هشت نفر در ایران اعدام شدند

طناب دار در ایران
Image caption دادگاههای جمهوری اسلامی برای جرایم متعددی حکم اعدام صادر می کنند

قوه قضاییه ایران اعلام کرده است که یک نفر در زاهدان به جرم "محاربه" و هفت نفر در کرمانشاه به جرم قاچاق مواد مخدر اعدام شده اند.

روز دوشنبه، 13 دیماه (3 ژانویه)، روابط عمومی دادگستری سیستان و بلوچستان اعلام کرد که حکم اعدام بهمن ریگی که به اتهام محاربه و تیراندازی و کشتن چهار نفر در زاهدان و ایجاد رعب و وحشت در بین شهروندان و خرید و نگهداری مواد مخدر محاکمه شده بود به اجرا گذاشته است.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، بهمن ریگی در سال 1387 پس از جلسه صلح و سازش در خصوص یک فقره قتل برگزار شده بود، چهار نفر از طایفه مقابل را به ضرب گلوله از پای در آورده بود.

براساس این گزارش، حکم اعدام وی پس از تایید مراجع قضایی صبح روز دوشنبه در زندان مرکزی زاهدان، مرکز سیستان و بلوچستان، به اجرا گذاشته شد.

همزمان، خبرگزاری های داخلی ایران از اعدام هفت نفر در کرمانشاه خبر داده اند.

براساس این گزارش، صبح روز دوشنبه، احکام هفت نفر که به اتهام تهیه و توزیع انواع مواد مخدر محاکمه و به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی کرمانشاه اجرا شد.

به گفته مجتبی ملکی، دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه، از این افراد مقادیری مواد مخدر از پنج کیلوگرم هروئین تا یکصد کیلوگرم کراک به دست آمده بود.

وی گفته است که براساس قوانین جمهوری اسلامی، مجازات تهیه و توزیع بیش از سی گرم هروئین، اعدام است.

به گفته آقای ملکی، بعضی از این هفت نفر دارای سوابق حمل و توزیع مواد مخدر بوده و قبلا مشمول عفو شده بودند.

Image caption رئیس قوه قضاییه خواستار تسریع در رسیدگی به پرونده های مربوط به امنیت اجتماعی شده است

به گفته آقای ملکی، برای همه این هفت نفر، دو بار تقاضای عفو شده بود که مورد موافقت قرار نگرفت و در نهایت، به موجب حکم دادگاه انقلاب و با دستور رئیس قوه قضاییه، همگی اعدام شدند.

خبر اعدام هشت نفر در روز دوشنبه دو روز پس از خبر اعدام چهار نفر به جرم آدم ربایی در سیستان و بلوچستان انتشار می یابد.

در میان کشورهای جهان، ایران از لحاظ شمار صدور و اجرای احکام اعدام به نسبت جمعیت در رده اول قرار دارد.

قوانین جمهوری اسلامی برای جرایم متعددی مانند قتل، زنا، تجاوز به عنف، سرقت مسلحانه، قاچاق مواد مخدر و ارتداد مجازات اعدام را پیش بینی کرده و علاوه بر این، صدور احکام اعدام برای جرایم سیاسی نیز رواج داشته است.

به همین دلیل، این کشور با انتقاد گسترده مجامع و گروه های مدافع حقوق بشر مواجه بوده است.

این گروه ها به خصوص خواستار توقف صدور احکام اعدام برای جرایم سیاسی، اعدام مجرمان نوجوان و اجرای مجازات هایی مانند سنگسار بوده اند و آنها را که مغایر موازین بین المللی می دانند.

حقوقدانان و مدافعان حقوق بشر همچنین در مواردی، روند رسیدگی قضایی به پرونده ها در ایران را مورد انتقاد قرار داده و نسبت به انطباق آن با موازین رایج بین المللی ابراز تردید کرده اند.

در خبری دیگر روز دوشنبه، غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضاییه، گفت که دستگاه قضایی به ویژه در سال جاری، به دستور رییس قوه قضاییه موظف شده است تا به جرایمی که امنیت مردم را به مخاطره می اندازد "سریع و قاطعانه رسیدگی کند."

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، آقای اژه ای فهرستی از اجرای احکام اعدام در هفته های اخیر را نیز گزارش کرده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست