دفتر احمدی نژاد از انتشار خبر برکناری چمران پوزش خواست

چمران - شورای شهر تهران
Image caption دفتر رئیس جمهوری از انتشار خبر برکناری مهدی چمران پوزش خواسته است

انتشار اسامی چهارده نفر به عنوان مشاوران برکنار شده محمود احمدی نژاد عذرخواهی دفتر رئیس جمهوری و تکذیبیه یکی از آنان را در پی آورده است.

روز سه شنبه، 14 دیماه (4 ژانویه)، پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری با انتشار اطلاعیه ای، ذکر نام مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران به عنوان یکی از مشاوران برکنار شده رئیس جمهوری را ناشی از اشتباه خواند و از او پوزش خواست.

دفتر محمود احمدی نژاد، با یادآوری خبر مربوط به تصمیم رئیس جمهوری در برکناری شماری از مشاوران خود، گفته است در آن خبر، نام مهدی چمران به اشتباه ذکر شد زیرا "حکم مشاورت ایشان پیش از این براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی لغو گردیده بود."

روز یکشنبه این هفته، پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری گزارش کرد که آقای احمدی نژاد در نامه ای، از همکاری گروهی از مشاوران خود قدردانی کرده است.

در این اطلاعیه، اسامی چهارده تن از کسانی که به این ترتیب برکنار شده بودند ذکر شده بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، روز گذشته، مهدی چمران در واکنش به انتشار این خبر گفت که اصلا مشاور رئیس جمهوری نبوده است که از این سمت برکنار شود.

آقای چمران گفت: "احمدی نژاد در دولت نهم برای بنده حکم مشاوره صادر کرد اما به دلیل اینکه طبق مصوبه مجلس، اعضای شورای شهر نمی توانند مشاوران رئیس جمهور باشند، این حکم به خودی خود لغو شد."

مهدی چمران تاکید کرد که در دولت دهم، که پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات سال گذشته آغاز به کار کرد، برای او حکم مشاور صادر نشد زیرا اعضای شورای شهر نمی توانند متصدی چنین سمتی شوند.

دانش جعفری هم تکذیب کرد

در خبری دیگر در همین زمینه، خبرگزاری فارس در خبری با عنوان "واکنش ها به خبر برکناری مشاوران احمدی نژاد ادامه دارد" نوشت که داود دانش جعفری، یکی دیگر از کسانی که نام او در فهرست چهارده نفر مشاوران برکناری رئیس جمهوری ذکر شده بود هم تصدی چنین سمتی را تکذیب کرده است.

Image caption دانش جعفری نیز گفته است هرگز به عنوان مشاور احمدی نژاد فعالیتی نکرده است

آقای دانش جعفری در دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در سال 1384 به سمت وزیر امور اقتصادی و دارایی منصوب شد و در اوایل سال 1387، از این سمت کنار رفت.

در آن زمان، برخی منابع خروج او از دولت را ناشی از ناخرسندی محمود احمدی نژاد از عملکرد وزارت اقتصاد و دارایی و اختلاف نظر با آقای دانش جعفری دانستند.

داود دانش جعفری بعدا در برخی اظهارات خود، سیاست های اقتصادی دولت را مورد انتقاد قرار داد.

دفتر آقای دانش جعفری در اطلاعیه خود گفته است که وی پس از ترک وزارت اقتصاد، اساسا جلسه ای به عنوان مشاور با رئیس جمهوری نداشته و از انتشار خبر برکناری خود از چنین سمتی تعجب کرده است.

در اطلاعیه روز یکشنبه دفتر رئیس جمهوری، از افراد زیر به عنوان مشاوران برکنار شده یاد شده بود: مهدی کلهر (مشاور رسانه ای)، داود دانش جعفری (مشاور عالی اقتصادی)، کاظم وزیری هامانه (مشاور امور نفت و گاز)، مهدی چمران (مشاور امور شوراها)، محمد رویانیان، محمدجواد حاج علی اکبری (مشاور امور جوانان)، سوسن کشاورز (مشاور امور تعلیم و تربیت)، علی اصغر زارعی (مشاور فرهنگی)، ابوالفضل توکلی بینا (مشاور امور اصناف و بازرگانی)، محمدرضا اعتمادیان (مشاور امور اصناف و بازرگانی)، ستار وفایی، علی منتظری و مهدی مصطفوی.

تعدادی از این مشاوران قبلا در دولت آقای احمدی نژاد مسئولیت هایی داشتند که بعد از برکناری به مشاورت رئیس جمهور منصوب شدند.

دفتر رئیس جمهوری در مورد دلیل تصمیم محمود احمدی نژاد به برکناری این افراد در زمان حاضر توضیحی نداده و مشخص نکرده است که آیا افراد دیگری به جای آنان منصوب خواهند شد یا نه.

مطالب مرتبط