سرپرست وزارت خارجه ایران به عراق سفر کرد

صالحی
Image caption صالحی هدف از سفر به عراق را تبریک به مناسبت تشکیل دولت جدید عنوان کرده است

سرپرست وزارت امور خارجه ایران در راس هیاتی از مقامات جمهوری اسلامی به عراق سفر کرده است.

روز چهارشنبه، 15 دیماه (5 ژانویه)، علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت امور خارجه ایران، به منظور یک دیدار یک روزه وارد بغداد شد و مورد استقبال هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق قرار گرفت.

آقای صالحی در فرودگاه بغداد به خبرنگاران گفت که هدف از این سفر، تبریک به دولت و ملت عراق به مناسبت تشکیل دولت جدید این کشور و اعلام آمادگی جمهوری اسلامی برای همکاری در زمینه تقویت امنیت در عراق است.

وی گفت که امنیت پایدار از شکل گیری دولتی مقتدر در عراق و موفقیت دولت در اعمال حاکمیت ملی در این کشور ناشی می شود.

چند هفته پیش، گروه های سیاسی عراق هشت ماه پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور بر سر تقسیم قدرت به توافق رسیدند و دولت جدید به ریاست نوری مالکی، از سیاستمداران شیعه عراقی، تشکیل شد.

براساس توافق صورت گرفته بین گروه های سیاسی، جلال طالبانی نیز در سمت ریاست جمهوری ابقا شد و ریاست مجلس هم به اسامه النجیفی، از سیاستمداران سنی فهرست العراقیه، به ریاست مجلس رسید.

علی اکبر صالحی در گفتگو با خبرنگاران، روابط ایران و عراق را دوستانه و گسترده توصیف کرد و افزود که هر دو طرف خواستار ارتقای هرچه بیشتر سطح مناسبات دوجانبه هستند.

سرپرست وزارت امور خارجه ایران در راس هیاتی از مقامات دولتی به بغداد سفر کرده و به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، حسن کاظمی قمی، سفیر سابق ایران در عراق نیز از اعضای این هیات است.

قرار است سرپرست وزارت خارجه ایران طی دیدار از عراق، با سایر مقامات عالیرتبه این کشور، از جمله جلال طالبانی، رئیس جمهوری نیز ملاقات کند.

علی اکبر صالحی، که ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را بر عهده داشته است، ماه گذشته و در پی برکناری منوچهر متکی، وزیر امور خارجه، با حفظ سمت به سرپرستی این وزارتخانه منصوب شد.

از زمان انتصاب به این سمت، آقای صالحی در راس هیات اعزامی ایران به اجلاس وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی - اکو - به استانبول سفر کرده و از همراهان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، در اجلاس سران این سازمان بوده است.

آقای صالحی در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی بود.

اوایل هفته جاری اعلام شد که جمهوری اسلامی از نمایندگان شماری از کشورها در آژانس بین المللی برای بازدید از تاسیسات اتمی ایران و ملاقات با مقامات عالیرتبه این کشور دعوت به عمل آورده است.

مطالب مرتبط