رفسنجانی: موانع فعالیت دانشگاه آزاد مرتفع شده است

دانشگاه آزاد
Image caption شورای عالی انقلاب فرهنگی، دو ماه پیش اساسنامه دانشگاه آزاد را تغییر داده است

اکبر هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه موانع بر سر راه فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی "مرتفع شده است" گفت: این دانشگاه "چنان ریشه دوانده که قابل صدمه زدن نیست".

خبرگزاری کار ایران، ایلنا امروز ۱۳ دی (۳ ژانویه) گزارش داد که آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از مسئولان استانی دانشگاه آزاد، با دعوت از این مسئولان برای برنامه ریزی های درازمدت تاکید کرده است که در هیچ کشوری دولت به‌تنهایی قادر به تقبل مسئولیت تحصیلات عالی نیست.

مدیریت بر دانشگاه آزاد، از مدت ها پیش موضوع اختلاف شدید محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری و اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده است.

آقای هاشمی رفسنجانی، در سخنانی که اخیرا از وی نقل شده، توضیح بیشتری در مورد چگونگی "مرتفع شدن" موانع ایجاد شده بر سر راه فعالیت دانشگاه آزاد نداده است.

دو ماه پیش، در پی دستور آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمود احمدی نژاد، بخش هایی از اساسنامه دانشگاه آزاد را تغییر داد.

بنا بر مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، اعضای هیأت موسس دانشگاه آزاد، که به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نزدیکی بیشتری داشتند، اکثریت خود را در هیأت امنا از دست دادند.

دور جدید اختلافات بر سر دانشگاه آزاد پس از آن اوج گرفت که در نخستین روزهای سال جاری خورشیدی، شورای عالی انقلاب فرهنگی اساسنامه جدیدی برای دانشگاه آزاد تصویب کرد که کنترل دولت را بر این دانشگاه افزایش می داد.

در واکنشی خبرساز به تلاش های دولت برای تملک دانشگاه آزاد، در آذر ماه سال گذشته هیات امنای این دانشگاه وقف اموال آن را تصویب کرد.

در پی مخالفت شدید دولت با وقف دانشگاه آزاد، اکبر هاشمی رفسنجانی این وقف را عملی انجام شده دانست و با اشاره به اینکه هیچ کس نمی تواند آن را بر هم بزند، گفت: "اگر کسی توانست این کار را انجام دهد، از خداوند قوی تر است."

اما آیت الله خامنه ای، رهبر ایران براساس نظر هیاتی فقهی که خود مامور بررسی وقف دانشگاه آزاد کرده بود، این وقف را نادرست دانست.

مطالب مرتبط