چاپ تزئینات ولنتاین در ایران ممنوع شد

علی نیکو سخن، رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران اعلام کرد که "چاپخانه داران از هر گونه تبلیغ و چاپ کارت پستال برای روز ولنتاین( روز عشاق در ۱۴ فوریه مصادف با ۲۵ بهمن ماه) منع شده اند."

آقای نیکو سخن در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، با اشاره به تمدن کهن ایران و روزهای متنوعی که برای بزرگداشت مهربانی و محبت در این کشور وجود دارد گفته "استفاده از بزرگداشت های غیر ایرانی نوعی ترویج فرهنگ غربی است و چاپخانه داران متعهد شده اند برای حفظ پاسداشت ارزش های ناب ایرانی از هر گونه چاپ در این زمینه خودداری کنند."

پیش از مصاحبه آقای نیکو سخن، نسخه ای از بخشنامه ممنوعیت چاپ و تهیه کالاهای مرتبط با روز ولنتاین در فضای مجازی به چاپ رسید. در قسمتی از این بخشنامه آمده است:"انواع پوستر، بروشور، جعبه و کارت های تبلیغاتی با نمادهای قلب، نیم قلب، گل رز قرمز و هر گونه فعالیتی مبنی بر اطلاع رسانی در این روز ممنوع است و از سوی مراجع قانونی با واحدهای متخلف برخورد قانونی می شود. "

روز ولنتاین (یا روز عشاق) قدمتی چند صد ساله دارد.

مشهور است که در زمان امپراتوری "کلادیوس دوم"، کشیشی به نام "والنتیوس" یا "ولنتاین" که بعدها به نام "سنت ولنتاین" یا "ولنتاین مقدس" معروف شد، برخلاف دستور صریح امپراتور، دختران و پسران را به عقد هم در می آورد. در آن زمان امپراتور رُم تصور می کرد که سربازان مجرد، نسبت به سربازان دارای همسر، جنگجویان بهتری هستند، از این رو ازدواج را برای سربازان خود ممنوع کرده بود.

امپراتور از این خودسری ولنتاین رنجید و دستور بازداشت و سپس اعدام او را در ۱۴ فوریه سال ۲۶۹ میلادی صادر کرد. سنت ولنتاین که در زندان عاشق دختر کور زندانبان خود شده بود، پیش از اعدام، نامه ای عاشقانه برای او نوشت با این امضا: از طرف ولنتاین تو.

در سال ۴۹۶، پاپ اعظم، گلاسیوس، ۱۴ فوریه یعنی روز اعدام سنت ولنتاین، حامی عاشقان را روز عشاق تعیین و این روز را ولنتاین نامگذاری کرد.

دختران و پسران ایرانی که چند سالی است این روز را جشن می گیرند، از یکی دو روز مانده به ولنتاین، به مغازه های مخصوص فروش هدایای این روز می روند و از کارت ولنتاین تا شکلات و عروسک را برای کسانی که دوستشان دارند، می خرند.

مطالب مرتبط