه ایران پس از برگزاری محاکمه آقای اشتهاردی، روزنامه های ایران را از انتشار گفته های او در دادگاه منع کرد.

روزنامه ایران به مدیریت آقای اشتهاردی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و اعتراضات پس از آن، علیه مخالفان دولت تبلیغ می کرد.

عملکرد این روزنامه باعث شد که میرحسین موسوی، محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی و چند تن از فرزندان او از آقای اشتهاردی به قوه قضائیه شکایت کنند.

او در مورد شکایت آقای هاشمی رفسنجانی به خبرگزاری فارس گفت: "محاکمه با شکایت خود هاشمی تشکیل خواهد شد که احتمالا حکم آن نیز از پیش انشا شده است و برداشت من این است که چندان ضرورتی به تشکیل چنین دادگاهی نیست و قطعا قاضی رأی خود را از قبل صادر کرده است و دفاعیات من و نظر هیأت منصفه در این دادگاه مهم نخواهد بود".

اکبر هاشمی رفسنجانی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری را به عهده دارد و بانفوذترین مخالف دولت محمود احمدی نژاد محسوب می شود.

او که در جریان وقایع پس از انتخابات سال گذشته از نحوه برخورد با معترضان انتقاد کرده بود، در ماه های گذشته تحت فشار تبلیغاتی هواداران دولت قرار داشته است.

مطالب مرتبط