به روز شده:  14:58 گرينويچ - سه شنبه 04 ژانويه 2011 - 14 دی 1389

دبیر شورای نگهبان: نیازی به حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیست

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران با انتقاد از اظهارات اخیر محمد خاتمی که برای شرکت اصلاح طلبان در انتخابات آینده مجلس شرط هایی مطرح کرده بود، گفت: "اصلا نیازی به حضور این عده در انتخابات نیست".

آقای جنتی روز سه شنبه ۱۴ دی (۴ ژانویه) در حاشیه همایش مسئولان ستادهای دهه فجر انقلاب به خبرنگاران گفت: "سران فتنه با اقداماتی که انجام داده اند، بهتر است همچنان خارج از عرصه سیاست بمانند و منتظر آمریکاییان باشند."

دبیر شورای نگهبان همچنین گفت: "خواب هايی كه سران فتنه برای مردم دين مدار ايران ديده اند، بی تعبير خواهد بود، چراكه مردم و مسوولان آنان را قبول ندارند."

محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران روز پنجم دی در دیدار با نمایندگان جناح اقلیت مجلس شورای اسلامی گفته بود که اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات پارلمانی آینده، خواستار "آزادی زندانیان سیاسی، پایبندی همگان به قانون اساسی و فراهم شدن امکان برگزاری انتخابات سالم و آزاد" هستند.

محاکمه

احمد جنتی

دبیر شورای نگهبان از شروط محمد خاتمی برای شرکت اصلاح طلبان در انتخابات آینده مجلس انتقاد کرد

این اظهارات، واکنشی گسترده در میان هواداران دولت ایران برانگیخت.

در ادامه این واکنش ها، امروز محمد نبی حبیبی، دبیرکل حزب موتلفه با اشاره به شروط مطرح شده از سوی آقای خاتمی گفت: "خاتمی یکی از متهمان معروف فتنه ۸۸ است و باید پاسخگوی این اتهامات باشد."

آقای حبیبی همچنین گفت: "کسانی که تن به این ذلت دادند که اوباما، نتانیاهو و سارکوزی در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری رسما از آنان اعلام حمایت کنند، از انتخابات آزاد و سالم چه تصوری دارند."

دبیرکل حزب موتلفه افزود: "خاتمی و برخی از عناصر مجمع روحانیون مبارز قبل از شرط گذاشتن باید پاسخگوی اتهامات باشند."

آقای حبیبی همچنین خطاب به قوه قضاییه گفت: "باید در مطالبه مردم در محاکمه سران فتنه تردید نکرد. تا موقعی که اینها محاکمه نشوند بر طبل طلبکاری می کوبند."

حمایت

اصلاح طلبان به عنوان بخشی از حکومت جمهوری اسلامی که تقریبا ۲۴ سال در قدرت بوده اند باید در انتخابات شرکت کنند و شرکت هم خواهند کرد. آنها به ولایت فقیه، قانون اساسی‌ جمهوری اسلامی و آرمان‌های امام خمینی معتقد هستند و تا به حال در تمام انتخابات‌های برگزار شده فعالانه شرکت کرده اند.

رضا، یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی از تهران

از سوی دیگر شورای هماهنگی اصلاح طلبان با انتشار بیانیه ای در انتقاد به وضع موجود از پیشنهادهای آقای خاتمی دفاع کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "به عنوان یک جریان اصلاح طلب به همه گروه های سیاسی اعلام می کنیم همانگونه که رهبران جنبش سبز بارها تکرار کرده اند و اخیرا نیز سید محمد خاتمی بر آن تاکید نمود، بازگشت ثبات و آرامش و عادی سازی وضعیت کشور، جز در سایه برگزاری انتخابات آزاد غیر استصوابی، آزادی همه زندانیان سیاسی، حذف فضای امنیتی حاکم بر کشور و اعاده جیثیت از صدمه دیدگان حوادث بعد از انتخابات میسر نخواهد شد".

در پایان این بیانیه به حاکمان ایران توصیه شده است که "به جای اعدام و زندان و نشان دادن داغ و درفش به مبارزان راه آزادی، طریق صواب پیش گرفته و اجازه دهند ملت، خود سرنوشتش را رقم زند."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.