نیروی دریایی ایران 'موشکهای کروز جدید' تحویل گرفت

کروز وحیدی
Image caption وزیر دفاع گفت که سامانه جدید به طور کامل در داخل طراحی و ساخته شده است

وزارت دفاع ایران از تحویل سامانه موشکی جدیدی به نیروی دریایی ارتش این کشور خبر داده است.

بامداد روز دوشنبه، 13 دیماه (3 ژانویه)، رسانه های خبری ایران به نقل از وزارت دفاع جمهوری اسلامی گزارش کردند که سامانه ساحلی جدید موشکی کروز طی مراسمی در اختیار نیروی دریایی ارتش قرار گرفته است.

براساس این گزارش ها، در مراسم تحویل موشک های جدید به نیروی دریایی، سرتیپ پاسدار احمد وحیدی، وزیر دفاع، گفت که با توجه به طولانی بودن مرزهای آبی کشور و لزوم حراست از آن توسط نیروی دریایی ارتش و سپاه پاسداران، طراحی و ساخت پایگاه های پرتاب موشک های کروز دریایی برد بلند و متوسط در دستور کار سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع قرار گرفته بود.

به گفته وی، سامانه های تحویل شده به نیروی دریایی بر اساس این برنامه ساخته و تحویل شده است.

وزیر دفاع افزود که تمامی مراحل طراحی و ساخت این سامانه در داخل صورت گرفته و با استقرار این سایت ها در خطوط ساحلی، امکان کشف، شناسایی و انهدام همزمان چند هدف امکانپذیر خواهد شد.

سرتیپ وحیدی به کار گیری این سایت ها را نه تنها باعث افزایش توان دفاعی جمهوری اسلامی، بلکه عاملی مهم در تامین امنیت و ثبات منطقه ای دانست.

در همین مراسم، حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش، تحویل سامانه جدید را باعث تقویت توان دفاعی این نیرو در حفاظت از مرزهای آبی کشور دانست و گفت که "نیروی دریایی ارتش در حوزه های زیر سطحی، هواناو، سطحی و ساحلی از توانمندی بالایی برخوردار است."

موشک های کروز انواعی از موشک هدایت شونده است که برای اجرای عملیات گوناگون با برد بلند، متوسط و کوتاه و سرعت عادی و یا مافوق صوت طراحی و ساخته می شود و انواعی از آن قابلیت حمل کلاهک هسته ای را دارد.

شماری از کشورهای جهان از توانایی فنی ساخت انواع مختلف موشک های کروز برخوردارند.

در ماه مارس سال گذشته، گزارش شد که نیروی دریایی ایران نوعی موشک کروز برد کوتاه با نام نصر 1 را با موفقیت آزمایش کرده است.

در آن زمان، اعلام شد که این موشک توانایی حمل خرج انفجاری کافی برای حمله به ناوهای بزرگ را دارد و به زودی ساخت انبوه آن آغاز خواهد شد.

ایران در سال های اخیر یک برنامه گسترده ساخت و آزمایش انواع موشک را دنبال کرده است که گاه نگرانی کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه را در پی داشته است.

قطعنامه های شورای امنیت که برای وادار کردن ایران به تغییر سیاست هسته ای تصویب شده، شامل برنامه های موشکی این کشور نیز بوده است.