تظاهرات 'دانشجویان ایرانی' در اعتراض به دولت مصر

تظاهرات برابر دفتر نمایندگی مصر در تهران - فارس
Image caption تظاهرکنندگان جلوگیری از ورود اعضای ایرانی کاروان کمک آسیایی به غزه را محکوم کردند

در اعتراض به محدویت های اعمال شده توسط دولت مصر در مورد ورود اعضای ایرانی کاروان آسیایی کمک به غزه تظاهراتی در تهران برگزار شده است.

روز سه شنبه، 14 دیماه (4 ژانویه)، خبرگزاری های داخلی ایران گزارش کردند که در اعتراض به ممانعت دولت مصر از ورود اعضای ایرانی کاروان امدادرسانی آسیای 1 به نوار غزه، گروهی از دانشجویان دانشگاه های ایران در برابر دفتر حفاظت از منافع مصر در تهران دست به اعتراض زدند.

این تجمع اعتراضی در ساعات شامگاه دوشنبه برگزار شد و تجمع کنندگان، ضمن محکوم کردن اقدام مصر در این زمینه، خواستار واکنش جمهوری اسلامی به آن شدند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - تظاهرکنندگان دولت مصر را به همکاری با اسرائیل متهم کردند و آنچه را که "بی تفاوتی دولت های اسلامی و عربی" نسبت به محاصره اقتصادی غزه می خواندند مورد انتقاد قرار دادند.

آنان بدون نام بردن از کشور خاصی، "کمک های همه جانبه برخی کشورهای عربی" به اسرائیل را محکوم دانستند و گفتند که این موانع "قادر به جلوگیری از شکل گیری امت اسلامی نخواهد شد" و تهدید کردند که به زودی، مسلمانان جهان "انتقام مردم مظلوم غزه را از آنان خواهند گرفت."

به گزارش منابع خبری جمهوری اسلامی، تظاهرکنندگان، وضعیت غزه را نشانه "رسوایی حقوق بشر غربی و نمونه کارکرد اسلام آمریکایی" توصیف کردند و شعارهای تندی علیه دولت مصر و حسنی مبارک، رئیس جمهوری آن کشور سر دادند.

تجمع کنندگان همچنین از دولت جمهوری اسلامی خواستند تا در مناسبات خود با دولت مصر تجدید نظر کند و در صدد برقراری روابط سیاسی با آن کشور بر نیاید.

مصر و ایران در دهه 1970 روابط نزدیکی داشتند اما کوتاه مدتی پس از انقلاب اسلامی سال 1979 در ایران، این روابط به دستور آیت الله روح الله خمینی قطع شد و با وجود برخی تلاش ها در سال های اخیر از سوی هر دو طرف، هنوز برقرار نشده است.

روز دوشنبه، مقامات مصری به شهروندان ایرانی عضو کاروان آسیایی کمک به ساکنان غزه، از جمله چند نماینده مجلس جمهوری اسلامی، اجازه ندادند با عبور از مرز مشترک مصر و غزه، وارد این بخش از سرزمین های فلسطینی شوند.

Image caption رهبران حماس از اعضای کاروان آسیایی در غزه استقبال کردند

حدود یکصد تن هدایای کشورهای آسیایی برای ساکنان نوار غزه با عنوان "کاروان کمک آسیای 1" پس از حدود یک ماه سفر، روز گذشته از طریق گذرگاه مرزی رفح بین مصر و غزه، وارد این بخش از سرزمین های فلسطینی شد.

این کاروان حامل حدود یک میلیون دلار انواع کمک های بشردوستانه برای مردم غزه بود و بیش از یکصد تن از فعالان طرفدار فلسطینیان از هجده کشور، از جمله ایران، آن را همراهی می کردند.

کاروان آسیای 1 سفر خود را در روز 2 دسامبر از پایتخت هند آغاز کرد و پس از عبور از کشورهای پاکستان، ایران، ترکیه، سوریه و لبنان، روز دوشنبه از گذرگاه رفح در مرز مصر و نوار غزه عبور کرد.

قرار بود این کاروان روز 27 دسامبر و در سالگرد جنگ بیست و دو روزه اسرائیل علیه غزه در سال 2008 به غزه برسد اما سفر آن تا روز گذشته به طول انجامید.

محاصره غزه

اسرائیل جنگ غزه را ظاهرا با هدف خاتمه دادن به موشک پرانی از این بخش از سرزمین های فلسطینی به داخل خاک اسرائیل آغاز کرد و طی آن، علاوه بر حملات هوایی و توپخانه ای به بخش هایی از این سرزمین، نیروی زمینی خود را نیز به غزه اعزام داشت.

در جریان جنگ غزه، حدود یک هزار و چهارصد فلسطینی و سیزده اسرائیلی کشته شدند و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر اتهاماتی را در مورد نقض قوانین درگیری مسلحانه علیه دو طرف مطرح ساختند و به خصوص ارتش اسرائیل را به ارتکاب اقدامات مغایر مقررات بین المللی ناظر بر موقعیت غیرنظامیان در زمان جنگ متهم کردند.

محاصره محدود باریکه غزه پس از اسارت یک نظامی اسرائیلی به دست شبه نظامیان فلسطینی در سال 2006 آغاز شد و از سال 2007 که گروه اسلامگرای حماس با اخراج نیروهای تشکیلات خودگردان فلسطینی، اداره امور این بخش از سرزمین های فلسطینی را به طور مستقل در اختیار گرفت، دامنه آن گسترش یافت.

Image caption گذرگاه مرزی رفح تنها راه ورودی به غزه است که تحت نظر اسرائیل نیست

دولت به رهبری حماس در غزه گفته است که اسرائیل از ورود اقلام ضروری به غزه جلوگیری می کند اما اسرائیل تاکید داشته است که محاصره غزه صرفا با هدف جلوگیری از تقویت تندروهای مسلح فلسطینی به اجرا گذاشته شده است.

برخی سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر دولت اسرائیل را به تنبیه غیر مجاز غیرنظامیان ساکن غزه متهم کرده و محاصره این سرزمین را محکوم دانسته اند.

در ماه مه سال گذشته، چند قایق حامل کمک های بشردوستانه برای مردم غزه که توسط یک بنگاه خیریه ترکیه سازمان یافته بود قبل از رسیدن به آب های غزه هدف حمله کماندوهای اسرائیل قرار گرفت و در جریان آن، تعدادی از سرنشینان قایق ها کشته شدند.

باریکه غزه در جریان جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال 1967 به تصرف نیروهای اسرائیلی در آمد اما در پی توافق صلح اسرائیل و فلسطینیان در سال 1994 این سرزمین در اختیار تشکیلات خودگردان فلسطینی قرار گرفت تا در آینده، بخشی از کشور مستقل فلسطینی را تشکیل دهد.

اسرائیل در سپتامبر سال 2005 شهرک های یهودی نشین غزه را برچید و با خارج کردن نظامیان خود از این سرزمین، حفظ امنیت آن را به ماموران تشکیلات خودگردان سپرد هر چند حفاظت از مرز آبی غزه را همچنان برای نیروی دریایی خودحفظ کرد.

دسترسی زمینی به نوار غزه تنها از طریق خاک اسرائیل و عبور از مرز با مصر امکانپذیر است و در زمان خروج نیروهای اسرائیلی از غزه، مصر و اسرائیل موافقت کردند که گذرگاه مرزی رفح با نظارت نمایندگان اتحادیه اروپا و همکاری ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی فعالیت کند و مصر مانع از استفاده از این گذرگاه برای کمک نظامی به شبه نظامیان فلسطینی در غزه شود.

پس از اخراج ماموران تشکیلات خودگردان، ناظران اتحادیه اروپا نیز نوار غزه را ترک کردند و دولت مصر، براساس تعهدات خود، گذرگاه رفح را معمولا تنها به طور موردی به روی رفت و آمد مرزی گشوده است که این رویکرد با انتقاد شدید جمهوری اسلامی روبرو بوده است.

مطالب مرتبط