توقیف دو کشتی دیگر ایران در مالت و هنگ کنگ

تصویر یک کشتی باربری ایران
Image caption کشتیرانی جمهوری اسلامی در فهرست تحریم های شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد

یک ماه بعد از توقیف سه کشتی ایرانی در سنگاپور، کشتیرانی جمهوری اسلامی تائید کرده که دو کشتی دیگر در مالت و هنگ کنگ توقیف شده اند.

محمد حسین داجمر مدیر عامل کشتیرانی جمهوری اسلامی، در یک نشست خبری گفته که برنامه ایران آزاد کردن کشتی هاست "اما برخی اوقات اگر نتوانیم منابع مورد نظر را تامین کنیم شاید اصلا اجازه دهیم که آن کشتی ها از طریق توافق و یا حراج به فروش برسد."

حدود یک ماه پیش سه کشتی باربری سهند، سبلان و توچال، متعلق به ناوگان کشتیرانی ایران، با شکایت یک بانک فرانسوی در سنگاپور توقیف شدند. این بانک فرانسوی که وام خرید کشتی ها را پرداخت کرده ظاهرا به دلیل عدم دریافت اقساط وام هایش به دادگاه شکایت برد و دادگاه حکم توقیف این کشتی را صادر کرد.

بعد از آن اعلام شد که این کشتی ها به حراج گذاشته می شوند اما آقای داجمر می گوید که "پول را پرداخت کرده ایم اما سه کشتی ایرانی هنوز آزاد نشده اند."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، مدیر عامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ابراز امیدواری کرده که بعد از تعطیلات سال نوی میلادی در "روز پنجم ژانویه این کشتی ها آزاد شوند."

کشتیرانی جمهوری اسلامی توضیح داده که بانک فرانسوی مبلغی برای خرید این سه کشتی پرداخت کرده بود که ۲۰۰ میلیون دلار آن باقی مانده بود.

ظاهرا مشکل بانک فرانسوی اقساط وام نبوده بلکه به گفته آقای داجمر "از آنجایی که این سه کشتی بیمه معتبری نداشته اند وام دین آنها تبدیل به حال شده است."

در پی تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه کشتیرانی ایران، بسیاری از شرکت های بزرگ بیمه جهان از جمله لویدز لندن، ارایه خدمات بیمه ای به کشتی های ایرانی را به حالت تعلیق درآوردند.

ایران برای کم اثر کردن تحریم ها، کنسرسیومی از شرکت‌های بیمه را برای حمایت از صنعت کشتیرانی تشکیل داد.

آقای داجمر با اشاره به قطع همکاری بیمه های انگلیسی می گوید: "ما در مقابل ناچار شدیم کشتی های ایرانی را با اتکا به یک اعتبار یک میلیارد دلاری در بانک مرکزی توسط بیمه معلم، بیمه کنیم."

اما این کار کمکی به شرکت کشتیرانی ایران نکرده و این شرکت برای بیمه کشتی هایش در وضعیت دشواری قرار گرفته است.

مشکل بیمه کشتی ها سبب شده که یک بانک آلمانی نیز که وام خرید ۲۸۰ میلیون دلاری دو کشتی دیگر را پرداخت کرده، برای گرفتن کل پولش، دو کشتی ایرانی را در مالت و هنگ کنگ توقیف کرده است.

آقای داجمر می گوید که "این دو کشتی به این دلیل توقیف شده اند که یک بانک آلمانی وام دین آنها را به حال تبدیل کرده که در حال مذاکره هستیم که از طریق تامین منابع از داخل آنها را آزاد کنیم."

شرکت کشتیرانی ایران که پیش از این برای دور زدن تحریم های آمریکا با تغییر نام و حتی مالکیت کشتی هایش فعالیت می کرد اکنون با تحریم های شورای امنیت سازمان ملل با وضعیت بغرنجی رو به رو شده است.

آقای داجمر می گوید: "بعد از تحریم ها دیگر به اروپا نمی رویم و خط کانتینری ما به اروپا قطع شده است و در اروپا تا مدیترانه می رویم و وقتی که اروپایی ها ما را تحریم کردند ما هم کشتی های خود را در بنادر شمال اروپا نمی فرستیم."

شورای امنیت سازمان ملل متحد در خرداد ماه گذشته، قطعنامه جدید تحریم ایران را تصویب کرد که در آن محدودیت هایی علیه برخی شرکت های وابسته به سپاه، نهادهای مالی و کشتیرانی جمهوری اسلامی در نظر گرفته شده است.

این قطعنامه، تحت عنوان آنچه اقدامات لازم برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ افزارهای سنگین و تجهیزات و فن آوری مرتبط با برنامه های اتمی و موشکی خوانده شده، مجوز بازرسی کشتی ها و هواپیماهای مظنون به حمل اقلام ممنوعه برای این کشور را صادر کرده است.

این بخش از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، واکنش های زیادی را از سوی مقام‌های ایرانی بر انگیخت زیرا بنابر این قطعنامه، کشورها می توانند بر اساس قوانین بین المللی کشتی های ایران را در آب های آزاد بازرسی، توقیف و در صورت لزوم بار آن را نابود کنند.

مطالب مرتبط