رسیدگی به پرونده یورش به اردوگاه اشرف در دادگاهی در اسپانیا

زخمی های عملیات اردوگاه اشرف
Image caption یورش ماموران عراقی به اردوگاه اشرف چند کشته به جا گذاشت

قاضی دادگاهی در اسپانیا تحقیقاتی را درباره یورش مرگبار ماموران امنیتی عراق به یک اردوگاه محل سکونت اعضای سازمان مجاهدین خلق در سال 2009 آغاز کرده است.

قاضی فرناندو اندرو گفت که سرگرم تحقیق درباره "جنایت علیه بشریت" است و از ژنرال عبدل حسین الشماری رئیس پلیس استان دیاله خواست روز 8 مارس با حضور در دادگاه ملی در مادرید به سوالات درباره آن حادثه پاسخ دهد. در سند رسمی دادگاه، ژنرال الشماری مسئول حمله به اردوگاه شناخته شده است.

اما ژنرال الشماری در گفتگو با خبرگزاری فرانسه خود را بی گناه دانست.

براساس دکترین قضایی اسپانیا، جنایات جدی که در کشورهای دیگر اتفاق افتاده باشد را می توان تحت شرایط خاصی تحت پیگرد قرار داد.

نیروهای امنیتی عراق در روز 28 ژوئیه 2009 به زور راه خود را به اردوگاه اشرف در استان دیاله که محل سکونت بیش از سه هزار عضو سازمان مجاهدین خلق ایران بوده باز کردند.

گزارش ها در مورد آمار تلفات در میان ساکنان اردوگاه متفاوت بوده است اما حداکثر 11 نفر گزارش می شود. صدها نفر نیز در آن زخمی شدند. ویدئوهای شخصی که در اردوگاه اشرف گرفته شده ظاهرا پلیس و سربازان عراقی را درحال تیراندازی به سوی ساکنان اردوگاه و ضرب و شتم آنها نشان می دهد.

دولت عراق برای اخراج ساکنان اردوگاه اشرف و سایر مجاهدین از این کشور به شدت تحت فشار ایران بوده است.

قاضی اندرو نوشته است که اسپانیا درباره حادثه تحقیق می کند چون ادعاهای دولت عراق در مورد بررسی موضوع را کافی نمی داند. این قاضی در ماه دسامبر از عراق در مورد تحقیقات درباره آن یورش سوال کرده بود.

ژنرال شماری به خبرگزاری فرانسه گفت: "من بی گناهم. نیرویی که وارد اردوگاه شد از بغداد آمده بود، و بخشی از ارتش بود، نه جزوی از پلیس."

او افزود: "پس از آنکه وارد اردوگاه شدند، از پلیس دیاله خواستند ایستگاهی در اردوگاه ایجاد کند، و این کاری است که ما کردیم. نمی دانم چرا از من شکایت کرده اند. اتفاقاتی که آنجا افتاد هیچ ربطی به من ندارد."

به گزارش خبرگزاری فرانسه وکیل بستگان قربانیان آن حادثه گفت که حکم دادگاه ملی اسپانیا برای شروع تحقیقات در این باره که روز 27 دسامبر صادر شده بود، از روز سه شنبه پس از یک دوره انتظار پنج روزه برای دریافت درخواست های تجدید نظر، به اجرا گذاشته شد.

آمریکایی ها کنترل اردوگاه اشرف را در آغاز سال 2009 به نیروهای دولت عراق سپردند. نیروهای آمریکایی پس از عملیات سال 2003 آنجا را تحت نظر گرفته بودند.

این یکی از پایگاه های اصلی سازمان مجاهدین خلق، از گروه های مخالف جمهوری اسلامی است.

مطالب مرتبط