وزیر ارشاد: به دنبال حذف اصناف نیستیم

محمد حسینی
Image caption به گفته آقای حسینی، دولت به دنبال حذف اصناف یا دولتی کردن سینما نیست

محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد درباره شورای عالی سینما اعلام کرده که اقدامات دولت به هیچ عنوان در مسیر حذف اصناف نبوده و اگر بخش دولتی سینما اقدامات مدیریتی انجام می دهد نشانگر کنار گذاشتن اهالی سینما یا دولتی کردن سینما نیست.

این شورا پنج شنبه نهم دی ماه با حضور محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری، مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور و رئیس کمیسیون فرهنگی دولت و .. تشکیل شد. تشکیل این شورا نگرانی هایی را در زمینه زمینه دولتی شدن سینما و موازی کاری بر انگیخت.

آقای حسینی گفت که "قرار نیست همه مدیران فیلم بسازند که تصور کنیم تمام بدنه سینما می خواهد دولتی شود. اصناف نیز وظیفه خود را در زمینه حمایت از اعضا و تامین آنانا انجام خواهند داد.

پیشنهاد تشکیل این شورای عالی سینمایی را جواد شمقدری معاونت سینمایی مطرح کرد. ترکیب اعضای این شورا را پیشتر محمد حسینی وزیر ارشاد ایران اعلام کرده بود که شامل معاونت سینمایی، وزیر ارشاد،نماینده رئیس جمهور، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس صدا و سیما، نماینده صنوف مربوط به سینما و 5 سینماگر می شود.

در اولین نشست این شورا، مسعود ده نمکی، جمال شورجه، شهریار بحرانی، محسن علی اکبری و داود میرباقری به عنوان سینماگر حضور داشتند.

اما برخی از کارشناسان نگران موازی کاری در فعالیت های مربوط ب هسینما و کمرنگ کردن فعالیت های خانه سینما هستند و معتقدند تشکیل جلسه این شورا به ریاست رئیس جمهوری حرکت عملی دولت برای کم کردن اثر گذاری خانه سینما در آینده سینمایی کشور است.

پرویز جاهد منتقد سینمایی نیز با اشاره به اختلافاتی که میان دولت محمود احمدی نژاد و خانه سینما وجود دارد در گفت و گو با بی بی سی فارسی می گوید :"خانه سینما به رغم اینکه بودجه اش را دولت تامین می کند، می خواهد مستقل بماند، اما دولت می خواهد که کنترل همه جانبه بر فعالیت های سینمایی اعمال کند."

به گفته آقای جاهد "اشکال در طرز تفکر یک سویه" است در حالی که ظاهرا این شورا اهداف خوبی از لحاظ تامین اعتبار برای پیشرفت سینما و تجهیزات سینمایی دارد، ضمن اینکه مسائل حقوقی و شغلی سینماگران نیز در آن گنجانده شده است.

با این حال آقای جاهد تاکید می کند که "شورای عالی سینما اگر به نقش خانه سینما بی اعتنا باشد راه به جایی نخواهد برد."

پیشتر نیز محمود احمدی نژاد که ریاست شورای عالی سینما را بر عهده دارد گفته بود که دولت آماده است پیشنهادات و راهکارهایی که شورای عالی سینما تهیه و نهایی می کند، را مصوب و ابلاغ کند. مصوبات این شورا در حکم مصوبات هیات وزیران است.

اولین جلسه این شورا در حالی برگزار شد که فرهاد توحید رئیس هیات مدیره خانه سینما و سخنگوی هیات مدیر خانه سینما ضمن اظهار بی اطلاعی اعضا به عنوان تنها نهاد صنفی سینماگران اعلام کرد:"نه تنها از هیات مدیر خانه سینما برای شرکت در جلسه دعوت نشده بلکه خود او و اعضای هیات مدیره نیز در جریان این جسله نبودند."

نخستین جلسه شورای عالی سینما در حالی برگزار شده که هیچ نماینده ای از هیات مدیره خانه سینما که نمایندگی 29 صنف سینمایی را بر عهده دارد در این جلسه حاضر نبودند.

مطالب مرتبط