مجلس ایران تشکیل وزارت ورزش و جوانان را تصویب کرد

Image caption نمایندگان مجلس شورای اسلامی موافقت خود را با تشکیل وزارتخانه جدید ورزش و جوانان اعلام کردند

مجلس شورای اسلامی ایران روز یکشنبه (۱۲ دی ماه) موافقت خود را با ایجاد وزارتخانه جدید" ورزش و جوانان " اعلام کرد. وزرارتخانه ورزش از ادغام دو سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان ایجاد می شود.

این طرح با ۱۵۷ رای موافق در مقابل ۴۴ رای مخالف به تصویب رسید.

قراراست هزینه ناشی از تغییر عنوان دستگاه از محل صرفه جویی در هزینه های جاری وزارت ورزش و جوانان تامین شود.

این اقدام در حالی صورت گرفته که سید جلال یحیی زاده، رئیس کمیته تربیت بدنی و جوانان مجلس ایران تشکیل وزارت ورزش و جوانان را برخلاف اصل ۷۵ قانون اساسی دانسته و گفته است که این اقدام برای دولت بار مالی دارد.

آقای یحیی زاده همچنین گفته است مطمئنا شورای نگهبان براین طرح اشکال وارد می کند.

کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هم با انتشار اطلاعیه ای دلایل مخالفت خود را با ادغام سازمان های تربیت بدنی و ملی جوانان اعلام کرد از جمله علل مخالفت این کمیسیون با این طرح هماهنگ نبودن اهداف کاری و حوزه فعالیت این دو سازمان اعلام شده است.

روزشنبه (۱۱ دی ماه) هم روسای پنجاه و یک فدراسیون ورزشی ایران با انتشار نامه ای با تصمیم مجلس ایران برای ادغام دو سازمان ملی جوانان و تربیت بدنی مخالفت کرده و تاکید کردند که این طرح در شرایط فعلی نه تنها کمکی به حل مشکلات ورزش ایران نمی کند، بلکه می تواند پیشرفت آن را مختل کند.

تشکیل وزارت تربیت بدنی در ابتدا از سوی کمیسیون فرهنگی مجلس پیشنهاد شد، اما در این پیشنهاد نامی از سازمان ملی جوانان به میان نیامده بود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، گفت که این پیشنهاد دو اشکال قانون اساسی دارد.

آقای لاریجانی گفت:" طبق اصل ۷۵ قانون اساسی اگر این ادغام صورت نگیرد، بارمالی خواهد داشت. همچنین اصل ۱۳۹ قانون برنامه چهارم دولت را ملزم به ادغام کرده است، در حالی که طبق پیشنهاد کمیسیون فرهنگی ادغام انجام نخواهد شد."

مطالب مرتبط