درخواست ۱۰۰ شخصیت آلمانی از دولت ایران برای آزادی دو زندانی آلمانی

Image caption دو خبرنگار آلمانی به هنگام مصاحبه با پسر سکینه محمدی آشتیانی بازداشت شدند

بیش از یکصد شخصیت سرشناس آلمانی با ارسال نامه ای سرگشاده به دولت ایران خواستار آزادی دو روزنامه نگار آلمانی شده اند که دراین کشور در بازداشت بسر می برند.

این دو روزنامه نگار اواسط مهرماه هنگام مصاحبه با پسر سکینه محمد آشتیانی، زنی که در ایران به سنگسار محکوم شده، بازداشت شدند و هنوز هم در زندان هستند.

دولت ایران می گوید که این دو روزنامه نگار به طور غیرقانونی و با روادید توریستی وارد کشور شده بودند و اجازه لازم برای کار خبرنگاری را نداشتند.

در میان امضا کنندگان این نامه، اسامی افرادی همانند گیدو وستروله، وزیرخارجه ،ولفگانگ شایبله ، وزیر اقتصاد، فرانتس بکن باوئر، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ، بوریس بیکر، قهرمان تنیس و هرتا مولر برنده نوبل ادبی دیده می شود.

روز شنبه (۱۱ دی ماه) سجاد قادرزاده فرزند خانم محمدی آشتیانی در جلسه ای با حضور چند خبرنگار خارجی در تبریز خواهان توقف اجرای حکم سنگسار مادرش شد.

بعدا خانم محمدی آشتیانی هم در جمع خبرنگاران خارجی حاضر شد و گفت که از دو آلمانی که به عنوان خبرنگار به تبریز رفته بودند تا با پسر او گفت و گو کنند و همچنین وکیل سابقش شکایت دارد، چون آبروی او را برده اند.

سکینه محمدی آشتیانی، ۴۳ ساله، در سال ۲۰۰۶ به اتهام مشارکت در قتل همسرش و ارتکاب زنای محصنه در تبریز محاکمه و به سنگسار محکوم شد.

لازم به یاد آوری است در پی موافقت وزارت خارجه ایران، دو آلمانی زندانی روز سه شنبه ( ۲۸ دسامبر) با اعضای خانواده خود در تبریز ملاقات کردند. در این دیدار برند اربل سفیر آلمان در ایران نیز حضور داشت.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، این ملاقات چهار ساعته در یکی از هتل های تبریز صورت گرفت و مادر و خواهر دو تبعه آلمانی به همراه سفیر آن کشور در تهران حضور داشتند.

مطالب مرتبط