در خواست ایران از صلیب سرخ برای پیگیری وضعیت علیرضا عسگری

عسگری
Image caption ماجرای ناپدید شدن علیرضا عسگری همچنان با ابهام مواجه است

ایران بار دیگر اسرائیل را مسئول ناپدید شدن معاون سابق وزارت دفاع ایران دانسته و از صلیب سرخ بین الملل خواسته است وضعیت او را پیگیری کند.

روز سه شنبه، 14 دیماه (4 ژانویه)، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در یک نشست خبری گفت که انتشار اخباری در رسانه های اسرائیلی در مورد علیرضا عسگری، معاون وزارت دفاع ایران در دولت محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق، حضور عسگری را در زندان های اسرائیلی تایید می کند.

هفته گذشته، سایت های اینترنتی دو روزنامه اسرائیل خبری را در مورد خودکشی فرد ناشناسی در زندان امنیتی آیالون منتشر کردند و به نقل از برخی منابع، گفتند که این شخص علیرضا عسگری بوده است.

اگرچه منابع رسمی اسرائیلی این خبر را تایید نکردند و کوتاه مدتی بعد، متن خبر ظاهرا به خواست منابع امنیتی اسرائیل از دو سایت خبری حذف شد، اما انتشار آن واکنش تند مقامات جمهوری اسلامی را در پی آورد.

مقامات جمهوری اسلامی انتشار این خبر را دلیلی بر دست داشتن تشکیلات امنیتی اسرائیل در ناپدید شدن آقای عسگری دانستند و خواستار اعمال فشار بین المللی بر اسرائیل برای ارائه توضیح در این مورد شدند.

پیش از برگزاری نشست خبری آقای مهمانپرست، وزارت امور خارجه گزارش کرده بود که شامگاه دوشنبه، علی اکبر صالحی، سرپرست این وزارتخانه، با ارسال نامه ای برای رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ، نگرانی شدید خود را نسبت به وضعیت علیرضا عسگری ابراز داشته بود.

سرپرست وزارت خارجه در این نامه بار دیگر این نظر جمهوری اسلامی را مورد تاکید قرار داد که آقای عسگری که حدود چهار سال پیش ناپدید شد، توسط دستگاه های امنیتی اسرائیل و ایالات متحده ربوده شده است.

به گفته آقای صالحی، نحوه مفقود شدن علیرضا عسگری در هتل جیران استانبول و اخبار منتشر شده توسط رسانه های اسرائیلی در مورد وی نشانه دست داشتن اسرائیل در ناپدید شدن این مقام سابق جمهوری اسلامی است.

سرنوشت مبهم عسگری

سرپرست وزارت خارجه ایران در نامه خود به رئیس صلیب سرخ بین المللی گفته است که ربودن آقای عسگری مغایر اصول شاخته شده حقوق بین الملل و "مصداق بارز تروریسم دولتی" حکومت اسرائیل است.

Image caption انتشار خبر مرگ مرموز در زندان آیالون به تلاش ایران برای آگاهی از وضعیت عسگری منجر شد

هفته گذشته، علی اکبر صالحی نامه ای با مضمون مشابه برای بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، ارسال داشت و خواستار اقدام وی در یافتن این مقام سابق وزارت دفاع ایران شد.

در همان زمان، خبرگزاری ایرنا گزارش کرد که سخنگوی بان کی مون در پاسخ به سئوال این خبرگزاری در مورد اقدام احتمالی دبیرکل در مورد آقای عسگری، گفت که این موضوع به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ارتباط پیدا می کند.

سرتیپ پاسدار علیرضا عسگری، معاون سابق وزارت دفاع ایران، در ماه فوریه سال 2007 میلادی هنگامی که پس از دیدار از دمشق، پایتخت سوریه، به ترکیه سفر کرده بود، در شهر استانبول ناپدید شد.

در آن زمان، برخی منابع خبری گفتند که احتمالا آقای عسگری خود از بازگشت به ایران خودداری ورزیده و با عرضه اطلاعات محرمانه ای که در اختیار داشته، در صدد کسب پناهندگی در کشورهای غربی برآمده است.

به گفته آنها، علیرضا عسگری پیش از انتصاب به معاونت وزارت دفاع، به ماموریت های متعدد نظامی و اطلاعاتی برون مرزی در لبنان اعزام شده بود و در نتیجه، اطلاعات او از ارتباط جمهوری اسلامی با گروه های سیاسی و شبه نظامی لبنانی و فلسطینی برای اسرائیل و آمریکا ارزشمند بود.

منابع دیگر نیز اطلاعات وی از برنامه های تسلیحاتی و هسته ای جمهوری اسلامی را مهم قلمداد کرده و گفتند که دولت های غربی قطعا از پناهندگی وی استقبال کرده اند.

در مقابل، مقامات جمهوری اسلامی پناهندگی علیرضا عسگری را مردود دانسته و دستگاه های اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا را به ربودن او متهم کرده اند.

خانواده آقای عسگری نیز تاکید داشته اند که وی پس از خروج از خدمات دولتی، صرفا به کار تجارت اشتغال داشته و هنگامی ناپدید شده که برای معاملات تجاری، به سوریه و ترکیه سفر کرده بود و هر نوع ارتباط وی با فعالیت های اطلاعاتی و نظامی را رد کرده اند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست